$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Tek ve doğru adres eczanedir!

Giresun Eczacı Odası’ndan önemli uyarı

Tek ve doğru adres eczanedir!
  • 14.10.2020
  • 186 kez okundu
Reklam

42.Bölge Giresun Eczacı Odası Başkanı Çağrı Unat, sağlığa ilişkin ürünlerin en güvenilir satış adresinin eczaneler olduğunu bildirdi.

Unat, toplum sağlığını ve kamu yararını her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastaların sağlığa ulaşmalarının her zaman öncelikli hedefleri olduğunu kaydetti. Sadece eczanelerde, eczacı danışmanlığında halka sunulan ürünlerin, eczane dışından satılmaya başladığını; ticari kaygılar ile hareket edildiğini ve toplum sağlığının hiçe sayıldığını gözlemlediklerini belirten Unat, “İçinde ilaç etken maddesi barındıran sağlığa ilişkin ürünlerin “gıda takviyesi” adı altında ya da “tıbbi cihaz” statüsüne sokularak piyasaya sürülmesi ve reklamlarının yapılması artık halk sağlığını ciddi şekilde tehdit eden boyutlara ulaşmıştır. İlaç gibi hayati bir ürünün, herhangi bir ürün gibi satışı, pazarlama ve reklam konusu yapılması kabul edilemez” dedi.

İlaca ve sağlığa dair tüm ürünlerin tek doğru adresinin sadece ve sadece eczaneler olduğunun altını çizen Unat şunları söyledi;

“Son edindiğimiz bilgiler, bir market zinciri COVID-19 pandemisi dolayısıyla insanlarımızın sağlığa dair kaygılarının artmasından faydalanarak “eczane taklidi” yapmaya çalışacağını, takviye edici gıdalar için özel bölümler oluşturacağını gösteriyor. İlacın zincir marketlerde satılmasının kapısını aralayacak bu tarz yaklaşımları geçmişte de asla kabul etmedik, bugün de etmiyoruz. Öte yandan bu tarz yaklaşımların bir süre sonra reçetesiz ilaç uygulamalarını ve ilaçta reklamı hayata geçirmeye yönelik girişimlerin ilk adımları olduğunun da farkındayız.

İlacın ve ilaç kategorisi içerisinde değerlendirilmesi gereken ürünlerin; üretiminden saklama koşullarına, dağıtımından imhasına olan tüm süreçlerin sağlık profesyonellerinin gözetiminde olması gerektiğini bir kez daha, ısrarla hatırlatıyoruz. İlaca ve sağlığa dair tüm ürünlerin tek doğru adresi sadece ve sadece eczanelerdir. Halk sağlığının korunması, dünyada ve Türkiye’de daha önce örneklerine sıklıkla rastladığımız ölümlere varabilecek geri dönülemez sağlık sorunlarının önlenmesi açısından söz konusu ürünlerin eczacı danışmanlığında halka sunulması elzemdir. Türk Eczacıları Birliği olarak, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere yetkilileri ticari kaygıları önceleyerek halk sağlığını göz ardı eden bu tarz çabalara karşı acil önlemler almaya davet ediyoruz. Sürecin takipçisi olacağımızı, konu ile ilgili olarak gerek kamu otoritesi nezdinde gerekse hukuki yollardan tüm girişimlerimizi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla ilân ediyoruz.”

42.Bölge Giresun Eczacı Odası Başkanı Unat, eczaneler dışında sağlığa ilişkin ürün satışıyla ilgili plansızca atılan adımların toplum sağlığı açısından geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini sözlerine ekledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%