$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

Yüzde 4+4 zam şimdiden buharlaştı

Memur-Sen Giresun İl Başkanı ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Muhammet Sarı, hükümetten kamu çalışanlarının emeğinin ve alın terinin karşılığını istedikleri bildirdi.

Yüzde 4+4 zam şimdiden buharlaştı
  • 17.11.2019
  • 523 kez okundu
Reklam

Sarı yaptığı basın açıklamasında, “Bu ülkede adaletin sağlanması ve yerleşmesi için sürdürdüğümüz bir çaba var. Bu çabanın en önemli boyutu ise emeğin karşılığının tam verilmesi, alın terinin en büyük değer sayılması, 2020 bütçesi yapılırken çalışanlara hak ettiği ücretin bütçede değerlendirilmesi, çalışanların insanca bir hayat sürdürebilmeleri için gerekli çalışmaların yapılmasıdır” dedi.

“Bütçe görüşmelerinden sonra Meclis’te çıkarılması gerekli en acil kanunlardan biri kamu görevlilerinin yoksullaşmasına sebep olan; toplu sözleşme sistemindeki sorunların, özellikle toplu sözleşmelerde anlaşmazlık durumunda son karar mercii Hakem Kurulundaki temsilde adaletsizliğin çözülmesiyle ilgili kanundur” diye Sarı, 2020 yılı için memura reva görülen zorunlu  % (4 + 4) zam oranının, temel tüketim maddelerindeki zamlarla şimdiden buharlaştığını belirtti.

Muhammet Sarı; çalışanların ekonomik olarak bir nebze rahatlaması, çalışanlar üzerindeki gelir vergisi yükünün azaltılması gerektiğini ifade ederek,Türkiye büyüyorsa, kamu görevlilerinin payı da büyümeli; kamu maliyesinde disiplin ve bütçe imkânları mazereti terk edilerek adil devletin gereği olan gelir dağılımda adalet, bütçede hakkaniyet sağlanmalıdır. Bu süreçte de sermayenin borcu ertelenip vergi borçları affedilirken, şirketlerin yaşam teşvikleri hesaplarına aktarılırken çalışanlara teşviğin akla bile gelmediğini söyledi. Sarı, “Öğretmenlere ve diğer kamu çalışanlarına sözü verilen 3600 ek gösterge sözünün; ”Halen çalışma yapılıyor.” diye ötelenmeden,  gecikme bahaneleri üretilmeden, seçim sathı mahallerinde sündürülmeden yerine getirilmesini bekliyoruz” dedi.

Sarı, okullardaki yardımcı kaynak kitap alınıp alınmaması hususuyla ilgili, “Devletin ücretsiz olarak dağıttığı ders kitaplarının içerik olarak niteliksiz, özensiz, yetersiz olduğunu yönünde sahadan eleştiri geldiğini belirterek şunları kaydetti;

”Nitelik sorunu artık velinin cebini rahatlatmıyor bilakis yükünü artırıyor. Sistem,öğretmenleri de velileri de yardımcı kaynak kitaplara iterek, dershaneciliğin ikiz kardeşi yardımcı kaynak kitap endüstrisini besliyor. Ders kitaplarında olması gerekirken olmayan bilgilerin yardımcı kaynak kitaplarda işlenmesi, bir istismar zemini üretiyor; devleti israfa, vatandaşı masrafa sokuyor. İsrafı engellemek, ücretsiz ders kitabının amacına ulaşmasını sağlamak için, ders kitaplarının hazırlanış sürecinden ihale sürecine kadar titiz bir denetime tabi tutulması gerekiyor. Ücretsiz dağıtılan kitapların kalitesi kaynak kitaba ihtiyaç bırakmayacak şekilde artırılmalı, istismar önlenmeli; devlet israftan, vatandaş masraftan kurtarılmalıdır; biz, Milli Eğitimin fedakâr çalışanları olarak, daha iyi bir eğitim sistemine sorunları ötelenip halının altına süpürülerek ulaşılamayacağını gayet iyi biliyoruz.”

Giresun’da geçen yıl lise geçiş sınavlarında elde edilen Türkiye üçüncülüğünü çok kıymetli bulduklarını ifade eden Sarı, ilimizin yüzünü ağartan tüm eğitim çalışanlarına ve bu başarıyı: ”Marifet iltifata tabidir.”kabilinden ödüllendiren mülki amirlere teşekkür ettiklerini; bu başarının aynı şekilde devam etmesi için her zaman destek olacaklarını belirtti.

Giresun Devlet Hastanesi’nin ikiye ayrılmasıyla ilgili “Giresun Devlet Hastanesinin bölünerek iki ayrı hastane halinde devam etmesini olumlu bulduklarını, siyasilerin bu yönde yapacağı çalışmaları desteklediklerini, iki ayrı hastanenin Giresun’da hem vatandaşa hem de çalışanlara avantaj olduğunu, vatandaşlarımızı sürekli il dışına gitmekten kurtaracak onkoloji gibi bölümlerinde açılmasını beklediklerini söyleyen Memur-Sen Başkanı Sarı: “

Önümüzdeki süreçte örgütlü gücümüzle Ülkemizin, ilimizin ve eğitim sistemimizin sorunlarını daha yüksek sesle dillendirmeye devam ederken, sorunlara çözüm önerileri geliştirilmesinde adeta bir ekole dönüşen birikim ve tecrübemizle mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%