$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

TKDK’DAN TIBBİ BİTKİ ÜRETİMİNE EKİPMAN DESTEĞİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, Giresun Eczacılar Birliği Odası’na ziyarette bulundu.

TKDK’DAN TIBBİ BİTKİ ÜRETİMİNE EKİPMAN DESTEĞİ
  • 11.12.2018
  • 646 kez okundu
Reklam

Ziyarette 42. Bölge Giresun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Mehmet Akif Çilesiz, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi ve Bitkisel Drog Üretimi Drog ve Tohumculuğu ile Drog Ecza Depoculuğu Komisyonu Başkanı Ecz. Mine Erdoğan, Denetleme Kurulu Üyesi Ecz. Elvan Işık Gezmiş, Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Özgür Kelleci, Eczacı Odası Saymanı Ecz. Elif İnce Kırömeroğlu, Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Evren Altıok ve Dr. Öğr. Üyesi Ülkü Baykal da yer aldı.

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin İşlenmesi sektöründe yatırımların önünü açmak ve daha çok yatırımcıya ulaşmak için neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunulan görüşmede İl Koordinatörü Kurşun, esas gayelerinin eczacılık camiasında konuyla ilgili farkındalığı artırarak, TKDK’nın sağladığı hibe desteği ile ileri düzey teknoloji kullanarak tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesine katkı sağlamak olduğunu belirtti. Söz konusu sektörde inşaat işi, makine ekipman alımı, dosya hazırlığı ile ilgili harcamalara %55 hibe desteği sağladıklarını dile getiren Kurşun; “Çalışılan tıbbi ve aromatik bitki ile coğrafi işarette alınırsa, rekabet edilebilirlik yatırımcı lehine önemli düzeyde artacaktır” dedi.

Giresun Eczacılar Odası tarafından yapılan çalışmada endemik bir tür olan Kaldirik Otu’ndan çıkarılan yağın kozmetik sektöründe değerlendirildiğini dile getiren Eczacı Odası  Başkanı Ecz. Mehmet Akif Çilesiz, bu tarz çalışmaların yatırımcılara örnek teşkil etmesinin önemine değinerek, bu sektörde faaliyet gösteren girişimcileri TKDK hibe desteklerinden faydalanmaya davet etti.

Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Evren Altıok üniversite olarak, analiz ve bilgi akışı konusunda, Dr. Öğr. Üyesi Ülkü Baykal ise çalışılacak bitkinin doku kültürü ile üretilmesi konusunda destek sağlayabileceklerini söyledi.

İlerleyen bir tarihte, tüm eczacıların da katılımıyla “Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin İşlenmesi” konusunda geniş çaplı toplantının yapılması kararıyla görüşme sona erdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ