$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

VALİ EŞİNDEN KETEM ÇAĞRISI

Vali Harun Sarıfakıoğulları’nın Uzm.Dr. Aliye Serpil Sarıfakıoğulları, Giresun Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezini (KETEM) ziyaret etti.

VALİ EŞİNDEN KETEM ÇAĞRISI
  • 26.01.2019
  • 792 kez okundu
Reklam

KETEM’ de incelemelerde bulunan Serpil Sarıfakıoğulları, Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uz. Dr. Elif Nur Köksal’dan KETEM’in çalışmaları hakkında bilgi aldı. KETEM’de tedavi ve kontrol amaçlı bulunan hastalara sohbet ederek, geçmiş olsun dileklerini ileten Uzm. Dr. Sarıfakıoğulları, sağlık çalışanlarıyla da bir araya gelerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra çalışanlarla bir süre sohbet etti.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uz. Dr. Elif Nur Köksal, KETEM ile ilgili verdiği bilgide; 14 Mart 1998 yılında Giresun Prof. Dr. A.  İlhan Özdemir Devlet Hastanesi bünyesinde entegre bir birim olarak hizmete açılan KETEM’in bu tarihten itibaren Giresun’da ilk kanser tarama programına başladığını, Nisan 2013 yılından itibaren de KETEM’in yeni hizmet binasında hizmet vermeye devam ettiğini söyledi.

Hizmetlerini; 1 Doktor, 5 ebe, 2 hemşire, 1 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, 3 röntgen teknisyeni, 1 laboratuvar teknisyeni, 1 hizmetli olmak üzere toplam 14 personelle sürdüren KETEM’de 2018 yılında 10 Bin 43 hastanın muayene edildiğini belirten Başkan Yardımcısı Köksal,  meme kanseri taraması için 4 bin 901 kişiye mamografi çekimi, 4 bin 561 kişiye Servix kanseri taraması için HPV DNA testi, 9 bin 857 kişiye Kolorektal kanseri taraması için GGK testi yapıldığını ayrıca sigara bırakma polikliniğinde de 548 kişiye hizmet verildiğini sözlerine ekledi. Kanserde erken tanının önemine dikkat çeken Uzm. Dr.A.Serpil Sarıfakıoğulları, 40 yaş üstü kadınların her yıl düzenli olarak kontrolden geçmeleri gerektiğini söyleyerek, KETEM çalışanlarına kolay gelsin dileklerinde bulundu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ