$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Uzun yaşamın sırrı bu kitapta!

Giresun İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Giresun’un Yeşil Lezzetleri” yemek kitabı basıldı. Vali Harun Sarıfakıoğulları’nın talimatlarıyla İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Erdem Kılavuz başkanlığında oluşturulan komisyon, Giresun’un yeşil lezzetlerini bu kitapta topladı. 76 çeşit yemeğin yer aldığı kitap 100 sayfadan oluşuyor. Uzun yaşamının sırrını da veren kitapta Giresun yöresine has, et, balık, hamur işi, bitki yemekleri ile tatlı çeşitlerinin tariflerini bulmak mümkün. QR kod kullanılarak kitaba dijital platformundan da ulaşmak mümkün. Uzun yaşamının sırrını veren “Giresun’un Yeşil Lezzetleri” kitabı, kitaplık ve kütüphanelerde önemli bir kaynak olarak yerini alacak.

Uzun yaşamın sırrı bu kitapta!
  • 31.10.2019
  • 424 kez okundu
Reklam

Kitabın ön sözünde Giresun’un yeşil lezzetlerinin dünyanın sayılı vejetaryen mutfakları arasında yer aldığına dikkat çeken Vali Harun Sarıfakıoğulları, yemyeşil bir doğa ve birçok endemik bitki türleri ile birlikte yüzyıllardır doğa ile iç içe bir hayat süren Giresun insanı, yaşadığı bu eşsiz dünyanın nimetlerinden faydalanmış ve bu nimetleri mutfak kültürüne yansıtmıştır. Yüzlerce çeşitten oluşan sebze ve yeşillik yemeklerinin yanı sıra balık, et ve hamur işi yemekleri de kendine özgü yapısı ve çeşitliliği ile dikkat çekmektedir” dedi.

“Giresun’un Yeşil Lezzetleri” kitabı ile geçmişten bugüne gelen Giresun mutfağının öz değerlerini gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini belirten Vali Sarıfakıoğulları, “kültürümüzün önemli bir parçası olan Giresun mutfağının tanıtılmasıyla bölgeye gösterilen ilginin arttırılması ve Giresun’un gastronomi turizminin önemli bir parçası haline getirilmesi hedeflenmektedir. Giresun özelinde ve Karadeniz Bölgesi genelinde yöremiz mutfağının sağlıklı yaşam ve uzun ömürlülüğü etkisinin dünyaya duyurulması amaçlarımızdan bir tanesidir” ifadelerine yer verdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ