$ DOLAR → Alış: 6,66 / Satış: 6,69
€ EURO → Alış: 7,28 / Satış: 7,31

‘Vira Bismillah’ demek için saat sayıyorlar

Karadenizli balıkçılar 1 Eylül’de av yasağının kalkmasıyla “Vira Bismillah” demek için saat sayıyorlar.

‘Vira Bismillah’ demek için saat sayıyorlar
  • 28.08.2019
  • 621 kez okundu
Reklam

Denizlerdeki av yasağının sona ermesine sayılı günler kala, Karadenizli balıkçılar denize inmek için tüm hazırlıklarını tamamladı.

Denizlerdeki yeni av sezonunun 1 Eylül itibariyle açılacak olmasıyla yüzü gülen  balıkçılar, teknelerini onarıp ağlarındaki son kontrolleri yaptı. Bölgede bulunan yaklaşık 170 balıkçı teknesi, Karadeniz sularına açılmak için gün sayıyor. 1 Eylül itibariyle demir attıkları limanları boşaltarak denize açılacak olan balıkçılar, “Vira Bismillah” diyerek ağlarını mavi sulara bırakacak.

“DENİZİN DOLU OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Av yasağının kalkmasıyla birlikte balık piyasasının canlanacağına dikkat çeken Atıf Malkoç, “Balıkçılar olarak tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Zaman zaman yaptığımız tespitlerde denizin dolu olduğunu gördük. İstavrit, çinekop, palamut ve hamsi gibi balıklar gözle görülüyor. Geçen sene balıkçılık orta dereceli geçti. Bu yıl beklentilerimiz geçen seneye göre daha yüksek. Şu anda eksiklerimizi gidererek 1 Eylül’ü beklemeye başladık. Bizim bölgemizde en az 150 ila 170 arasında balıkçı gemisi var. 1 Eylül itibariyle bu limanda kimse kalmaz. Herkes denizde olacak. Burada balık denizden çıktığı gibi Türkiye’nin her yerine dağıtılacak. Şu anda balığa olan talep çok fazla. Özellikle palamut ve hamsiye. İnşallah biz de elimizden geldiği kadar bu balığı tutarak her yere göndereceğiz” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ