$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

Vali uyardı: aman dikkat!

Vali Sarıfakıoğulları; “Hırsız, teröre meyilli, uyuşturucu taciri de ilimize gelebilir” uyarısında bulunarak, geçici fındık işçilerinin kimlik bilgilerinin ilgili mercilere bildirilmesi talimatını verdi.

Vali uyardı: aman dikkat!
  • 31.07.2019
  • 542 kez okundu
Reklam

İlgili kurumlar tarafından gündemdeki konularla ilgili olarak yapılan bilgilendirme sunumlarının ardından bir konuşma yapan Vali Sarıfakıoğulları, muhtarlardan toplantıda ele alınan konularda destek isteyerek; “Uyuşturucuyla mücadelede siz değerli muhtarlarımızın en üst seviyede katkı sunmasıyla güvenlik güçlerimizin elde etmiş olduğu başarıyı daha da ileri noktalara getirmek istiyoruz. Bu noktada sizler köy ve mahallelerinizde bizim gözümüz kulağımızsınız. Bu nedenle işittiğiniz, bildiğiniz bir husus varsa onu 155-156 numaralı telefonlara bildireceğiniz gibi yine Valiliğimize, Emniyet Müdürlüğümüze, Jandarma Komutanlığımıza, isminizi belirtmeden de ihbarda bulunabilirsiniz. Biz bu konuda sizlerin yapmış olduğu ihbarları en seri şekilde değerlendireceğiz akabinde de güvenlik güçlerimiz size döneceklerdir.

Uyuşturucunun terörün bir parçası olduğunu, terör örgütünün en büyük finansal kaynağı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle mücadelemiz sadece uyuşturucuyla mücadele değil, terörle mücadelede olacaktır. Bu konuda hem Emniyet Müdürlüğümüzün hem Jandarma Komutanlığımızın yapmış olduğu başarılı operasyonlar var. Bunları zaman zaman kamuoyuyla paylaşıyoruz ki bu konuda hassasiyet gelişsin. İster kullanıcı, ister satıcı olsun bunların idaremize, jandarmamıza, emniyetimize bildirilmesi, uyuşturucu ile mücadelemizde önem arz etmektedir. Bizler de sizin ihbarlarınıza en seri şekilde değerlendirip, gerekeni yapıyoruz.

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında metruk evlerin önemli bir kısmını yıktık ve camını penceresini zapturapt altına aldık. Sizin de bildiğiniz bu tarz yerler varsa bildirin önlem alalım. Çünkü bu işler genelde bu tarz ıssız, metruk yerlerde cereyan ediyor. Onun için metruk yerleri yıkıyoruz, yıkacağız da” dedi.

VALİ SARIFAKIOĞULLARI “DOLANDIRICILARIN AĞINA DÜŞMEYİN”

Dolandırıcılık teşebbüsleri konusuyla ilgili muhtarlarımızı ve vatandaşlarımızı dikkatli olmaya çağıran Vali Sarıfakıoğulları, “Suç türleri arasında en sık karşılaştığımız konulardan biride dolandırıcılık olayı. Gün geçmiyor ki bir dolandırıcılık hadisesiyle karşılaşmayalım.  Bu şehirlerimizde olduğu kadar köylerimizde de cereyan ediyor. Hiçbir, vali, kaymakam, hâkim, savcı, polis, jandarma gibi kamu personeli bir vatandaşı arayıp ta ‘Sizin şöyle bir konunuz varda bana kontör yükleyin de sizin sorununuzu çözeyim’ demez. Böyle bir şeyin içerisin de olmaz. Ama bunu yüzlerce kere ifade etmemize rağmen buna benzer dolandırıcılık hadisesini yaşıyoruz.  Bir de akülü sandalyelerle ilgili zaman zaman yine ‘şu kurumdan bu kurumdan akülü sandalye tedarik ediyoruz’ diye vatandaşımızın merhamet duygusunu istismar eden birtakım dolandırıcılar mevcut. Biz idare olarak böyle bir şeyin içerisinde asla olmayız. Derneklerimiz veya sosyal yardımlaşma vakfımız da olmaz. Neden olmayız? çünkü akülü olmayan tekerlekli sandalyeyi kamu olarak biz zaten karşılıyoruz. Akülü olanı da yaklaşık 2 bin 500 liralık kısmını kamu karşılıyor. Piyasada akülü sandalye 2 bin 500 ila 4 bin lira arasında. Tabi vatandaşımız belki marka adına, belki daha nitelikli olması adına piyasada farklı ürünleri talep ettiğinde fiyat piyasada 4 bin liraya kadar çıkabiliyor. Eğer ki mutlaka o cihazı kullanması gerekiyorsa biz kamu olarak o aradaki farkı karşılıyoruz. Bu nedenle bu ve benzeri konulara lütfen itibar etmeyin, dolandırıcıların ağına düşmeyin” diye konuştu.

“FINDIK İŞÇİLERİNİN KİMLİK BİLGİLERİNİ İLGİLİ YERLERE BİLDİRİNİZ”

Fındık hasadı sezonunun başlaması nedeniyle ilimize gelecek olan fındık işçilerinin kimlik bilgilerinin ilgili mercilere bildirilmesiyle ilgili muhtarları uyaran Vali Sarıfakıoğulları, “Fındık toplama sezonu önümüzdeki hafta başlıyor. Hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bol kazançlı bereketli olmasını diliyorum.  Fındık hasadı döneminde yaklaşık 5 bin geçici tarım işçisinin ilimize geleceğini tahmin ediyorum. Geçtiğimiz yılda bu kadardı. Bunların yaklaşık 1/5’i geçici barınma yerlerinde ikamet etmişti. Sizden ricamız çiftçilerimizi uyararak gelecek işçilerin kimlik bilgilerini ilgili yerlere bildirmelerini sağlamanız. Hırlı, hırsız, teröre meyilli, uyuşturucu taciri de gelebilir. Bu sebeple bizim kimin gelip kimin gelmediğini bilmemiz gerekir. Onu da sizler bize bildirmelisiniz. Bu konuda kolluk birimlerimizle yine istişareli bir biçimde çalışacağız” uyarısında bulundu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%