$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Yasaklarda amaç can kayıplarının önlenmesidir!

618 Sayılı Limanlar Yönetmeliğinin 21.maddesinin 1. fıkrası gereği kıyı tesislerinin yaklaşma kanallarında (liman, balıkçı barınağı, çekek yeri vb.) her türlü su sporları faaliyetlerinde bulunmak ve yüzmenin yasak olduğu hükmü amirdir.

Yasaklarda amaç can kayıplarının önlenmesidir!
  • 17.07.2019
  • 447 kez okundu
Reklam

Giresun Valiliği, denize girilmesi yasak olan alanlarla ilgili yasaklar ile can kayıpların engellemesinin hedeflendiği bildirildi.

Yapılan yazılı açıklamada, “Son günlerde basın yoluyla ve sosyal medya üzerinden yapılan yayınlarda veya değişik kanallardan Valiliğimize yapılan şikayetlerde Giresun il genelinde denize girmenin Valiliğimiz tarafından yasaklandığı gibi bir algı oluştuğu anlaşılmaktadır” denildi.

Yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Yaz mevsiminin başlamasıyla; deniz, dere, ırmak, gölet, baraj vb. yerlerde boğulma olaylarının sıklıkla meydana gelmesi nedeniyle, alınacak önlemlerle yürütülecek işlemler hususunda, Valilik Makamının 08/07/2019 tarih ve 2019-11 sayılı Genel Emri, 11 Temmuz 2019 tarihinde Valiliğimiz İnternet sitesinde yayınlanmak suretiyle kamuoyuna duyurulmuştur.

Boğulma olaylarının en sık görülme şekli Çeken (Rip)  Akıntıdır. Çeken Akıntı; Türkiye sahillerinde, özellikle de Karadeniz kıyılarında sürekli olarak meydana gelmektedir. Dalgaların kıyıya taşıdığı suyun tekrar denize dönmek istemesi ve dip yapısının özelliğinden dolayı sığ sudan derin suya hareket eden kuvvetli akıntılardan oluşmaktadır.

Giresun il merkezi ve ilçelerdeki denize girilmesi yasak alanlarla ile ilgili olarak alınan çeken akıntı kararının yanı sıra, bölgemizde yapılan incelemeler neticesinde, özellikle yaz aylarında ölümlü boğulma vakalarının meydana geldiği yerler kayalık ve dalga kıranların (T’ler) yoğun olduğu kontrolsüz bölgelerdir.

Bahse konu 2019/11 sayılı Valiliğimiz genel emrinde de yüzmeye elverişli olmayan, can kaybına neden olacak yerler tespit edilmiş olup, bunlar kontrolü olmayan  dalga kıranların ( T’lerin) bulunduğu yerlerdir.

Ayrıca; 618 Sayılı Limanlar Yönetmeliğinin 21.maddesinin 1. fıkrası gereği kıyı tesislerinin yaklaşma kanallarında (liman, balıkçı barınağı, çekek yeri vb.) her türlü su sporları faaliyetlerinde bulunmak ve yüzmenin yasak olduğu hükmü amirdir.

Valiliğimiz tarafından belirlenin ve mevzuat gereği yasak olan alanlar dışında ilimiz genelinde sahillerimizde denize girmenin ve yüzmenin yasaklanması gibi bir durum asla söz konusu olmayıp, alınan önlemler vatandaşlarımızın can güvenliğinin temini ve oluşabilecek olumsuzlukların önceden tedbir alınarak giderilmesine yöneliktir.

Unutulmamalıdır ki; ölümlü boğulma olaylarının büyük bir bölümünde  yüzme bilen vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmektedir.

Bu kapsamda ilgili genel emirde belirtilen hususlarının dışında serinlemek ve eğlenmek için denize giren vatandaşlarımızın suda boğulma vakalarıyla etkilenmemesi için, rüzgar durumunun 5 kuvvetinin üstünde olduğu durumlarda il/ilçe belediye hoparlörlerinden uyarıcı ikazları yapıp gerekli farkındalığın oluşturulması, can kayıpların engellemesi hedeflenmektedir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%