$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

VATAN

Alpcan SAKAL
Alpcan SAKAL
  • 11.10.2019
  • 11.755 kez okundu

Bir millet, bir şeylerden meded umarak, dilenerek veya merhamet bekleyerek; şeref ve bağımsızlığını sürdüremez. Kaçarak, saklanarak ve korkarak özgür olunmaz. Aksi takdirde ne gidilecek bir yol kalır; ne de elde edilebilecek bir sonuca varılır. Önemli olan vatan içerisinde var olan bir sorunu halletmektir. Çünkü, ”Bir iyileşmeden, her şey kötü olur.”

Avrupalılar her ne kadar niyet ve arzularını saklamaya çalışsalarda bilmeliyiz ki; siyasal,toplumsal ve ekonomik yapımızın bozulması ve kudretimiz ile nüfusumuzu kırarak bizi yıkmak istemeleridir.Gözümüzü açıp baktığımızda ise bugün ülkemizde varolan teröre el altı destek veren batılı ülkeleri görmek hiçte zor olmaz sanırım…

Ancak belirtmek isterim ki, tarihin ve tarihi tecrübelerin bize öğretmiş olduğu tek şey;hiçbir şey öğrenememiş olmamızdır.Oysa ki tarihi bilmek,bugünün karanlık zamanlarında bize aydınlık sağlayacak bir rehber oluşudur…Unutulmamalı ki,bir sayfa tarih bir cilt mantığa eşittir.Bu felsefe ile vatani sorunlara çözüm üretmek zor olmasa gerek…

Osman Pamukoğlu’nun dediği gibi:
“Siz ülkenin şerefini koruyun, o sizin geleceğinizi korur.”

Tarihine bakıp şerefli bir geçmişin olduğunu bilirsen,o şerefi ayaklar altına almamak için inandıkların uğruna bir mücadele verirsin.İşte o vakit ülkenin şerefini korumak için verdiğin mücadele;ülkenin geleceği için verdiğin mücadele olacaktır.

Şevket Süreyya Aydemir’in şu sözü vatanın önemini anlatmaya yeter sanırım;
“Bu kendini bir emele adayarak çıkılan yolculuk,asıl hayatın,hatta ebedi hayatın yoludur.”

Bizler ne kadar yalnız olsakta ruhumuzda bulduğumuz güç ile yenilmeyiz asla..! Ve o güç ise ölümden başka hiçbir şeye yenilmez.Tıpkı;Malazgirt,Çanakkale veya Orta Asya’da Mete’nin Çinliler ile yaptığı savaşlarda bu ruhu ve kudreti görmek mümkündür.

Vatanı sadece polis veya asker değil topyekün halk korur.Dolayısıyla şehit cenazesinde, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganı atıp evine gidip rahatlıkla uyuya biliyorsan,vatanseverlik bu değildir.Bir siyasi parti yada dernekte faaliyet yürütmek vatanseverlik değildir.Madem bu vatanını seviyor ve korumak istiyorsun o halde sana bir öğüt:

Yakın çevrene vatanın önemini aşıla,
Birlik ve beraberlikten sapma,
Teröre sözde değil,özde tepki göster,

Bu oyunlara gelmeyip birlik ve beraberlikten de asla sapmamak gerekir. Unutulmamalı ki bizim başka vatanımız yok ve bizim sahip çıktığımız gibi kimseler bize sahip çıkmaz…!

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ