$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

TIĞLI’DAN OSMAN AĞA MESAJI

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’dan Topal Osman Ağa İçin Anma Mesajı

TIĞLI’DAN OSMAN AĞA MESAJI
  • 02.04.2019
  • 570 kez okundu
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, ilk kuvvacı ve istiklal savaşı kahramanlarından Yarbay Topal Osman Ağa’nın 96 yıl önce aramızdan ayrılmasıyla ilgili anma mesajı yayımladı.
Tığlı, “40 yıllık kısa ömrüne, istiklâl mücadelesini ve sayısız kahramanlıkları sığdıran Milis Yarbay Osman Ağa aramızdan ayrılalı 96 yıl oldu. Başta biz Giresunlular olmak üzere, tüm vatanseverler ona yapılan haksızlığa, iftiralara ve yargısız infazlara karşı durmak zorundayız. Unutmayın bu bizim boynumuzun borcudur” dedi.
Karadeniz Bölgesi’nde bir “Pontus Devleti” kurulması plânlarını fark ederek “imhamıza karar verilmiştir; silâha sarılma vaktidir!..” diyen ve bu konuda üstüne düşenleri layıkıyla yapmış ilk Kuvvacının Yarbay Osman Ağa olduğuna dikkat çeken Tığlı, “Pontus ve Ermeni çetelerini etkisiz hale getiren, Karadeniz Bölgesi ve çevresinde var olma, yurdunu kaybetme riskini taşıyan vatansever Türk evlatları ve Cumhuriyete sahip çıkanlar için elbette büyük bir kahramandır” ifadelerini kullandı.
Giresun Kalesinde ki Osman Ağa’dan Karadeniz’e Devrimci Bakış
CHP’li Tığlı, “Tescilli Cumhuriyet düşmanı Siyasal İslamcıların ve Pontus hayali kuranların ortak iftiralarının hedefi olan, Karadeniz Bölgesinin Pontus çetelerinden temizlenmesinde büyük payı olan Osman Ağa’yı, vatansever Rum ve Ermeni yurttaşlarımızın katili gibi göstermeye çalışmak neredeyse 1 asırdır devam eden lobi faaliyetidir. Unutulmamalıdır ki 2 Nisan 1923’te çıkan bir çatışmada vefat etmiş Osman Ağa hakkında Ali Şükrü Bey’in katledilmesiyle ilgili hiç bir yargılama yapılmamıştır” vurgusunu yaptı.
“2 Nisan 1923’te Ankara, Papazın Bağında bulunan evinde gözlerinin önünde katledilen silah arkadaşlarının acısını yüreğine gömen ve yaralı bir şekilde hastaneye götürüldüğü esnada İsmail Hakkı Tekçe tarafından verilen bir emirle, kafasına çok sayıda kurşun sıkılarak katledilen Osman Ağa, milli mücadelemizin, Cumhuriyetin mukaddes şehitlerinden biridir” diye yazılı açıklamasına devam eden Tığlı, “TRT gibi, Yeni Akit gazetesindeki köşe yazısı gibi “doğru zamanda doğru soruyu sordu” diyerek Giresunlunun Osman Ağaya gösterdiği saygıyı, suçluyu, katili övmek olarak niteleyen kimi kesimler, tarih bilgisinden uzak, fakat Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığında bir o kadar birbirine yakın durduklarını bu vesileyle bir daha gösterme fırsatı bulmuştur” dedi.
Tığlı, “Avrupalılaşma sürecinde ve ‘‘milli güvenlik siyaseti doğrultusunda” Osman Ağa’nın Giresun Kalesi’ndeki anıt mezarında bulunan ve Pontus çeteleriyle yaptığı mücadeleyi anlatan, Osmanlıca mezar kitabelerinin kazınması, Yunan ordusunun denize dökülmesinden bahsedilen Latin harfli kitabenin değiştirilmesi ayıbının da bir an önce telafi edilmesi gerekmektedir” dedi.
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “İstiklal Savaşı mücadelesinde 42. ve 47. gönüllü alaylarının kurucusu olan, “Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı”nın temelini atan ve Mustafa Kemal Atatürk’ü korumayı kutsal bir vazife kabul eden, muhafızlarına Atamızın “eceliyle bile ölümüne izin vermeyin” talimatı veren Yarbay Osman Ağa’yı minnetle, şükranla ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%