$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

TAMZARA’NIN TARİHİ

TAMZARA’NIN TARİHİ
  • 17.06.2019
  • 653 kez okundu
Reklam

Anlamı “PARLAK ŞAFAK” olan TAMZARA, Mengücekoğulları döneminde 1184 yılında kurulmuştur. Doğuda Hacı Kayası – Kabak Tepe, batıda Öksürük Kayası – Diş Kaya – Karakaya ye Kızıl Kaya, kuzeyde Güney Tepe ve Akbayır, güneyde Kütküt Mahallesi ile çevrilidir. Çanak şeklinde bir vadinin içinde bulunmaktadır. Kuzeyden güneye doğru akan Tamzara Irmağı mahalleyi doğu batı olarak ikiye ayırmaktadır. Rakım 1300 metredir. Giresun Caddesi, Yeşil Pınar Semti, Irmak Semti, Değirmencilik Semti Tamzara’nın cadde ve semtleri engebeli bir arazi yapısına sahiptir.

Mengücekoğulları`nın buradaki egemenliği 46 yıl sürmüş ve Müzaffereddin Mehmet Bey’in ölümünden sonra Şebinkarahisar ile birlikte Tamzara’da olan Şelçukoğulları’nın eline geçmiştir. Burası sırayla İlhanoğulları, Eretna Beyliği ve son olarak Osmanoğulları’nın egemenliğine katılmıştır. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında kasaba durumuna getirilen Tamzara’da Ermenilerle Türkler dostane bir şekilde yaşamlarını sürdürmüşlerdir. 1914 yılından sonra yapılan mübadele sonucunda- Ermemler Tamzara’dan göç etmiştir. Mübadeleden evvel Tamzara Mahallesi’nde 1518 Ermeni ailesi ile birlikte 5000 nüfus olduğu bilinmektedir.

Ayrıca Tamzara Mahallesi’nin ne kadar büyük bir yerleşim yeri olduğu da anlaşılmaktadır. 1882 yılı Sivas Vilayeti Salnamesine göre Tamzara’da 1 han, 1 hamam, 67 dükkan, 4 mahalle ve 500 hane bulunmaktaymış.

Tamzara adı Ermeniler döneminde bir halk oyununun da adını taşımakta 1 veya 2 kadın ve 1 erkekle oynanırdı, aynı zamanda bu oyun Yunanlılar tarafından da beğenilmiş ve halk içinde geniş bir çevrece oynanarak benimsenmiştir. Oyunun kendi içinde ahengi ve seyir zevki Türkler tarafından da benimsenmiştir.

Tamzara uzun yıllar boyunca dokumacılık yapılan bir yerleşim yeridir. Tamzara Mahallesi’nde 500 adet dokuma tezgahı vardı. Ürünler Giresun, Tokat, Sivas, Kayseri, Denizli, Gümüşhane, Erzincan, Ordu ve Samsun illerine toptan gönderilip satılmaktaydı. O yıllarda Tamzara dokuması her yerde aranan bir tekstil ürünü olarak ün yapmıştır. Ama maalesef günümüze taşınamamıştır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%