$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

‘TEAMÜL MÜ, ÜRETİCİ Mİ?’

‘TEAMÜL MÜ, ÜRETİCİ Mİ?’
  • 21.10.2018
  • 967 kez okundu
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, fındık üreticisinin sorunlarının çözümü noktasında tek bir olumlu adım atmayan AKP iktidarının geçtiğimiz günlerde verdikleri fındıkla ilgili önergeye red oyu vererek, kapıyı bir kez daha üreticinin suratına kapattıklarını kaydetti. Tığlı, AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk’e doğru olduğuna inandığınız her konuda temsil hakkını aldığınız, mağdur olan kesimleri hiçe sayarak, partinizin teamüllerini mi ön planda tutuyorsunuz? diye sordu.

Milletvekili Tığlı, bu saatten sonra yapılacak olan çalışmanın zengin üretici ve tüccarları memnun edeceğini belirterek,Yıllardır kafa karıştıran bir şekilde tamamen durumu speküle etmeye yönelik rekolte açıklamalarından dolayı yaşanan sıkıntıları gidermek için rekolte bildiriminin sadece tarım bakanlığı tarafından yapılacağı söylenirken, bu sezon herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu ilginç durum sektörün paydaşlarının merak konusu olarak ortada dururken, sayın Öztürk halen tarım bakanlığı tarafından yapılan çalışmalardan bahsediyor. Artık çalışma yapılmasına çok fazla gerek kalmadı. ”Neden” sorusunun yanıtı ise, gerçekten geçimini fındıktan sağlayan üretici ürününü çoktan sattı ve gelecek sene içinde borçlanmaya başladı. Bu saatten sonra partinizin yapacağı çalışmalar ancak zengin üreticiyi ve fındık tüccarlarını memnun edecektir. Fındık fiyatları için alt limitin 15 lira olacağı yönünde açıklamalar yapan AKP milletvekillerinin şu an fiyatın 12.50 lira olması konusunda konuşmamalarına bir anlam veremiyoruz” ifadelerine yer verdi.

REKOLTE HALEN AÇIKLANMADI

Tığlı, halen 2018 yılı fındık rekoltesinin açıklanmadığı hatırlatarak şunları kaydetti;

Fındıkla alakası olmayan kurumlar bile rekolte açıklamışken, Tarım Bakanlığı rekolteyi ben açıklayacağım demesine rağmen açıklama yapmayı unuttu!!! Hasat bitti, fındık pazara indi, üretici yok pahasına ürününü sattı. Tarım Bakanlığı TMO üzerinden belirleyeceği alım fiyatını açıklamayı da unuttu!!! Tüm bunları duyurduğu halde Tarım Bakanlığı rekolte ve fiyat ile ilgili yaptığı her hangi bir çalışmayı bizlere örnek gösterebilir mi? Biz hepsinin cevabını biliyoruz ama yine de soruyoruz. Genel Kurulda oylamadan önce AKP’ye vereceğimiz en basit katkı şöyle olur. İnanın bu katkı için teşekkür bile istemeyiz. Araştırma Önergesi hazırlamak için hiç zahmet etmesinler. Her dönem CHP tarafından Fındık Üreticilerinin Sorunlarının Araştırılması için TBMM’ye verilen Önergelerden her hangi birini alıp, altına imza atarak ve hiç vakit kaybetmeden TBMM Başkanlığına verebilirsiniz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ