$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Tığlı: Esnaflar destek bekliyor

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Ali Kara ile birliğe üye oda başkanlarıyla gerçekleştirdiği toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Koronavirüs pandemisi nedeniyle işyerleri kapalı ya da müşterisiz kalan esnafın, kira yardımına ihtiyacı var. Birikmiş elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları en azından yılsonuna kadar ertelenmeli” değerlendirmesinde bulundu.

Tığlı: Esnaflar destek bekliyor
  • 09.08.2020
  • 461 kez okundu
Reklam

Tığlı, toplantının ardından yazılı bir açıklama ile esnafın serzenişlerini kamuoyu ile paylaştı.

Yaptığı yazılı açıklamada, esnafın içinde bulunduğu duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tığlı, pandemi sürecinde özellikle kahvehane esnafının yanı sıra tüm berberlerin iktidardan hiç bir destek alamadığına dikkat çekerek, 14 kahvehanenin kapısına kilit vurmak zorunda kaldığını üzülerek öğrendiğini ifade etti.

Ülkede 108 bin berber ve kuaför, 150 bin kahvehane ve kıraathane çalışanının ailelerini de hesaba kattığında 4 milyon insanı ilgilendiren bir kesim olduğunu dile getiren Tığlı, kirası, vergisi ve personel giderleri devam eden işletmelerin hizmete açılmaması durumunda nasıl ayakta kalacağının da hesaba katılması gerektiğini söyledi.

Tığlı, sonbaharda salgında yaşanabilecek bir artışın, yeni tedbirler zincirini beraberinde getireceğini, bu durumda da en çok ezilen kesimin küçük esnaf olacağını dile getirerek,” Esnafımız borç erteleme ve kredi gibi sorunu çözmeyip öteleyen, hem de sicili gerekçe gösterilerek yada siyasi gerekçelerle hiç yararlanamadığı suni geçici çözümler yerine,  esnafımız, çalışıp kazanma imkanı sağlanmasını istiyor. Sayın Cumhurbaşkanına Giresun esnafının mesajını buradan iletmek istiyorum.  Bu husus siyaset üstü. Biz esnafımızın hangi siyasi görüşe mensup olduğuna bakmıyoruz. Bu esnaf Akp iktidarına ihtiyaç duyduğu desteği ve krediyi fazlasıyla verdi. İktidarında bu dönemde esnafa sahip çıkma yükümlülüğü olduğunu hatırlatmak isterim.

Esnaf, Kredi Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullanmış, ödeme yapma imkanı yok, SGK primleri var, buralarda çalışan binlerce emekçi de mağdur oluyor. İşyerleri kapalı ya da müşterisiz kalan esnafın, kira yardımına ihtiyacı var. Birikmiş elektrik, su , doğalgaz ve internet faturaları en azından yıl sonuna kadar ertelenmeli. Bu sorunu kökten çözmeyecektir ancak yaraya bir pansuman olacaktır. İktidar yetkililerinin esnafın bu serzenişlerine kulak tıkamaktan vazgeçip, çözüm üretmesi gerekmektedir” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%