$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Tam otomatik fındık kırma makinesi ürettiler

Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (BATEM) öğrencileri hasat sezonu devam eden fındığı kırmak, boyunu ayarlamak ve kabuğundan ayırmak için tam otomatik fındık kırma makinesi geliştirdiler. Lise öğrencilerinin üreticinin kendi fındığını kırıp kendisi işlesin ve böylelikle kırsal kalkınmaya desteği olsun parolasıyla geliştirdikleri makinenin test aşamaları devam ediyor.

Tam otomatik fındık kırma makinesi ürettiler
  • 21.08.2020
  • 680 kez okundu
Reklam

Küçük yapılı, elle ve elektrikle çalışan fındık kırma makinelerinin verimlerinin düşük olmasından ötürü danışman öğretmenleri Erkan Kaşık idaresinde çalışmalar yapan öğrenciler kompakt yapıda bir fındık kırma makinesi ürettiler.

Hala test aşamasında olan makineyi yeni eğitim ve öğretim yılında daha da verimli bir hale getireceklerini belirten Erkan Kaşık, “Öğrencilerimizle birlikte geliştirdiğimiz makinemizin patenti için başvurumuzu yapacağız. Bu makineyle birlikte üreticiler kooperatifler oluşturarak kendi fındıklarını işleyebilirler. Bizler bu makinelerin geliştirilmesi ile kırsal kalkınmaya destek olmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Turgut Hacınoğmanoğlu ise yaptığı açıklamada, “Meslek liselerinin ülke ekonomisine, üretimine, hayatın her alanında ihtiyaç duyulan çalışmalarına ve katkılarına bir örnek daha. Meslek lisesi memleket meselesi! Öğrencilerimizi ve proje danışmanı Erkan Kaşık öğretmenimizi tebrik ediyorum. Yenilikçi çalışmalarımıza ve projelerimize her zaman destek veren Kaymakamımız Ali İkram Tuna ve İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Şenel Bulut’a şükranlarımı sunarım” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%