giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
9,5195
EURO
11,0904
ALTIN
546,65
BIST
1.455
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Sağanak Yağışlı
15°C
Giresun
15°C
Sağanak Yağışlı
Perşembe Az Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
20°C
Pazar Sağanak Yağışlı
19°C

Üç aylar ve Regaib gecesi

“13 Şubat Cumartesi günü mübarek Recep ayına girmiş bulunuyoruz. 18 Şubat Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece de ise Regaib Kandiline kavuşacağız.”

Üç aylar ve Regaib gecesi

Yavuz KOÇAK
Espiye İlçe Müftüsü

 Varlıklar içinde en mümtaz ve en mükerrem bir şekilde yaratılıp, nihayetsiz terakki ve alçalışlara çıkacak ve inecek bir şekilde maddi ve manevi cihazat, duygu ve kabiliyetlerle donatılan insan; yüce yaratıcı tarafından bu dünya misafirhanesine aziz bir misafir olarak gönderilmiştir.

Asli vatanında ebedi bir saadeti kazanmak ve aynı zamanda ebedi saadeti kazandıracak bu geçici ticaretgahta, ebede uzanmış yol üstündeki bu fani handa da gerçek huzura ulaşabilmesi için, insan denilen varlık başıboş bırakılmamıştır. Kainatı akılları hayretler içerisinde bırakacak bir şekilde mükemmel yaratan Allah, bu mükemmelliği idrak edecek ‘’eşref-i mahluk’’ ünvanına mahzar bir insanı bu aleme göndermiştir. Böyle bir insanın paşa iken geda olmaması için, insanı çok seven ve sevdiğini ona sunduğu nimetlerle gösteren yüce ve Kerim Mevla; insanı kendisine muhatap kabul etmiş, onu ilahi kelam ve ilahi düsturlar manzumesi olan DİN ile şereflendirmiş, bu şekilde O’na dünya ve ahiret saadetinin yollarını göstermiştir.

Ancak imtihan için, yani elmas ruhlu insanların kömür ruhlu insanlardan ayrılmasını temin için manevi duydular, din, kitap, peygamber gibi ilahi kurtarıcılar ve yol göstericiler ile teyid edilen insanoğluna, birde nefis-şeytan ve kötü duygular da musallat edilmiştir.

İşte bu imtihan dünyasında imtihanı kaybedecek davranışlarda bulunarak, yüce halıkını unutup, en büyük düşman olan nefis ve şeytanların peşinden giden insanları kurtarmak için, yüce Mevla ihsan ve kereminden çok sevdiği kullarına bazı fırsatlar vermiş, onlara rahmet ve merhamet elini özellikle uzatmış ve onları düştükleri bataklıktan kurtarmak istemiştir.

İşte bu üç aylar ve bu aylardaki mübarek geceler nefis ve şeytan tuzağına düşmüş ve her iki dünyasını zindana çevirecek günah, isyan ve gaflet bataklığında boğulmakla karşı karşıya gelmiş insanın kurtuluşu için bize uzanan şefkatli bir el ve bir can simididirler.

Günahkar ve yaratılış gayesini unutan insanlara kerem ve ihsan sahibi yüce Allah tarafından tanınan ve eğer değerlendirilirse çok büyük kazançlara vesile olan bir fırsat Recep ayı ve o aydaki Regaib kandilidir. 13 Şubat Cumartesi günü mübarek Recep ayına girmiş bulunuyoruz. 18 Şubat Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece de ise Regaib Kandiline kavuşacağız.

Regaib, rağbet edilen, özlenen, değer verilen, sevilen, sayılan, pahası çok ağır olan ikramlar, ihsanlar ve bahşişler manasına gelir. Cenab-ı Hak bu gecenin kıymetini bilip, değerlendiren Mü’min kullarına rahmetini, lütuf ve inayetini bol bol verdiği için bu geceye REGAİB ismi verilmiştir. Ragaib üç ayların müjdecisi, kur’an ayı ramazanın habercisidir.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) hadisi şerifler de şöyle buyuruyor:

“ Recep Allah’ın ayı, şaban benim ayım Ramazan da ümmetimin ayıdır.”(1)

“ Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar kabul olur. Receb’in ilk Cuma gecesi (Regaib gecesi), Cuma gecesi, Şaban’ın yarısı gecesi( Berat gecesi), ramazan ve kurban bayramı geceleri.”(2)

Regaib gecesi; duble gecedir. Hem Cuma gecesi, hem de Regaib gecesidir. Bir gecede iki özellik olan bu geceyi iyi değerlendirelim, bol bol tevbe istiğfar edelim, Allah’ın lutuf ve ihsanlarından istifade edelim.

İşte Böyle bol bol dağıtılacak olan ilahi lütuf ve ihsanlardan yararlanmak için aşağıda yazılı zikredilen şeyleri yapmak lazımdır.

1-Bu gecede içimizi ve dışımızı bilen rabbimize karşı, nefsimizi muhasebeye çekmeli, onun bizim dünya ve ahiret hayatımızı cennet’e çevirmek için gönderdiği İSLAM’a tam teslim olup olmadığımızı gözden geçirmeli. Hiç vakit geçirmeden İslam’ın rahmet, bereket, mağfiret, fazilet ve hayat bahşeden çeşmesinden kana kana nasip almak için bu geceyi başlangıç yapmalıyız.

2- “Bana açılan dua ellerini boş olarak geri çevirmek benim şanıma yakışmaz’’ ve “Dua edin cevap vereyim’’ buyuran Rabbimizin bu va’dinden istifade ederek, kendimize, ailemize, komşularımıza, devletimize, milletimize, ordumuza, yurdumuza özellikle bizim gibi aynı Allah’a, aynı dine, aynı peygambere ve aynı kitaba inanan tüm insanlara, hele hele inandığı ve inandığını yaşamaya çalışırken her türlü zulme, hakarete ve insanlık dışı işkencelere maruz kalan dindaşlarımıza, bilhassa, Filistin, Keşmir, Doğu Türkistan, Ortadoğu, Orta Asya’daki sahipsiz kalmış gönül coğrafyamızdaki bütün mü’min kardeşlerimize, ezcümle alem-i islam’a bol bol dua edelim.

3- Bizleri maddi ve manevi sahada perişan eden, günahlardan, Allah’ın bizim faydamız için yasakladığı işleri yapmaktan çekinmek için bu geceyi vesile ederek içten ve tam bir samimiyetle tövbe edelim.

Bir daha dönmemek üzere kötü halden iyi hale, eğrilikten doğruluğa, masivadan mevlaya, tam bir teslimiyetle yönelelim. ‘’ Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol var ‘’ diyen ehl-i sünnet alimlerinin ikazına kulak vererek, bir yılan gibi iman mahalli olan kalplerimizi ısırıp, kalbimizi siyahlandıra siyahlandıra ta iman nurunu çıkarıncaya kadar katılaştıran tüm günahlardan tövbe edip, istiğfar edelim.

4- Bu gecede Allah’a Onun sevgili Resülüne ve Yüce Dinimize karşı sevgimizi, bağlılığımızı, teslimiyetimizi artırıcı va’z, nasihat, sohbet ve toplantılara iştirak etmek, mü’min kardeşlerimizle tanışmak, yardımlaşmak, kaynaşmak, tebrikleşmek gibi, iman kardeşliğinin güzel numunelerini gösterecek güzel hal ve hareketlerde bulunmalıyız.

5- Bu gecelerde çocuklarımıza İslam’ın yüceliğini, Sevgili Peygamberimizin nurlu yolunu bize gösteren İslam büyüklerinin sevgisini öğretmeli, onları Camiye ve Cemaate alıştırmalıyız.

6- Regaib kandilini mümkünse oruçla karşılamalı. O geceyi mümkün mertebe malayani ve fuzuli şeylerle değil, kaza namazı kılmakla, Kur’anla, zikirle, niyazla, Salavat-ı Şerifeyle geçirmeli. Gönüllerimizi aşkullah (Allah aşkı), muhabbetullah (Allah sevgisi) ve muhabbet-i Resulüllah (Resulüllah Sevgisi) ile nurlandırmalıyız.

7-Yaptığımız bu güzel hasletleri sadece bir gece yapıp sonra terk etmek üzere değil, belki son nefesimize kadar güzel, faydalı, hayır, kısaca; Allah’ın razı olduğu şeyleri yapmak için bu geceyi sağlam bir başlangıç olarak kabul etmeliyiz.

Konumuzu, Peygamber efendimizin duasıyla bitirelim: “ Allah’ım! Receb’i ve Şaban’ı bize mubarek ( bereketli, hayırlı kıl), bizi Ramazana kavuştur.”(3)

Bu kutsi gün ve gecelerin, üç ayların; cümlemiz, milletimiz ve tüm İslam alemi için iyiyi kötüden, doğruyu eğriden, faydalıyı zararlıdan ayırt edecek bir şuura kavuşmaya, Allah’ın rızasına ve inananların gerçek kurtuluş ve zaferlerine ulaşmaya vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz eder, kandilinizi tebrik ederim.

 

  1. Et- Tac,c., 2, s., 92.
  2. Muhtaru’l Ehadis, s.,73.
  3. Keşf’ül Hafa, c.,1, s., 213.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.