giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
8,2889
EURO
10,1066
ALTIN
489,03
BIST
1.445
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Az Bulutlu
15°C
Giresun
15°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
21°C
Cuma Az Bulutlu
22°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

TİREBOLU MU MU?

25.11.2018
0
A+
A-

Bir evvelki  yazımda da Tirebolu Lisesinin kapatılmasına değinmiştim. Neden kapıldı Tirebolu Lisesi? Gerekçe olarak “öğrenci azlığı” gösteriliyor. Bir öğretim kurulunda sınıflarda ne kadar az öğrenci olursa, öğretimin o oranda başarılı olacağı kanıtlanmıştır. Bir öğrenci altmış kişilik sınıfta mı, yoksa otuz kişilik sınıfta mı daha iyi eğitim görür,  daha çok şey öğrenir? Bir araştırın bakalım. Tirebolu Lisesi mezunlarının üniversite sınavlarındaki başarı oranı nedir. Bu okul mezunlarından kaçı profesör, kaçı öğretim üyesi, kaçı doktor, kaç hakimı, kaç mühendis vs. olmuştur.  Yazık olmadı mı ö güzelim liseye. Peki o koca bina şimdi ne olacak. Yine Espiye’den örnek vereceğim. Yanılmıyorsam Sayın Asım İnan Facebook’ta paylaşmıştı. Espiye’ye bir hapishane ve Adalet yüksek okulu açılmış. Bir millet hapishaneleri ile gurur duymaz elbette. Ancak AKP iktidarı süresince Türkiye’de en fazla yatırım yapılan konulardan biri de hapishaneler. Espiye’yi kutluyorum. Hem hapishane hem de ikinci yüksek okul sayesinde ekonomisine katkı saylayacak bir yatırıma ev sahipliği yapmışlar. Ayrıca yakında ağır cezayı da kurarlarsa hiç şaşmam. Biz ne yapıyoruz? Olanı kapatıyoruz. Değerli Hemşerimiz Raif İskenderkaptanoğlu’nun büyük  katkıları ve gayretleri ile eski Sakarya İlkokulunun yerine yapılan o güzelim bina bir meslek okuluna feda edildi. Bu binaya açılacak ikinci  bir yüksek okul Tirebolu için bir nimet olmaz mı idi? Şimdi bakalım lise binasını ne yapacaklar. Ben şimdiden şu öneride bulunuyorum. Bu binayı dört senelik “SAĞLIK MESLEK YÜKSEK OKULU” yapalım. Giresun’da bir tıp fakültesi var. Bu nedenle Tirebolu’ya açılacak bir sağlık meslek yüksek okulu, öğretim  görevlisi, öğretim kadrosu  sorunu yaşamaz. Fakülte hocaları günü birlik Giresundan Tirebolu’ya gelerek yüksek okulda ders verirler. Ayrıca, bir zamanlar Yeniköy’de,  şimdiki aile hekimliği binasında, Sağlık Meslek Lise vardı. Hala var mı, varsa nerede bunu bilmiyorum. Bu lise de oraya taşınır. Güçlü bir eğitim kurumu oluşturulur. 
Evet bir de mendirekteki balıkçı motorlarının yanaştığı beton platform sorunu var Tirebolu’nun. Burası biraz gözlerden uzak olduğu için pek ilgi çekmiyor. Bir de avlanma yasağı bitince buraya pek balıkçı motorları da yanaşmıyor. Özellikle yaz aylarında sahilden balık avı meraklılarının bir hobi tatmin yeri olarak kullanılıyor. Ancak sadece hobi tatmin yeri değil, biraz da bira tiryakilerinin, balık avlarken avlanmaya bir çeşni katmak için kullandıklar bir alan oluyor,  burası. Ancak bu zevk  sahibi(!) avcıların kötü bir alışkanlıkları var. Boşalan bira şişelerini, meşrubat kutularını  ve kullandıkları poşet, kağıt, dolaşan misina vs. tüm çöplerini oldukları yerde bırakıp gidiyorlar. Biliyor musunuz bir cam şişe doğada 3000 yılda yok oluyor. Ben 2016 yazınında bu pisliğin resimlerin çekmiş ve facebook’ta paylaşmıştım. Bunun üzerine mendirekte  dikkat çeken bir temizlik yapılmış idi. Hatta bu sene, platformun hemen girişine belediyece bir de büyük çöp kabı konulduğunu gördüm. Ancak bu sene, özellikle izledim, bu kap doluyor etrafına da çöpler atılıyor ve ancak belki haftada, belki de 15 günde bir boşaltılıyordu. Temizlik de sadece bu çöp kabının boşaltılmasından ibaret kalıyordu, platform üzerinde, amatör balıkçıların avlandıkları yerlerde bırakılan bira, meşrubat vs. şişeler,  çöpler temizlenmiyordu. Hani biz de bir söz çokça kullanılır. Ne derler “TEMİZLİK İMANDAN GELİR”. Aslında temizlik imandan gelir sözünün kaynağını da gerekirse açıklarım. Ancak temizliğin  imandan önce, birincisi sudan,  ikincisi de eğitim ve kültürden geldiğini belirtmekle yetineceğim.  Hadi  yine diyelim ki “TEMİZLİK İMANDAN GELİR”  bira içen, yani alkol alan kişinin, din adamlarına, daha doğrusu yobazlara göre ,  biraz istifam yaratır.  Tirebolu’da  belediye  başkanı var ,  “DİNDAR VE  KİNDAR BİR NESİL YETİŞTİRECEĞİZ” diyen AKP’nin yetiştirdiği bir başkan. Özellikle üzerinde durulması gereken konu;  din  ve iman tartışılmaz. Zaten tartışmıyoruz da. Ama  temizliğin tartışılması gerekir. O halde öncelikle o çöp kabı platformun hemen girişine değil de,  orta bir yere konsa, ayrıca platform en az haftada bir kere süpürülse sorun çözülür kanısındayım. Haksız mıyım?
Şimdi yazacağım konu Tirebolu için çok,  çok önemli. Biliyorsunuz Giresun’a doğal gaz geldi. Öyle zannediyorum ki Bulancak  da yakında bu doğalgaza kavuşur. Belki de kavuşmuştur.  Çünkü Bulancak Giresun’un en değerli  öz evladı. O’na gözü gibi bakıyor. Bir de ilk tekne kazıntısı olan 1957 yılında ilçe olan Espiye var. Rivayete Espiye de doğal gaz için başvuruda bulunmuş. Yanılmıyorsam Espiye’nin nüfusu geçen sene onsekiz bin civarında idi. Bu sene birden yirmiikibine fırlamış. Demek ki Espiye’nin bütün kadınları Dünya liderinin dört çocuk önerisini emir telakki etmişler. Bir senede dörtbin çocuk doğurmuşlar. Bu işin şakası. Esas konu güya  bir ilçeye doğalgaz bağlanabilmesi için nüfusunun yirmibinden fazla olması gerekiyormuş. Ama kısa zamanda bu nüfusa ulaşabilmek için Dünya liderinin önerilerinin  de yeterli olması olası değil. O halde yapılacak tek şey,  yakın köyleri ilçenin mahallesi yapmak. Kanımca Espiye de bunu yaptı. Yirmiikibine ulaştı. 
Tirebolu Belediyesi de Başkanın kendi köyü Balçıkbeleni mahalle yapmış.  Hayırlı olsun, ama, Balçıkbelen’in  Tirebolu  nüfusuna  öyle pek fazla katkısı olabileceğini düşünemiyorum. Esas yapılması gereken,  bir süre önce Tirebolu’nun mücavir alanı yapılan YILGIN, DOMAÇLI ve DÜZKÖY’ü mahalle yapmaktır. Bu köyler artık bir köy görüntüsünden çıkmış, bir şehir birimi görüntüsü oluşturmuştur. Oldukça da yoğun bir kitle bu köylerde yaşamakltadır. Ha bir konuya da özellikle parmak basmakta yarar görüyorum. Kaç sene geçti anımsamıyorum ama bir süre önce Espiye Düzköy’ün Espiye’ye bağlanmasını istemiş, köyde yapılan oylama (flibisit) sonucu bu talepleri  reddedilmiş idi. BİR HATIRLATAYIM DEDİM.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.