$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Tahminler üzerinden tartışma anlamsızdır!

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, 2020 Fındık hasat mevsimine çok kısa bir zaman kaldığını belirterek, her zaman olduğu gibi yeni bir Fındık sezonu yeni olmayan tartışmaları da gündeme getirdiğini söyledi.

Tahminler üzerinden tartışma anlamsızdır!
  • 26.07.2020
  • 599 kez okundu
Reklam

Başkan Hamza Bölük yaptığı yazılı açıklamada, fındık rekolte tahinlerinin her yıl tartışıldığını belirterek, “Çünkü adı üzerinde tahmindir. Farklılıklar göstermesi kadar doğal bir şey olamaz. Herkes kendi tahminin doğru olduğunu savunmaktadır. Ancak gerçek rekolte harmandan fındıklar kaldırılıp çuvala konulduğunda ortaya çıkacaktır. Tahminler üzerinden tartışma, kurumları ve kişileri yaralamadan öteye geçmemektedir. Yıllardır bunu gördük görmeye de devam ediyoruz” dedi.
Fiyat konusunda belirsizlik olmadığını vurgulayan Bölük, “Bugün piyasada var olan fındığın işlem gören fiyatı vardır. Ancak gelecek yeni sezon mahsulü fındık için TMO’nun müdahele fiyatı beklenmektedir. Bu fiyatın gecikmeden açıklanması gerekir. Üretici ürününü satabileceği fiyatı ; sanayici ihracatçı alıp satacağı ürüne ne kadar bir müdahele fiyatı olacaktır bilmek istemektedir. İlk defa geçtiğimiz yıl, TMO’nun müdahale fiyatı bu tarihlerde açıklanmış bu da herkesi mutlu etmiştir. Bu yıl da aynı hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz. Çünkü gecikme devam ettikçe Fındık piyasasındaki tartışmalar son bulmayacaktır” ifadelerine yer verdi.

Başkan Bölük şunlara yer verdi; “Bu yıl şunu bir kez daha gördük. Üretici fındıktan para kazandıkça bahçesine daha iyi bakmakta ve buna bağlı olarak fındık verimi daha da artırmaktadır.
Zira beklenenin üzerinde bir rekolte tespitinde bu detayın önemli yer tuttuğuna inanmaktayız. Bu sebeple üreticinin memnuniyeti verimin artması ; verimin artması da döviz gelirinin artması demektir.  Bu temennilerle ülkemize ve Fındık camiasına bereketli bol kazançlı bir sezon diliyorum.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%