$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

‘TMO bahaneler üretmesin!’

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “TMO Fındık alımlarında fındık kabuğunu doldurmayan bahaneler üretme gafletinde bulunmasın” dedi.

‘TMO bahaneler üretmesin!’
  • 02.08.2019
  • 762 kez okundu
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “TMO’nun fındık alımında geçtiğimiz yıllarda üreticiye yaşattığı sorunları tekrar yaşatmaması gerektiğini söyledi. TMO’nun hatalarından vazgeçmesi gerektiğini kota koymadan ve üreticiyi mağdur etmeden üretilen tüm fındığı alması gerekir” dedi.
Tığlı, açıklanan fındık fiyatları her ne kadar üreticiyi tatmin etmediyse de erken açıklanması üreticinin hasat ve pazarlama döneminde kendi yolunu çizmesi ve ekonomik olarak plan yapmasına katkı sağlamıştır. Hasat mevsimine sayılı günler kala TMO, üreticinin elindeki fındığı hiçbir bahane üretmeden alması gerekmektedir” vurgusunu yaptı.
FINDIKKABUĞUNU DOLDURMAYAN BAHANELER ÜRETMEYİN
CHP’li Tığlı, hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yıl üretici fındığını sattıktan çok sonra yani 1 Kasım gibi çok geç bir tarihte alıma başlayan TMO’ya fındığını vermek isteyen üretici, randevu sisteminden tutunda, randıman ve çeşitli gerekçelerle geri çevrilmişti. Buna benzer bahanelerden sonra fındığını TMO yerine serbest piyasada ucuza satmaya zorlanmıştı. İşin ilginci üretici getirdiğinde beğenmediği fındığı, tüccardan geldiğinde TMO’nun seve seve alması üreticin devlet eliyle piyasaya terk edilmesinin fotoğrafıdır” dedi.
Ayrıca, geçtiğimiz yıl fındık ve fındık üreticisi, rekolte belirlenmesi ve alım fiyatlarının açıklaması sürecinde iktidarın elinde oyuncak olmuştur. Fındık üreticisini sabır testinden geçiren bir diğer kurum ise iktidarın ve uluslararası şirketlerin etkisinde kalan TMO idi. TMO geçen yıl üreticinin sırtında taşıyarak getirdiği fındığın belli bir bölümünü çeşitli bahaneler üreterek almadığını söyleyen Tığlı, “TMO geçen yıl yaptığı bu işleri bu yıl yapmamalı. Yok fındık nemliymiş, yok çürük çokmuş, yok yeterince seçilmemiş, yok öyleymiş, yok böyleymiş gibi “fındık kabuğunu doldurmayan” bahanelerle üreticinin elindeki fındığı almamazlık yapmamalıdır. Açıklanan fiyatlardan sonra hasata başlayan ve fındığını TMO’ya vermek isteyen üreticinin buna benzer çeşitli bahanelerle geri çevrilmesi ile birlikte hem üretici hem de her bir fındık, simsarların kucağına ucuz fiyata atılmış emektir, alınteridir, gelecektir” açıklamasını yaptı.
TMO’YA ALIMLARDA KOTA UYGULAYIN BASKISI
Milletvekili Tığlı yaptığı basın açıklamasında üreticinin fındığını büyük oranda TMO’ya verme niyetinde olduğunu, bunun dönüm başı kilogram sınırlaması ve çeşitli kotalar konularak serbest piyasaya yönlendirilmemesi için hükümeti uyardı. TMO’nun kesinlikle kota uygulamasına gitmemesi gerektiğini, fındık alım işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini, daha çok noktadan alım imkânı sunulması için gerekli personel ve yeterli depo şartlarının hızlıca hazır hale getirilmesi gerektiğini ve alım sürecine Fiskobirlik dâhil edilmeden bu güçtür.
TMO’nun hububat alımında görevlendirdiği personelin, fındık alımında yeterli olmadığını ifade eden Tığlı, “bu sebeplerden dolayı ve üreticinin mağdur olmaması için acilen TMO ile FİSKOBİRLİK mutlaka bir protokol etrafında işbirliği yapmalıdır” dedi.
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, fındık üreticisine bereketli hasat ve bol kazanç diledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%