giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
13,5513
EURO
15,1222
ALTIN
779,41
BIST
1.983,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Az Bulutlu
7°C
Giresun
7°C
Az Bulutlu
Cumartesi Çok Bulutlu
7°C
Pazar Hafif Yağmurlu
7°C
Pazartesi Çok Bulutlu
8°C
Salı Çok Bulutlu
12°C

Yenilenebilir enerji döviz açığını azaltır

Vali Yardımcısı Tanrıseven, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Yenilenebilir enerji döviz açığını azaltır

Giresun Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, Karadeniz Konfederasyonu ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından Ordu’da düzenlenen “Yenilenebilir Enerji, Yerel Yönetimlerde Enerji, İklim Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu sempozyumun açılışında bir konuşma yaptı.

Ankara Üniversitesinde doktora, İngiltere’nin Lancaster Üniversitesinde doktora sonrası araştırma başta olmak üzere 20 yıldan bu yana enerji ve çevre bilimleri alanında akademik çalışmalar yapan Tanrıseven, Türkiye’nin doğalgaz ve petrolde önemli ölçüde dışa bağımlı olduğunu belirtti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) verilerine göre, 2019 yılında Türkiye’nin petrol, doğalgaz ve kömür ithalatına 41 milyar 184 milyon dolar harcadığını belirten Tanrıseven şunları kaydetti:

“2000’li yıllardan bu yana enerji tüketimi artan Türkiye, kullandığı doğalgazın yüzde 99’unu, petrolün ise yüzde 94’ünü ithal ediyor. Pandemi ile birlikte enerji tüketimi yavaşlama eğilimine girdiyse de Uluslararası Enerji Ajansı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca orta ve uzun vadede Türkiye’de enerji tüketiminin artması öngörülüyor.”

ENERJİNİN YÜZDE 72,4’Ü İTHAL

“Dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alan Türkiye, ihtiyacı olan enerji kaynaklarının yüzde 72,4’ünü ithal ediyor. İhtiyacı olan enerjinin yüzde 27,6’sını üreten Ülkemizin zengin yenilenebilir enerji kaynakları var. Uluslararası Enerji Ajansının verilerine göre, Hidroelektrik, rüzgâr, güneş, jeotermal ve dalga enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları bakımından Türkiye’nin potansiyeli, Avrupa Birliğinin toplam yenilenebilir enerji kaynaklarının yüzde 13’üne denktir.”

“YENİLENEBİLİR ENERJİDE HEDEF YÜZDE 30

Cumhurbaşkanlığı 11. Kalkınma Planı ileEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, 2023 hedefinin Türkiye’nin toplam enerji ihtiyacının yüzde 30’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmek olduğunu belirten Dr. Hasan Tanrıseven şunları söyledi:

“Enerji Üretiminde yenilenebilir enerjinin payının artması, hem çevreye duyarlı enerji üretimi sağlayacak hem de enerjide dışa bağımlılığımızı ve ithalata ayrılan döviz miktarını azaltarak ekonomimize önemli katkı sağlayacaktır.”

“PARİS İKLİM ANLAŞMASI ÖNEMLİ BİR ADIM”

“Paris İklim Anlaşmasına ilişkin Kanunun TBMM tarafından kabul edilmesi önemli bir merhaledir. Türkiye İklim değişikliği konusuna hızlı bir giriş yaptı. Ülkemiz, Paris Anlaşmasını imzalamakla kalmayarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ismine iklim değişikliğini de ekleyerek bu konuda kararlılığını gösterdi.”

“AFETLERİN SEBEBİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ”

“Geçen yıl Giresun’da, bu yaz Batı ve Doğu Karadeniz’de yaşanan sel felaketleri, Akdeniz ve Ege’de yaşanan orman yangınlarının başlıca sebepleri arasında iklim değişikliği ve küresel ısınma geliyor. Fosil kaynaklar olan doğalgaz, petrol ve kömür yerine çevreye duyarlı yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması iklim değişikliğinden kaynaklanan sorunların önüne geçmek için de önemli bir adım olacaktır.”

“TÜRKİYE ENERJİ ÜSSÜ OLABİLİR”

“Enerji konusu, uluslararası ilişkiler, politikalar ve ekonomik stratejiler açısından anahtar bir role sahip. Türkiye, Dünya doğalgaz ve petrol rezervlerinin üçte ikisinden fazlasına sahip olan Ortadoğu, Kafkaslar, Orta Asya ve Rusya’ya komşu. Ülkemiz, dünyanın en büyük enerji üreticisi olan ülkeler ile en büyük enerji ithalatçısı ve tüketicisi olan Avrupa Birliği arasında bir köprü, enerji üssü olabilir. Eşsiz jeopolitik konumun iyi değerlendirilmesi ile hem Türkiye’nin stratejik önemi artacak hem de Ülkemize önemli bir döviz girdisi sağlanacaktır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.