$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Yatırımcılar kaçacak!

Yıllardır; “Turizm cenneti olacağız, yerli ve yabancı turistlerin cazibe merkezi haline geleceğiz” söylemleriyle avutulan Giresun, bir türlü çözüm üretilemeyen yol ve elektrik gibi çok basit alt yapı eksikliklerinin dahi giderilememesi nedeniyle yatırımcılarını bir bir kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı

Yatırımcılar kaçacak!
  • 10.01.2020
  • 490 kez okundu
Reklam

Fındığın başkenti, kirazın anayurdu olmasıyla övündüğümüz, yeşil ile mavinin kucaklaştığı eşsiz güzellikteki doğasıyla görenleri büyüleyen Giresun, sahipsizliğinin faturasını yine çok ağır ödemeye hazırlanıyor.

Şehrin ileri gelenlerinin her fırsatta; “Turizm Giresun’un geleceği için olmazsa olmazıdır” söylemlerinin sadece sözde kalması, patates tarlasına dönen yolların yıllardır kaderine terk edilmesi, en ufak olumsuz hava koşullarında yayla yollarının ulaşıma kapanması ve elektrik kesintileri gibi 20’nci yüzyıla yakışmayacak alt yapı eksikliklerinin bir türlü giderilememesi neticesinde, Giresun’a milyonlarca lira yatırım yapıp, yüzlerce kişiye iş istihdamı sağlayan yatırımcıların Giresun’dan bir bir elini çekmeye hazırlandıkları kaydedildi.

YATIRIMCILAR GİRESUN’DAN ELİNİ ÇEKİYOR

Giresun’da birçok otel ve restoran işletmecisinin ilin önde gelenlerinin sorunlara çözüm üretememeleri nedeniyle otellerini ve restoranlarını satmak ya da devretmek için karar aldıkları öğrenildi. İlimizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kümbet’teki Birun Kümbet Dağ Evi’nin işletmecilerinin de, 2007 yılından bu yana yaklaşık 40 milyon TL yatırım yaptıkları Giresun’daki işletmelerini devretme aşamasında oldukları bilgisine ulaşıldı. Kümbet’te şubat ayında yapılması planlanan Kar Festivali’nin şehrin önde gelenlerinin ilgisizliği nedeniyle iptal edildiği öğrenildi. Yine Bektaş Karagöl Otel’e üç gün ulaşım sağlanamadığı, elektriklerin sürekli kesildiği ve bu nedenle Bektaş Karagöl Otel işletmecilerinin de çok büyük mağduriyet yaşadıkları bildirildi.

“GİRESUN’DAKİ YATIRIMLARIMIZI DURDURABİLİRİZ”

Giresun’un son dönemde en önemli turizm merkezi haline gelen Birun Kümbet Dağ Evi’nin Genel Müdürü Serkan Değirmencioğlu, Giresun’da yaşanan alt yapı eksiklikleri nedeniyle turizm sektöründe çok büyük kayıplar yaşandığına dikkat çekti. Yaşanan olumsuzlukların giderilememesi nedeniyle her gün çok sayıda yerli ve yabancı turistin rezervasyonlarını iptal ettiğini belirten Değirmencioğlu, “10 yılı aşkın süredir Giresun’da turizm sektöründe çok büyük yatırımlarla önemli hizmetlerde bulunmaya çalışıyoruz ancak bir türlü bürokratik engelleri aşıp alt yapı eksikliklerine çözüm üretemiyoruz. Biz kendi tesisimize kar küreme aracı dahi aldık ama yine de kışın mahsur kalıyoruz. Müşterilerimiz yollarda çok büyük tehlikeler yaşıyor, yerel idareler sorunlara çözüm üretemiyor. Özellikle kış aylarında yolların kapanması, elektrik kesintileri gibi sebeplerden dolayı çok büyük turist kayıpları yaşıyoruz. Bu sorunlara çözüm bulunamaması nedeniyle Giresun’daki yatırımlarımızı tekrar gözden geçirme kararı aldık. İlerleyen günlerde Giresun’daki yatırımlarımızı durdurabiliriz” şeklinde konuştu.

“TURİZM SEKTÖRÜ TAM ANLAMIYLA CAN ÇEKİŞİYOR”

Giresun Turizm İşletmecileri Derneği (GİTUDER) Başkanı Serdar Kırömeroğlu da, konuyla ilgili gazetemize özel yaptığı açıklamada; “Giresun’da turizm sektörü şuanda tam anlamıyla can çekişiyor. Otellerin ve restoranların çoğu şuanda satılık veya kiralık, birçok işletme personel azaltmaya başladı. Yeni eklenen vergilerin yükümlülükleri de çok ağır, turizm sektörünün en kısa sürede yeni teşviklerle ayağa kaldırılması şart. Yoksa böyle devam ettiği sürece Giresun’da turizm diye bir sektör kalmayacak. Devletin kurum ve kuruluşlarının, yerel idare yönetimlerinin, şehrin önde gelenlerinin ve STK’ların ilgisizliği, sektöre bakış açıları değişmediği sürece ve yine bürokratik engellerin aşılamaması halinde Giresun’umuz, Ordu ve Trabzon arasında köy gibi kalmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%