$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

VALİ SARIFAKIOĞULLARI: HEDEFİMİZ 2023

VALİ SARIFAKIOĞULLARI: HEDEFİMİZ 2023
  • 28.01.2019
  • 523 kez okundu
Reklam

Vali Harun Sarıfakıoğulları, Giresun’un yeşille mavinin buluştuğu, 400’ün üzerinde yaylası ve Adasıyla Karadeniz’in incisi olduğunu söyledi. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin başkanlığında yapılan ‘İş Dünyası Temsilcileri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Giresun olarak daha çok üreterek, daha çok ihracat yaparak 2023 hedeflerine ulaşacaklarını ifade etti.

437 bini il içinde olmak üzere 700 binin üzerinde Giresunlu bulunduğunu belirten Sarıfakıoğulları, İlimizde 2 organize sanayi bölgesi ile 4 küçük sanayi sitesi faal durumdadır.1. ci organize sanayi bölgemizde 23 faal fabrika bulunmakta olup 2100 işçi istihdam edilmektir. Bulancak organize sanayi bölgemizde enerji indirici merkezimiz yaklaşık 19 milyon TL’yi hale edilmiş diğer alt yapıları tamamlanmıştır. Bulancak organize sanayi bölgemizde faal 6 fabrikamızda halen 700 işçimiz çalışmaktadır. Yine 7 fabrikamız inşaa aşamasında olup 54 sanayi parselimizin yarısı tahsis edilmiştir. Organize sanayi bölgemizde üniversitemizle beraber Teknokent kurma çalışmalarımız devam etmektedir.10 dekarlık bir alan bu amaç doğrultusunda tahsis edilmiştir.4 adet küçük sanayi sitemizdeki 1176 işlerimizde yaklaşık 4000 kişi istihdam edilmektedir. Organize sanayi bölgelerimizde ağırlıklı olarak hazır giyim, gıda, makine ve inşaat malzemeleri imalatı bulunmaktadır”

“FINDIK İLİMİZİN ADETA HER ŞEYİDİR”

Fındığın ilimiz için önemine vurgu yapan Sarıfakıoğulları şöyle konuştu;

“Toplam ülke üretim alanının %17’sine sahip olan Giresun toplam fındık Üretiminin %20’sini sağlamaktadır. İlimizde ortalama dekara 90 kg’lar civarında olan ürün verimliliği yanı sıra ortalama arazi büyüklüğümüz ne yazık ki 12.8’lere düşmüştür. Giresun yağlı fındık için coğrafi işaret belgesi alınmıştır. Keza 30 bin ton üzerinde çay imalatı gerçekleştiren ilimiz bu alanda da önemli markalara sahiptir.”

SANAYİ ÜRETİMİNDE ARTIŞ

Vali Sarıfakıoğulları son yıllarda farklı sektörlerdeki üretim ve ihracat artışına da dikkat çekerek, “Asansör ve konveyör sistemleri, hazır giyim, içecek, silah sanayi, mobilya ilimizin önemli sanayi sektörlerindendir. İlimiz bazındaki toplam 56 bin istihdamın %78’ i hizmetler, %19’ u sanayi imalat &2’si tarım sektöründedir. İşsizlik oranımız yaklaşık 6,5 seviyesindedir. İlimiz yine TUİK genel yaşam endeksi sıralamasında 28.cu sıralamadadır.2018 yılında 148.6 milyon dolarlık ihracat hacmimiz bulunmaktadır. İhracatımızın %80’i fındık, işlemenin ağırlıklı olduğu tarıma dayalı sanayi ürünleri kaynaklıdır. Özel sektör tarafından son 5 yılda yaklaşık 1,5 milyar TL HES yatırımı yapılmıştır. 37 adet elektrik enerji santrali bulunan ilimizde toplam kurulu güç 839 Mega wattır. Ayrıca İl Özel İdaremizin aralarında bulunduğu özel firmalar tarafından güneş enerji sistemi fizibilite çalışmaları son aşamadadır” diye konuştu.

GEÇEN YIL GİRESUN’U 800 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Sarıfakıoğulları, Giresun’un tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle turizmde trendi yükselen bir şehir olduğunu belirterek, “İlimizin coğrafi şartları ve doğal güzellikleri itibarıyla en önemli faaliyet alanımız turizmdir. 2018 yılında 800 bin kişi ilimizi ziyaret etmiş ve 280 bin kişi yine ilimizde gecelemiştir. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda 2018 yılında turizm potansiyelimizin arttırılması amacıyla İl Turizm Stratejisi ve Eylem Planı hazırlanmış ve yürürlüğe konulmuştur. Toplam 77 eylemin yer aldığı planın 5 turizm merkezinden 2’sinde İmar Planı çalışmaları yapılmış ve onaya sunulmuştur. Yine 2’nci derece doğal ve arkeolojik sit alanı olan Giresun adasındaki planlama bizzat Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır. Yılda 1 milyondan fazla taşıma alanına sahip Giresun-Ordu Havaalanımızla, %85 fiziki gerçekleşme oranıyla 22 bin kişilik stadyum ve 350 yataklı eğitim hastanemizle, Bulancak OSB ve OSB 1 ile katma değeri yüksek ürünler imal ederek Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde daha çok çalışıp, daha çok üreterek, daha çok ihracat yaparak, 2023 hedeflerimize inşallah ulaşacağız” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ