$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Tığlı: Devlet mi güçlü İtalyan firmamı

Tığlı: Devlet mi güçlü İtalyan firmamı
  • 30.08.2019
  • 2.823 kez okundu
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, TMO’nun kota uygulaması, randevu engeli ve çeşitli bahanelerle üreticinin fındığının geri çevrilmesi oyununun perde arkasını ve fındık üreticisinden gizlenen gerçekleri gün yüzene çıkarttı.

İTALYAN FİRMA PROTOKOLLERİ NEDEN İPTAL ETTİ

Tığlı, “Okul açılmasına sayılı günler kala tüccar fırsatçılık yapıyor algısıyla fındıkta dönen asıl dolapların gizlendiğini görüyoruz. Fındığın daha yüzde onu bile pazara inmemişken, İtalyan firmanın tüm fındık manavlarıyla olan protokolünü iptal etmesi ve buna gerekçe olarakta depo yetersizliğini öne sürmesi, fındık üreticisinin ve fındığın kaderinin bu firmaya teslim edildiğinin kanıtıdır. Daha fındığın yüzde onu bile pazara inmemişken İtalyan şirket, depom yok diye daha önce yaptığı kontratları bir bir iptal etti. Gelinen nokta da fındık politikasını belirleyenler, iktidarın vekilleri ve bakanlar bu durumu çok iyi bilmelerine rağmen olanı biteni vurdumduymaz bir şekilde izliyorlar” dedi.

TMO’NUN DEPOLARI FINDIKTA KOTA UYGULANSIN DİYE İTALYAN FİRMAYA KİRALANDI

Dün yaptığı basın açıklamasında “Kim ya da kimler fındık üretilmesinin önüne geçiyor” diye soran Tığlı, “Fındığın yüzlerce yıllık başkentini alkışlarla değiştiren tiyatro oyununun figüranı olan Milletvekilleri ile Azerbaycan ve Gürcistan da fındık üretimini destekleme çalışmasını İtalyan firma ile müştereken yürüten bir Tarım Bakanımız var” dedi.

DEPOSU OLMAYAN TMO İSTESE DE FINDIK ALAMAYACAKTI

“İtalyan firması devlet destekleme alımına başlamadan önce TMO’nun depolarını büyük oranda kiraladı. Kiralamasının nedeni de deposu olmayan bir TMO’nun istese de yeterli miktarda alım yapamayacak hale getirilmesiydi” diye sözlerine devam eden CHP’li Tığlı, “TMO ayrıca kota uygulayacak, randevu aksayacak, para geç ödenecek, gelen fındık ağzı, yüzü, gözü eğri diye geri çevrilecek, şimdi de İtalyan firma fındık manavlarıyla olan tüm protokollünü iptal ediyor ki sonra tüccar fındığa düşük fiyat veriyor diye günah keçisi ilan edilecek. Üreticinin İtalyan bir firmaya mahkûm edildiği çok net bir şekilde görülüyor olsa da iktidar üreticiyi desteklermiş gibi bir fotoğraf vermeyi de ihmal etmiyor” dedi.

BAKAN BİR AN ÖNCE KOTASIZ FINDIK ALIMINA BAŞLANSIN DEMELİ

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “yapılan bu hamleler fındık fiyatının birden aşağıya çekilmesine neden oldu. Eğer devlet gerçekten üreticinin yanındaysa ve verdiği sözlerde duracaksa derhal ve hiç vakit kaybetmeden bu duruma müdahale etmeli ve üreticinin tüm fındığını hiçbir bahane üretmeden ve KOTA UYGULAMADAN alacağını hemen duyurmalıdır. Yoksa kaygılandığımız ve aylardır uyardığımız bu tablonun İtalyan şirketinin bu oyunda iktidarı esir aldığının fotoğrafı netleştirecektir. Fındık için komisyon kuran AKP Milletvekillerini göreve çağırmayı çok istemiş olsam da onlar görevi üreticiden değil başka güçlerden almış oldukları için onlara çağrı yapmaya gerek bile görmüyorum” ifadelerini kullandı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ