$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Tığlı, balık avındaki tehlikeye dikkat çekti

“Gırgır avı derinliği ve balık boy limiti değiştirilirse popülasyon tehlikeye girer”

Tığlı, balık avındaki tehlikeye dikkat çekti
  • 17.09.2019
  • 911 kez okundu
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, gırgır avı derinliğini ve balık boy limitlerini meclis gündemine taşıdı. Tığlı, 1 Eylül’de denizlerimizde başlayan balık avında yakalanan balıkların çok büyük bir bölümünün neden tebliğlerde belirtilen boy limitlerinden küçük olduğunu, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’nun neden yenilenmediğini, denetimlerin neden yetersiz olduğunu ve gırgır avı derinliği ile avlanan balıkların boy limitlerinde yapılmak istenen değişikliği gündeme getirmek ve tüm kamuoyunun merak ettiği sorulara cevap alabilmek için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak yanıtlandırmasını istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

CHP Milletvekili Tığlı, “48 yıl önce yapılan ve artık güncelliğini yitiren 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu’nun ve bu kapsamda hazırlanan Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğler’in, günümüz koşullarına göre ve özellikle sürdürülebilirlik adına değiştirmesi gerektiğini hatırlatırken  “AB ülkelerinde gırgır ile yapılan avlanmalarda derinlik 50 metre ama bizde 24 metre. Bu derinliğin bile sürdürülebilirlik adına ekosistemi tahrip etmeye yettiği bilindiği halde avlanma derinliğinin 18 metreye indirilmesi için yapılan çalışmalar hangi aklın ürünüdür? Boy limitlerinde 13 cm olan İstavrit balığı avlanma boyunun 12 cm’ye düşürülmesini kimler istiyor? Sorularının cevabını ise sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

YASAK DÖNEM 1 NİSAN İLE 30 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA OLMALI

Tığlı, “Her yıl 1 Eylül’de ki sezon açılış günlerini takip eden günlerde yapılan açıklamalarda ve ilgili haberlerde ilginç bir şekilde balığın çok bol olduğu belirtiliyor. Oysa durum hiç de öyle değildir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde bilinçli, kontrollü ve denetimli balık avcılığı yapılmıyor. Bunu herkes biliyor. Dolayısıyla “Balık popülasyonunu korumak ve gelecek nesillere bereketli denizler bırakabilmek için 15 Nisan ile 1 Eylül tarihleri arasındaki av yasağı döneminin, 1 Nisan ile 30 Eylül tarihleri arasında olması için her hangi bir çalışma yapıyor musunuz?” gibi çok önemli bir soruyu da gündeme getirdi.

Palamut’u özlediğimiz, limitlere uygun yakalanan Çinekop’a Sarıkanat’a ve Lüfer’e hasret kaldığımız denizlerimizde yakalanan balıklarla ilgili “boy ve ağırlık yasakları” 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’de çok açık bir şekilde belirtildiğini ifade eden CHP’li Tığlı, “Yakalanan ve Türkiye’nin dört bir yanına gönderilen tonlarca limit altı balıklar ile Hamsi’de ki 9 cm, Sardalya ve Tekir’de ki 11 cm, İstavrit ve Mezgit’te ki 13 cm olan boy limitleri göz önüne alındığında denetimin yapılmadığı ve suç işlenmesine göz yumulduğu çok açık bir şekilde görülmektedir” vurgusunu yaptı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%