$ DOLAR → Alış: 7,69 / Satış: 7,72
€ EURO → Alış: 9,03 / Satış: 9,07

Valilik aşırı neme dikkat çekti!

Valilik aşırı neme dikkat çekti!
  • 21.08.2019
  • 486 kez okundu
Reklam

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, başkanlığında toplanan Giresun ili Umumi Hıfzıssıhha Meclisinde yaz aylarında hava sıcaklıklarında meydana gelen artış ve nemden dolayı insan sağlığının olumsuz etkilenebileceği belirtilerek, alınacak önlemlere ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Hıfzıssıhha Meclis toplantısında “Aşırı Sıcaklıkta Alınması Gereken Önlemler” ve “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sağlık Haklarının Sağlanması İçin Alınacak Tedbirler” görüşüldü ve karara bağlandı

AŞIRI SICAKLIKTA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER;

Yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde hava sıcaklıkları ve nemde olabilecek artışlar nedeniyle insan sağlığı olumsuz yönde etkilenebildiğinden aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar olarak:

  • Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, dört yaşından küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, açık alanda çalışanlar, aşın kilolular,
  • Kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar
  • Sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçlan) kullanan

kişiler,

  • Sokak çocuklan ve evsizlerle beraber özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur.

Kurulumuzda bu olumsuzlukların önlenmesi ve aşırı sıcaklardan korunmak için aşağıdaki tedbirlerin alınması ve kamuoyuna duyurulması gerekli görülmüştür.

–           Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

–           Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

–           Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem(en az 15 koruma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir.

–           Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

–           Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.

–           Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.

–           Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almaşım sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

–           Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

 

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN SAĞLIK HAKLARININ SAĞLANMASI İÇİN ALINACAK TEDBİRLER:

Mevsimlik tarım işçilerinin’ de katılımıyla özellikle köylerimizde yaz sezonunda artan bir nüfus yoğunluğu ve su tüketimi görüldüğünden, kışın kullanılmayan kaynak ve depolarda, hiçbir bakım ve temizlik çalışması yapılmadan, suların tüketime alınması birçok hastalık riskini de beraberinde taşıdığından, yaz mevsiminde özellikle köylerimizde kullanılan kaptaj ve depolarda, biriken suyun boşaltılıp, gerekli temizlik ve bakım çalışmaları yapıldıktan sonra kullanıma alınması konusunda gerekli duyuruların yapılması,

Mevsimlik tarım işçilerinin sağlık haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla; ilgili yerel yönetim birimlerince bu işçilerin uzun süre konakladıkları ilk toplanma yerlerine, çöplerin sağlıklı toplanması için geçici olarak çöp konteynerle bırakılmasına ve günlük olarak bu çöplerin alınmasına, sağlıklı ve güvenilir içme suyu temini amacıyla şebeke suyu bulunmayan yerlerde günübirlik tankerlerle su temin edilmesine, bulaşıcı hastalıklar- genel temizlik ve hijyen konularında eğitilmelerine,

Yukarıda alman bu kararların ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte ilimiz genelinde bulunan tv. radyo, gazete vb. basın-yayın organları ile işbirliğine gidilerek halkımızın bilgilendirilmesine, özellikle acil sağlık hizmeti veren sağlık kuruluşları ve hastaneler başta olmak üzere tüm sağlık birimlerinin ikaz edilmesine ve gerekli diğer önlemlerin alınmasının sağlanmasına; oy birliği ile karar verildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%