$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Vatan Toprağı

Alpcan SAKAL
Alpcan SAKAL
  • 23.05.2020
  • 351 kez okundu

Bu topraklar, şehit kanıyla sulanmış vatanımızın örtüsüdür. Bu örtüye saygı duymak da vatan sevgisinin bir gereğidir. Topraksız vatan olamayacağına göre; vatan sevgisinin ilk adımı, toprağa saygı duymakla başlar. Vatan örtüsü olan bu topraklar, aynı zamanda da insanoğlunun özüdür. Topraktan yaratıldık, toprakta yaşıyoruz, toprakla beslenip, bir gün toprak olacağız.

Vatan toprağına saygı duymak, sadece işgalci devletlere karşı bu toprakları savunma hissiyatı değildir. Aynı zamanda bu toprağın coğrafi özelliklerinden ötürü sahip olduğu tüm unsurlardan da yararlanabilmektir.

Unutulmamalıdır ki toprağa saygı, vatana saygıdır. Toprağı kirletmek, önce atalarımıza, sonra vatanımıza ve en sonda geleceğimize bir ihanettir. Bu topraklara her yönüyle bir vefa borcumuz var, bu aklımızdan hiç çıkmamalıdır. Hiçbir şey yapamıyorsak bile en azından çevreyi kirletmemekte bu vatan için bir hizmettir.

Başka bir yolla ifade etmek gerekirse; camiler, ‘Allah’ın evidir.’, camilerin dışında kalan her alansa bu evin bir bahçesidir. Bahçenin örtüsü topraksa, bu toprakta Allah’ındır. Dolayısı ile toprağı kirletmek, Allah’ın bahçesini kirletmektir.

Bu bakış açısı ile topraklarımıza bakalım. Kirletmeyelim, betonlaştırmayalım aksine daha çok üretelim, sahip çıkalım… Vatanımızın örtüsü, insanoğlunun özü, bu topraklara ihanet etmeyelim. Orhan Kemal’in şu sözü ile tamamlayayım; ”İstediğin kadar büyük ol, geldiğin yer toprak, gideceğin yer gene toprak.”

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar Aydın ÖZKURT dedi ki:

    Kalemin dert gormesin

YORUM YAZ