$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

TİCARET ODASINDAN ÇAĞRI

“FKB arazisi üniversiteye tahsis edilmeli”

TİCARET ODASINDAN ÇAĞRI
  • 31.10.2018
  • 897 kez okundu
Reklam

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, FİSKOBİRLİK arazisinin üniversiteye tahsis edilmesi gerektiğini belirtti. Giresun TSO’nun Ekim ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Şenel Anaforoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda, fındık, turizm ve Ordu-Giresun Havaalanı ile ilgili konular görüşüldü. Oda Başkanı Çakırmelikoğlu, FİSKOBİRLİK arazisinin üniversiteye tahsis edilmesi gerektiğini, havalimanında mevsimsel iptaller başlamadan acil önlem alınması ve turizm sektörü projelerinin ilk fazının tamamlandı ifade etti.

Meclis üyelerinin soru ve görüşlerinin ardından değerlendirmede bulunan Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, ”Geçen hafta devletimizin fındığa destekleme fiyatının yanı sıra, FİSKOBİRLİK’e de 10 bin ton emanet fındık verilecek olmasını çok olumlu bulduk” dedi.

Başkan Çakırmelikoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“Milletvekilimiz Sayın Sabri Öztürk, Ziraat Odası Başkanı Sayın Nurittin Karan ve FKB Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar ve Yönetim Kurulu ile Ekim ayı başlarında yapılan toplantımızda fındığın yanı sıra Fiskobirlik’in sanayileşmesi ve üniversite kampüsüne bitişik olan arazinin üniversiteye kazandırılması konuşulmuştu. Yapılan görüşmeler, Milletvekillerimiz Sayın Cemal Öztürk ve Kadir Aydın ile de istişare edildi. Milletvekillerimiz ile FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanının içinde olduğu girişimleri sonuçsuz kalmadı. Geçen hafta devletimizin fındığa verdiği fiyat desteğinin yanı sıra, doğru bir karar ile FİSKOBİRLİK’e 10 bin ton emanet fındık verilmesi ile taleplerimizin büyük kısmı karşılanmış oldu. Üniversitelerin sosyo/kültürel ve ekonomik anlamda o şehre katkı sağlaması önem taşımaktadır. Üniversitemiz yeterli genişleme arazisine sahip olduğunda ilimize sağlayacağı katkı artacaktır. Üniversitemizin gelişmesi ve genişlemesi için bitişik parseldeki FİSKOBİRLİK arazisine büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda Üniversitemiz yönetimi ile Ticaret Sanayi Odası Yönetimi olarak çeşitli istişarelerde bulunduk. Üniversitemize ihtiyaç duyulan Fiskobirlik arazisinin kazanımı için, Fiskobirlik’in TMO’dan emanet fındık alması yerine, TMO ile arazi / fındık takası yaparak, TMO takas tan edindiği araziyi Giresun Üniversitesinin kullanımına vermesi çok büyük fırsat olacaktır. Bu vesile ile hem Üniversitemiz kurumsal büyüme imkânını yakalayacaktır. Fiskobirlik ise ihracat ve markalaşma sürecini hızlandırmış olacaktır.”

“Gelinen süreçte marifet iltifata tabidir sözü ile fındık konusunda alınan kararda başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımıza, Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese tekrar teşekkür etti. Fındık üreticileri ile ticaretini yapanların sürdürülebilir istikrarlı ve  kalıcı bir devlet politikasına ihtiyaç duymaktadır” diyen GTSO  Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “TBMM bünyesinde oluşturulan Fındık Araştırma Grubunun Fındık ile ilgili politikaların oluşturulmasında önemli olacağına düşünüyoruz.” dedi.

Turizm ve ulaştırma konuların da değinen Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Bakanı Hasan Çakırmelikoğlu;

TURİZM SEKTÖRÜ PROJEMİZİN İLK FAZI TAMAMLANDI

Üyelerimiz ihtiyaçlarını belirlemek üzere profesyonel destek alarak 40 turizm firmamızın ihtiyaç analizlerini yaptırdık. Bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğimizi takvime bağlayacağız. Turizm sektörünün aynen duygular ile bir araya gelmesine başarılı bir şekilde vesile olduk. Yolumuz çok uzun inşallah turizm konusunda büyük mücadele vereceğiz. Allah birlik beraberliğimizi bozmasın. Odamız tarafından yönetilen 3 yıl sürecek olan 3.500.000 USD bütçeli %75 hibe destekli bir proje iş dünyamıza ve ilimize çok büyük katkı sağlayacaktır.

HAVALİMANINDA MEVSİMSEL İPTALLER BAŞLAMADAN ACİL ÖNLEM ALINMALI

Giresun ve Ordu illeri olarak, halkımızın refahının yanı sıra turizm ve ticarette de arzu edilen hedefe varabilmemiz için Havalimanının daha aktif ve verimli olması gerekmektedir. İstanbul ve Ankara seferlerine ek seferler konulmalı ve Kıbrıs dâhil Havalimanı olan diğer İllere sefer konulmalıdır.  Ayrıca, mevsimsel şartlardan ve teknik eksikliklerden dolayı korkulu rüyamız olan sefer iptallerinin yoğun olduğu döneme yaklaşıyoruz. 2018 Ocak ve Mayıs arasında 300’den fazla sefer iptali olmuş, iptallerden kaynaklı direk ve dolaylı olarak 50.000 den fazla vatandaşımız mağdur olmuştur. Bu nedenle halkımız ve iş dünyamız İleriye yönelik seyahat programı yapamamakta veya endişe duymaktadır. Seyahat etme yeteneğimizi zayıflatan, teknik destek ve cihazlardan dolayı detaylı talebimizi önümüzdeki hafta içerisinde başta milletvekillerimiz olmak ilgili yerlere göndererek kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%