$ DOLAR → Alış: 7,31 / Satış: 7,34
€ EURO → Alış: 8,65 / Satış: 8,69

Tığlı, engellilerle ilgili TBMM’de konuştu

Tığlı, engellilerle ilgili TBMM’de konuştu
  • 04.12.2019
  • 287 kez okundu
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, engelli yurttaşların sorunlarının çözümü için önce vicdanlardaki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.
3 Aralık Salı günü TBMM’nin 25. Birleşiminde Genel Kurulda söz alan Tığlı, Giresun’un engelli nüfusunun en yoğun olduğu il olmasına rağmen, hizmet alımı bakımından sınıfta kaldığına dikkat çekerek, “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Engelli yurttaşlarımızın engellerle karşılaşmadığı bir ülke istiyorsak önce vicdanlarımızdaki engelleri kaldırmalıyız. Giresun ili, engelli nüfusunun en yoğun olduğu ildir ancak hizmet alımı bakımından sınıfta bırakılmıştır. Devlet kurumlarında 14 bin engelli kadrosu var ama hepsi boş, atama yapılmıyor. 1.500 engelli öğretmen aylardır atama bekliyor ama onları duyabilen bir iktidar yok. Ülkemizde 9 milyon 500 bin engelli var.
Cümlemin başında söylemiştim ve buradan iktidar temsilcilerine söylüyorum: Engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmak istiyorsak önce vicdanlarımızdaki engelleri kaldıralım.
Yüreği ve vicdanı engelsiz olan tüm engelli kardeşlerimi buradan saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.” Diye konuştu.
CHP’li Tığlı, Giresun’da Karadeniz sahil yolunun hizmete girdiğinden bu yana üstgeçitlerin, engellilerin kullanabilmesi için revize edilemediğini hatırlatarak,
“Ülkemizde engelli birey sayısının nüfusa oranında en yüksek olduğu il Giresun’dur. Giresun engelli bireylerin istihdamından, toplumsal yaşama katılmasına, eğitimden, ulaşıma ve sağlık hizmetlerine erişimine kadar her konuda bir pilot bölge konumunda olması gerekirken, AKP iktidarının sınıfta kaldığının en hazin fotoğraflarından birine sahiptir. Giresun ili sahili boyunca engelli bireylerimizin kullanımına uygun üstgeçit sayısına bakıldığında en fazla engelli yaşayan şehirde bu nasıl ihmal edilebilir, diyerek anlamakta güçlük çeker, ülkemiz adına utanç duyarsınız. Karayolları Genel Müdürlüğü, Giresun merkez geçişinde önceki dönemde Cumhuriyet Halk Partili Belediye olduğu için, bu çalışmaları yapmasına izin vermedi, şimdi ise engelli asansörleri için yerel idarelerle bir protokol etrafında çalışma yürütüldüğünden bahsediyor. Maalesef bütçe imkânları bahane edilerek topu birbirine atmaya devam etme eğilimindeler.”şeklinde konuştu.
Yetkililere Giresun’da yaşayan engelli vatandaşların sıkıntılarını sorduğu sorularla aktaran Tığlı, şöyle devam etti;
“Yetkililere sormak istiyorum, öneriniz nedir? Bulancak ilçemizde beş kilometrelik sahile ulaşmak isteyen engelli vatandaşımız, Karadeniz sahili boyunca gidip, çalışır engelli asansörü olan bir üstgeçit bulup, karşıya geçmesi dışında bir öneriniz var mı? Engelliler için koyulan ya da hiç koyulmayan fakat bir gün dahi çalıştığı görülmemiş üstgeçitler ve asansörler size tuhaf gelmiyor mu? “
Tığlı, 3 Aralık farkındalık gününde bu kadar engelli nüfusuna sahip bir ilin bu kadar sahipsiz olmasının tuhaflığından bahsederek, bu güne özel anlamlı ve yaldızlı cümleler kurmak yerine, iktidar ve bürokrasinin sorumluluğunun gereğini yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ