$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

TARIM SİGORTASI İÇİN SON İKİ HAFTA!

TARIM SİGORTASI İÇİN SON İKİ HAFTA!
  • 25.02.2019
  • 758 kez okundu
Reklam

Fındığın ilk nişanesi olan karanfiller açtı ve yalancı baharla birlikte bahçeler yeşer başladı. Geçtiğimiz hafta mevsim normallerinin üzerinde seyreden haça sıcaklığına bağlı olarak fındık yaprakları açtı. Fındıkta en riskli günlerin yaşandığı şu günlerde Giresun Ziraat Odası Başkanı ve FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Üyesi Nurittin Karan, üreticileri ürünlerini başta zirai don riski olmak üzere doğal afetlere karşı sigortalatmaya çağırdı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta devlet destekli tarım sigortası için son başvuru tarihinin 10 Mart olduğunu hatırlattı. Karan yaptığı açıklamada, üreticileri ürünlerini başta zirai don riski olmak üzere doğal afetlere karşı sigortalatmaya davet ederek, ürününüzü Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) sigortasıyla güvence altına alın ve rahat uyuyun” dedi.

Fındıkta ilk nişane olan karanfillerin açtığını ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığına bağlı olarak yapraklarında açmaya başladığını belirten Karan, özellikle Mart ayının fındıkta için büyük bir risk oluşturduğunu, hava sıcaklığının düşmeye başladığını, Nisan ayına kadar yağması yüksek olan kar yağışının zirai dona yol açabileceğini vurguladı.

Karan, devlet destekli tarım sigortası için artık sayılı günler kaldığını aktararak, üreticilerin %67’ye varan devlet desteğinden faydalanmaları ve tarım sigortalarını yaptırmalarını istedi.

Karan, üreticilerin fındık ürünü için son günü beklemeden ve bir an önce sigorta yaptırmaları gerektiğinin ifade ederek, öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olunması ya da kaydın güncellenmesi gerektiğini, sonrasında ise Tarım Sigortası poliçesi düzenlemeye yetkili FİSKOBİRLİK sigorta ve diğer sigorta acenteleri aracılığıyla, sigortanın kolaylıkla yaptırılabileceğini kaydetti.

Üreticilerin, tarımsal üretimlerini kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmeleri ve gelir kayıpları yaşamamaları için tek güvencenin ‘TARSİM’ olduğunun altını çizen Karan, ayrıca fındığın, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile sel-su baskını, kar ağırlığı, taşıt çarpması risklerine karşı da tarım sigortası ile güvence altına alanı bileceğini sözlerine ekledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%