giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
8,4561
EURO
10,0700
ALTIN
497,40
BIST
1.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Gök Gürültülü
31°C
Giresun
31°C
Gök Gürültülü
Cuma Gök Gürültülü
29°C
Cumartesi Gök Gürültülü
28°C
Pazar Gök Gürültülü
29°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C

Üretici umudunu kesti

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Giresun Milletvekili Necati Tığlı 30 Haziran’da sona erecek Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) başvuran çiftçi sayısında her geçen yıl belirgin oranda azalmaya ilişkin “üreticimiz devlet tarafından sağlanan destekleri yeterli görmüyor, üretim sürecinde yaşadığı sorunlara katkı sağlamadığını düşünüyor” diye yorumladı.

Üretici umudunu kesti

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından yapılan açıklamayı hatırlatarak,

Tarım sektörü ve tarımsal üretim açısından en büyük sorunumuz, yüksek girdi maliyetleridir. Buna karşın, çiftçinin bu maliyetler altında ezilmesinin önüne geçmek için önemli bir enstrüman niteliğindeki desteklerse yetersizdir. Üretim maliyetleri son on yılda on kat artarken aynı süre zarfında gübre, mazot v.s. desteği aynı kalmıştır. Yine fındık üreticisine alan bazlı destek 2012 yılında 150 TL, 2013 yılında 160 TL ve 2014 yılında 170 TL olarak gerçekleşmiştir. Daha vahimi aradan geçen 7 yılda ise herhangi bir artış yapılmadı. Bir de fındık taban fiyatı dahilinde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) üzerinden alım uygulamalarındaki aksaklıklar giderilmemiştir. Uluslararası şirketleri piyasanın belirleyici ana aktörü haline getiren fındık politikası ve uygulamaları karşısında üretici yalnız bırakılmıştır. Her yıl hatta her geçen ay girdi maliyetlerinde artışa bağlı olarak üretim maliyetleri yükselirken çoğu tarımsal üründe olduğu gibi fındıkta da üretim desteği ve teşvikleri artırılmamıştır. Bu durum üreticinin destekler için ÇKS başvuru yapma isteğinde, talebinde belirgin miktarda azalmaya sebep olmaktadır” açıklamasını yaptı.

ÇKS KAYDININ HER YIL AZALMASINI İKTİDAR MEMNUNİYETLE Mİ KARŞILIYOR?

Fındık üreticisinin ÇKS kaydına ilişkin verileri bir önergeyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den isteyen Tığlı “Tarımsal üretime devam edildiği halde ÇKS yaptırmayan üretici sayısının kaç olduğunu ve ÇKS kaydı yaptırmak istediği halde yaptıramayan üreticilerin hangi nedenlerle sisteme dahil olamadığını” sordu.

CHP’li Tığlı, “Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre 2003 yılında 2 milyon 765 bin üreticinin ÇKS kaydı yaptırdığı, bu sayının 2010 yılında 2 milyon 318 bin’e düştüğü ve 2020 yılına gelindiğinde ise 2 milyon 111 bin’e kadar gerilediği, 2003 ile 2020 yılları arasında ÇKS kaydı yaptıran çiftçi sayısının yüzde 23.6 azaldığı” görülmektedir.

Tarımsal üretimde sağlanan desteklere ilişkin ÇKS başvurularının, 30 Haziran 2021 tarihinde sona ereceğini de hatırlatan Tığlı, “ Yine Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre ülkemizde ÇKS’ye dahil edilebilecek 23 milyon hektar tarım alanı olduğu halde 15 milyon hektar tarım alanının ÇKS kaydı bulunmaktadır. 2003 yılında 16.7 milyon, 2010 yılında 15.6 milyon, 2020 yılında 15 milyon hektar alanın ÇKS kaydı yapılırken, 2003-2020 yılları arasında ÇKS’ye kayıtlı tarım alanların yüzde 10 oranında azaldığı görülmektedir” dedi.

Tığlı, ÇKS kaydı olmayan çiftçilerin desteklerden ve düşük faizli kredilerden faydalanamayacağı ve tarım sigortası yaptıramayacağı yönünde ki tarımsal üretici örgütleri tarafından yapılan çağrılarını hatırlattı.

7 YILDIR ALAN BAZLI DESTEK AYNI OLUR MU?

Dünyanın en büyük üreticisi konumunda olduğumuz fındık ihracat gelirinde ülkemizin en önemli tarımsal ürünü niteliğinde olup, ülkemizin en kaliteli fındığının üretildiği Doğu Karadeniz’de üretimin her geçen gün azaldığını sözlerine ekleyen Tığlı, “yaşlı ve üretimden düşen fındık bahçelerinin yenilenemediğini ve her geçen gün borç batağına sürüklenen üretici üretim sürecinden uzaklaşmaktadır. Fındık üreticisine alan bazlı destek ödemesi 2012 yılında 150 TL, 2013 yılında 160 TL ve 2014 yılında 170 TL olarak gerçekleşmiş ancak aradan geçen 7 yılda herhangi bir artış yapılmamıştır” vurgusunu yaptı.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği sorular şu şekilde:

  • Tarımsal üretime devam edildiği halde ÇKS yaptırmayan üretici sayısı nedir? ÇKS kaydı yaptırmak istediği halde yaptıramayan üretici hangi nedenlerle sisteme dahil olamamaktadır?
  • ÇKS kaydı yaptıramayan fındık üreticisi sayısı ve üretim alanı nedir? Bu alanların ne kadarı ÇKS kaydı yapılmaya uygundur?
  • Fındık üreticisine alan bazlı destek ödemesinde 6 yıldır hiçbir artış yapılmamasının ÇKS kaydı yaptırmayı önemsemeyen fındık üretici sayısında yıllar içinde bir artışa sebep olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Fındık üreticisinin gübre, tarım ilaçları kalemlerinde girdi maliyetleri on yıl içinde on kat artarken aynı süre zarfında gübre, mazot v.s. desteğinin aynı kalması ÇKS başvurularının azalmasında bir etken midir?
  • ÇKS kaydının her yıl azalması iktidarın memnuniyetle karşıladığı bir gelişme midir?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.