$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

TIĞLI; ÇAN KULESİNİ SAVUNDU

TIĞLI; ÇAN KULESİNİ SAVUNDU
 • 25.06.2019
 • 4.449 kez okundu
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, önceki gün Osman Ağa meydanındaki yerinden kaldırılan Çan Kulesi görünümlü saat kulesini savundu.

Tığlı yaptığı yazılı açıklamada, “31 Mart’ta yapılan seçimlerde 280 oy farkla Giresun Belediye Başkanı seçilen Aytekin Şenlikoğlu’nun, Giresun’un bir önceki Belediye Başkanı Kerim Aksu döneminde yapılan Saat Kulesini yıkma kararı, seçimlerden önce meydanlarda söylediği “yıkmaya değil, yapmaya geliyoruz” sözü ile hiç alakalı olmasa da söyleminde ne kadar samimi olduğunu gözler önüne sermiştir” dedi.

Tığlı açıklamasında, “Son iki dönem Giresun Belediye Başkanı olarak birbirinden değerli ve kıymetli çalışmalara imza atan Kerim Aksu’nun yaptıklarını yıkmak ne belediyecilik anlayışına, ne kent estetiğine ne de tarih bilincine uygun değildir. Aslında AKP’li Şenlikoğlu’nun göreve gelir gelmez, Kerim Aksu döneminde yapılan hizmetleri yıkmak amaçlı bir tutum sergilemesi fazlaca düşündürücüdür” ifadelerine yer verdi.

Tığlı şöyle devam etti; “Meydanlarda Giresun için açıkladığı MEGA projeleri yapmasını sabırsızlıkla beklediğimiz Şenlikoğlu, Giresun’a yapılmış bir eseri neden yıkma gereği duymuştur? Sokaktaki vatandaştan gelen talebi dikkate alarak bu yıkım kararını aldığını ifade eden AKP’li Belediye Başkanı ve partisi ne zamandan beri halktan gelen talepleri dikkate almaya başlamıştır? Ayrıca, herhangi bir anket mi yapmıştır da çoğunluğun kararının bu yönde olduğu kanısına varmıştır.

Üstelik Sayın Şenlikoğlu, insanların aklı ile alay edercesine Trabzon Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün kararı olduğunu dile getiriyor. Allah aşkına saat kulesi bir tarihi eser midir de anıtlar kurulu karar veriyor yoksa Anıtlar Kurulu Ankara’dan aldığı emirleri mi uyguluyor.

Madem şanlı tarih diyerek yapılan eserleri yıkıyorsunuz, o zaman “hem Giresun’un hem de ülkemizin şanlı tarihinde yer alan önemli isimlerinden birisi olan Osman Ağamızın iade-i itibarı ile ilgili partinizin ne gibi çalışmaları var?

Kerim Aksu’nun şehre kazandırdığı daha ne kadar esere düşmansınız bunu da açıklayın. Kaptan Yorgi’den kalan koruduğumuz diğer eserlere de aynı kini duyuyor musunuz? Onları da yıkacak mısınız?

Osmanlıdan Cumhuriyete ve bu günlere biz bu kente hangi eser hangi hizmet sunulmuşsa baş tacı yaptık, kim yaptı, etnik kökeni neydi bakmadık, siz ise kilisede papaz cami de imam olmaya kalktınız. Daha dün hepiniz oradaydınız; merhum Ali Şükrü Bey’in mezarında dua ederken eli kanlı katil Osman Ağa diyenlere en başınızdakilere yapma diyemediniz başınızı eğdiniz, daha geçtiğimiz yıl Bafra da kilise de Topal Osman’ın katlettiği akrabalarıma dua ediyorum diyen Bartholomeos’a ses çıkarmaz itiraz etmezken, 23 haziran seçimleri aynı Bartholemeos’u ziyaret eden İstanbul adayınıza bunu hatırlatmadınız Giresunlu görmez sandınız. Sizin fotoğrafınızı gördük biz hala farkına varmadınız. Sizin ne tarihinize saygınız var ne Osman Ağa’ya sevginiz, siz oy için camiyi de kiliseyi de tarihi de suistimal edecek bir anlayışa sahipsiniz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Avatar Osman Ağa Torunu dedi ki:

  Erdal Eren’in peşinde giden bir provakatörü ciddiye alacak değiliz. Topal Osman’ı Mustafa Suphi’nin çocuklarından öğrenecek değiliz. 1 milyondan fazla ihtimal varken metamorfoz kilisisenin yıkılan kulesini canlandırmak ancak 10 Ekim HDP mitingi patlamasını Gazi isimli caddemizde yürüyerek protesto edenlere yakışırdı. Maket belediyeciliği yaparak hangi eserlerden bahseder olmuşlar? Göz boyayan insanlar anıt mezardaki yön tabelaları çürürken oraları neden boyamadılar? Giresun şehitliği ve WC tabelası aynı direkte dururken ne demek istediler? Osman Ağa anıtı kuş pisliğinden görünmezken nerdeydiler? Meydana bayrak dekoru yapanlar zeminini kırmızı yaparken neyi amaçladılar? Daha çok sayarım da Necati Tığlı denen şahsı siklediğimizi düşünürler. Biz milliyeti ve milli değerleri bir komünistten öğrenecek değiliz. İşine baksın. Rahmetli Hasan Ali Tütüncü’ye il meclisinde saat kulesi mevzusunda yaptıkları küstahlıkları unutmadık. Kendileri kime referandum etmişler de bu kuleyi dikmişler? Aytekin başkanın kime sorduğunu soruyorlar bi de! Ne zamandır halkı dinlemeye başlamış diyor, adam daha 3 aylık belediye başkanı, komikleşmesin. Kendi ne yapmış onu anlatsın. Ayrıca bir şey yapmasın zaten, ondan gelecek olan hayrı istemeyiz 😉

 2. Avatar çepni dedi ki:

  hurşit yüksel vardı zamanında giresunu dolandırıp giden a. k. partisinden belediye baskanı, çok hizmet gördük akp den kağıt fabrikasını sattıklarını insanları halkı işsiz bıraktıklarını, fındığa para vermedikleri gibi birde üstüne herşeyden fazla fazla vergi alınıyor, sen nerenin yalakasısın eline iyi devlet millet parası geçiyormu, iyi bir piyonsun belli, sikleme gibi bir lafında var, cahillikte diz boyu, seni ve senin gibi zihniyeti muhatap alanın alnını karıslamalı.

 3. Avatar Elif Bay dedi ki:

  Ben bir tarihçiyim. Hangi tarih ve hangi tarih bilinci? Bir şeyi eleştiri hakkı her zaman vardır, olmalıdır. Fakat CHP milletvekili sayın Tığlı’nın yaptığı tarihi eserlerle ilgili yorumu çok saçma. Diğerlerine de düşman mısınız? diye saçma bir soru olamaz. Kulenin oraya hangi amaç ile konulduğu ortadadır. Giresunda Bulancak durağında bir saat kulesi var zaten. Osman Ağa’nın itibarının iadesine sahip çıkılmadığından bahseden Sayın Tığlı’nın Kaptan Yorgi’nin kulesinin (?) Osman Ağa tarafından yıkılmasından habersiz olması da çok ilginç. Ayrıca 3 yıllık bir kuleye tarihi eser sıfatı yüklemek de Sayın Tığlı’nın işi olsa gerek. Biz istiyoruz ki Giresun kalkınsın, kasaba olmaktan çıksın. Ve bunu siyasi partilerin çekilmeleriyle değil birlik beraberliğiyle istiyoruz. Sizler topluma örnek olan insanlarsınız..insanları kışkırtacağınıza daha faydalı işler yapın şehrimiz için. Çözümleri üretin bir araya gelerek. Doğru olan budur. Artık her gün iki kutbun kavgasından sıkıldı bu millet. Ülkemizin kalkınması için herkes üzerine düşen görevi yapsın. Ama lütfen şu ucube kuleyi de millete tarih diye yutturmayın. Aytekin başkan ilk geldiği günden beri görevini layıkıyla yapıyor.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%