$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

VALİLİK BİNASI MAVİYE BÜRÜNECEK

VALİLİK BİNASI MAVİYE BÜRÜNECEK
  • 03.04.2019
  • 572 kez okundu
Reklam

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününde “Otizmin Farkındayız Çözümde Bir Aradayız” sloganıyla farkındalık oluşturmak için Valilik Binası otizmin rengi olan mavi ışıkla ışıklandırılacak.

2 Nisan Birleşmiş Milletlerin kararı ile 2008 yılında, 2 Nisan’ ı Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireyler ile ilgili farkındalık yaratması adına Dünya Otizm Farkındalık Günü ilan etmiştir. Ülkemizde, Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylerin yaşama katılımının sağlanması kapsamında farkındalığın ve duyarlılığın artmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Otizm tanısı konulmuş bireyler ve ailelerine yönelik ihtiyaçların karşılanması, ailelere sistemli ve nitelikli hizmet verilmesi ve farkındalığın arttırılması amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinatörlüğünde “Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı” oluşturulmuş ve ilimizde de uygulanmaktadır.

Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında; İlimizde de birçok kamu kurum ve kuruluşlarınca farkındalık çalışmaları icra edilmektedir. Otizmin ülkemizde tam anlamıyla bilinmesi, toplum tarafından kabul edilmesi ve engelli bireylerimiz için harekete geçilmesi amaçlanmakta olup, tüm kurum ve kuruluşlar ile iş birliği halinde çalışmalara devem ediliyor.

Otizmli bireyler ve ailelerinin sorunlarına ilişkin farkındalık oluşturmak adına ilimizde de çeşitli etkinlikler yapılacak. Bu kapsamda ilimizde 2 Nisan Günü Şehit İsmail Bay Özel Eğitim Uygulama Merkezinde eğitim öğretim gören otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla gerçekleştirilecek programda zamanda çocukların el emeği ürünleri sergilenecek. Atatürk Meydanında İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün bilgilendirme yapacakları ve engelli bireylerin ürünlerinin sergilendiği stantlar açılacak. Yine İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Emniyet Müdürlüğünün Polis radyosunda 3 Nisan günü saat 14.00 de yapılacak radyo programına katılarak, otizmin tıbbi ve eğitsel yönü ile engelli haklarına yönelik bilgilendirme verilecek. İlimizde Valilik Binamız bir hafta boyunca otizmin rengi olan mavi ile ışıklandırılacak. Bunun yanı sıra otizm farkındalık çalışmaları ay boyunca devam edecektir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%