$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,37 / Satış: 6,39

TRABZON, GİRESUN, TİREBOLU YENİ BAŞKANLARINI SEÇTİ

Hüseyin Mümtaz BAYAZITOĞLU
Hüseyin Mümtaz BAYAZITOĞLU
  • 08.05.2019
  • 602 kez okundu

                Madem yeni bir yerel seçime “daha” hazırlanıyoruz, bu yazıda biz de gündeme uygun olarak “yerel takılacağız”.

                Dar bir coğrafyadaki Trabzon, Giresun, Tirebolu’nun “yeni” belediye başkanlarına gördüğümüz küçük bazı aksaklıkları ileteceğiz.

                Trabzon:

                a)Trabzon’da, başka kentlerdeki benzer belediye müzelerinin aksine fahiş fiyatla girilebilen bir Atatürk Müzesi vardır. Atatürk’ün; kente son gelişinde (1930) kaldığı binanın üst katında da, o sırada devam etmekte olan Dersim İsyanı hakkında üzerinde kendi eliyle çizdiği harekât planlarını içeren bir harita vardır.

Haritanın altındaki, zamanına uygun eski büyük bir çerçevede kısa bir süre önceye kadar şu açıklama yer almaktaydı:

                “Dersim (Tunceli)’de Zuhur Eden İsyanda Askeri Durumu Gösteren Taktik İşaretler Bizzat Atatürk Tarafından Çizilmiştir”.

                Açıklama bir süredir kaldırılmıştır. Rehberler bile, duvarda ne olduğu belli olmadan kalan haritanın neyi ifade ettiğini bilmemektedirler.

                Tarihi bir gerçeğin açıklanması kimi, neden, niçin ve nasıl rahatsız etmiştir?

                b)Yeni belediye başkanı tez zamanda ve bir zahmet tebdili kıyafetle postahane önünden, patates çuvalı taşımak üzere imal edilmiş, fakat halen insan taşıyan dolmuşların herhangi birine binsin ve belediye binasına kadar olan bir kilometrelik “şehir içi” yolu aşmayı denesin. Sıkı tutunmasını önereceğiz çünkü sarsıntıdan midesi ile ciğerleri büyük bir ihtimalle yer değiştirecektir. Hele dolmuşta hâmile bir hanım var ise bebeğin düşme olasılığı da hayli büyüktür.

                Giresun:

                Şehrin en görünür ve en güzel yerlerinden birindeki vitrinine çok kısa bir süre önce, Karadeniz sahil şeridini kateden bütün yolcu otobüslerinin önünden geçtiği bir çan kulesi dikilmiştir. Topal Osman’ın, isyancıların barındığı ve silah deposu olarak kullandıkları için yüzyılın başında yıktığı ve yerini şimdi kimsenin hatırlamadığı kilisenin çan kulesi olup “güya” saat kulesi kılığındadır. Giresun’un kamusal vicdanını ve milli mücadele hafızasını rahatsız etmektedir.

                Tirebolu:

                Tirebolu’dan batıya doğru çıkıştaki son tünelin adı “Kilise Burnu”dur. Ne burunda, ne suratta ne de kulakta bırakın bir kiliseyi, görünür bir kalıntısı bile yoktur. Okumayı yeni öğrenen bir çocuğun büyüklerine dönüp “Kilise ne demek?” demesini mi bekliyorsunuz? Belediye Meclisine verilecek bir önergeyle “Avni Alpaslan Tüneli” veya kısaca “Alpaslan Tüneli” neden olmasın?

                Maruzatımdır efendim!

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar ayhan yüksel dedi ki:

    Yazı muhteviyatı, belediye ve il genel meclisi üyesi Ömer Cebeci’yi iletilmiştir. Bu isimlerden birisinin verilmesi yakışır…

YORUM YAZ