$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,67 / Satış: 7,70

TMO’ya fındık baskısı yapılıyor!

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz; düşük fiyattan fındık satışına başlaması için TMO’ya baskı yapıldığına dair İSTİB üyelerinden ve sektörden duyumlar aldıklarını söyledi. İSTİP Başkanı Kopuz, “TMO’nun asli görevi piyasayı düzenlemektir ve bu görevi de son yıllarda hakkıyla yerine getirmektedir. Bu stratejik kurumumuzun ihracatçının deposu gibi görülmesi yanlıştır. Zaten piyasada fındık darlığı olsa, ihracat miktarı geçen yıllara oranla artmazdı” dedi.

TMO’ya fındık baskısı yapılıyor!
  • 11.02.2020
  • 597 kez okundu
Reklam

Fındığın Türkiye’nin en önemli tarımsal ürünlerinden olduğunu hatırlatan Başkan Ali Kopuz, “Tartışmasız dünya lideri olduğumuz bir ürünün fiyatını bizim belirlememiz, katma değerinden bizim faydalanmamız gerekiyor. Oysa ham olarak sattığımız için fındıktan en az kazancı biz elde ediyoruz. Bu gerçek ortada dururken bir de ham fındığın değerini düşürecek böyle bir adım hem üreticinin emeğine saygısızlık olacak, hem de TMO’nun zarar etmesine yol açacaktır” şeklinde konuştu.

İSTİB Başkanı Ali Kopuz, geçen yıl yapılan uyarılarla TMO’nun fındık satmadığını ve sonuçta kar ettiğini hatırlatarak, “TMO’nun fındığı zamanı geldiğinde satması, hem zarar etmesini engeller hem de önümüzdeki sezon yapacağı fındık alımları için yeterli finansmanı sağlar… Tabii milli servetin heba olmaması da çok önemlidir. TMO’nun satış kararını verirken fındıkla ilgili arz ve talep dengesini gözeterek, baskı altında kalmadan, piyasa düzenleyici görevini icra etmeye devam edeceğine inanıyorum. Böylece TMO piyasada gücünü hissettirecektir” ifadelerine yer verdi.

TMO üreticiyi ve sanayiciyi arasında denge görevini yerine getirirken üreticinin memnuniyetinin en önemli kıstas olması gerektiğini ifade eden Ali Kopuz, şöyle devam etti; “TMO’ya ucuz fiyattan fındık satması konusunda baskı yapılmaktadır. TMO geçtiğimiz sene ürünü piyasa şartlarını gözeterek piyasaya sürmüş, 2018 yılı mahsulünün taban fiyatını da beklentilerin üstünde açıklayarak üreticinin yüzünün gülmesini sağlamıştır. Elde ettiği geliri 2019 yılı fındık alımında kullanmıştır. Geldiğimiz noktada, TMO’nun yüksek açıkladığı iddia edilen fiyatın reel fiyatlar olduğu görülmektedir. TMO bu yıl da elindeki ürünü satarken piyasa fiyatlarının altında satmamalı, üreticinin elinde kalan ürünün fiyatının düşmesine izin vermemelidir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ