$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

TMO kota uygulamamalı!

TMO kota uygulamamalı!
  • 31.07.2019
  • 800 kez okundu
Reklam

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Kurban Bayramı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2019 yılı fındık alımlarına başlayacak olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımlarda kota uygulamamasını istedi. Karan, TMO’nun fındık alım kampanyasına işin ehli FİSKOBİRLİK’in de dahil edilmesini de önerdi.

Karan yaptığı açıklamada, devlet adına müdahil fındık alımı yapacak olan TMO’ya büyük görev düştüğünü, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hasat öncesi açıklanan tarihi taban fiyata gölge düşürülmemesi gerektiğini kaydetti.

Geçtiğimiz sezon TMO’nun dönüm başına 50 kilogram fındık alımı yaptığını hatırlatan Karan, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde dönümde ortalama 150, Batı Karadeniz Bölgesi’nde ise ortalama 200 kilogram üretim yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda kota uygulanmaması gerektiğini belirtti. Karan bu yılki rekolte de dikkat alınarak, TMO’nun kota belirtmeksizin fındık alımı yapması gerektiğini vurgulayarak, “Üreticiler olarak TMO’dan talep ve isteğimiz alım kampanyasında kota uygulamamasıdır. Kota uygulaması aynı zamanda bahçesini bakan ile bakmayan üreticiler arasında bir adaletsizliğe neden olmaktadır. 12 ay boyunca bahçesini bakan ve dönümde 150-200 kilogram ürün alan üreticilerimiz bir hak kaybına uğramaktadır. Kota uygulanmasın, üreticimiz ürettiği ürünün tamamını TMO’ya teslim etsin. Üreticide kazansın, TMO da kazansın” dedi.

“FİSKOBİRLİK ALIMA DAHİL EDİLMELİ”

Ziraat Odası Başkanı Karan, fındık alım kampanyasının hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için FİSKOBİRLİK’in de alıma dahil edilmesini önerdi.

FİSKOBİRLİK’in profesyonel alım ekibiyle hazır olduğunu ve görev beklediğini ifade eden Karan, FİSKOBİRLİK’in TMO’nun işini kolaylaştırarak, gücüne güç katacağını, alım kampanyasında mutlaka FİSKOBİRLİK’in de yer alması gerektiğini söyledi.

Karan, sezon açıldıktan sonra ilk bir ay içersinde rekoltenin yüzde 20’sinin regüle edilmesi halinde bu işten hem üreticinin hem de TMO’nun karlı çıkacağını sözlerine ekledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ