$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

YAYLALARDA ÇİLEK ZAMANI!

Giresun’da “Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında, Dereli ve Alucra ilçelerinde kurulan çilek bahçeleri ilk meyvelerini verdi.

YAYLALARDA ÇİLEK ZAMANI!
  • 17.06.2019
  • 1.022 kez okundu
Reklam

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen, Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında, Albion çeşiti ile yüksek rakımlı bölgelerimizden Dereli ilçesi Kümbet köyünde 1,3 dekar ve Alucra ilçesi Günügüzel köyünde 3,7 dekar alanda 2018 yılında çilek bahçesinin kurulduğu bildirildi.

Tesis edilen bu çilek bahçeleri Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam, Giresun Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Fındık Eksperliği Bölümü öğretim görevlisi Nesibe Sağır, GİRKAP Proje Koordinatörü ziraat mühendisi Malik Arsal KÖSE ve ziraat mühendisi Mustafa Özgür Güral’ın katılımıyla yerinde incelenmiştir. Yapılan incelemelerde Albion çeşiti ile kurulan çilek bahçelerinden oldukça iyi sonuçlar alındığı, meyve kalitesi, büyüklüğü ve aromasının istenilen düzeyde olduğu ve yüksek verim elde edildiği saptandı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%