$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Süral: Sağlık çalışanları sorunlara çözüm bekliyor!

Sağlık-Sen Giresun Şube Başkanı Kerim Süral, “Sağlık bakanlığına bağlı çalışanlarımızın sorunlarını duymayan, görmezden gelen sağlık bakanlığı tüm bu sorunların üstüne çıkardıkları yazılarla sorun üstüne sorun eklemektedirler” dedi.

Süral: Sağlık çalışanları sorunlara çözüm bekliyor!
  • 16.10.2020
  • 246 kez okundu
Reklam

Sağlık-Sen Giresun Şube Başkanı Süral yaptığı basın açıklamasına, sadece alkışın yetmediğimi ifade ederek, “Ek ödemenin üzerine yüklenen yükler yüzünden maaşlarının enflasyon ve dolar karşısında erimesi yetmezmiş gibi ek ödemeleri de alamayıp maaş kaybı yaşamaktaydılar” dedi.

Süral şunları kaydetti;

“Pandemi gelip ülkemize vurunca zaten fazla mesaiyle işleri döndürmeye çalışan sağlık çalışanları daha fazla çalışıp bunun üzerine ailesinden uzak yaşamak zorunda kalmışlardır. Sağlık Bakanımızın mecliste sağlıkçıları alkışlatıp peşine “sadece alkış yetmez” demesi üzerine sağlık çalışanları büyük bir umuda tutunmuş ama sonrasında çıkan ek ödeme genelgesiyle resmen hüsrana uğratılmıştır. Bunun yanında Mart ayından beri sorunlarının çözülmesi yerine bakanlıkça yapılan sorunlara karşı vurdumduymazlık çalışanların ve sendikamızın sabrını taşırmıştır. Son olarak yine bir ek ödeme yapılacak denilip halkı sağlıkçılar çok para kazanıyor gibi bir düşünce içine sokması sağlıktaki şiddetin artmasına vesile olmuştur. Oysaki çıkartılan yönetmeliğe göre Covid-19’la ilgili Servis, Yoğun Bakım, Poliklinik ve laboratuvarda çalışanlara yapılacak tavan ödeme yaşadıkları maaş kaybını bile karşılamamaktadır. Bunun yanında Covid-19 dışında çalışanlar risk altında değilmiş; gibi kelime oyunlarıyla Genel İdari Hizmetlere 0 TL Sağlık Hizmetlerine 0 ile 100 TL gibi bir ödeme riskli birim görünen yoğun bakımlarınsa 200-250 TL’lik bir ücret alması biyolojik savaşta çalışan sağlık çalışanlarımıza Sağlık Bakanlığının ve diğer yetkililerin sorunlarına ne kadar uzak olduğunun kanıtıdır. Covid-19 dışında çalışan bir hemşire arkadaşımızın baktığı hastanın Covid-19 pozitif olması hiç önemsenmemiş hatta hatta hayatınız bakanlıkça tehlikeye atılmıştır. Çünkü Covid-19 dışında çalışılan yerlere covid ile ilgili kişisel koruyucu donanımlar verilmemekte ya da kısıtlı verilmektedir. Siz serviste ve/veya ilgili bir yerde çalışırken covid hastası değilmiş gibi işlem yapıyorsunuz sadece cerrahi maskeyle ama kişi covid hastası. Burada çalışanın güvenliği de ayrıca riske atılmaktadır. Sağlık Bakanlığının ve ilgili yetkilileri sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmeye haklarını vermeye davet ediyoruz. Sendikal olarak yıllarca yapmış olduğumuz öneriler, araştırmaların hepsi yok sayılmaktadır. Burada yok sayılan sendikamız değil sağlık çalışanlarının ta kendisidir. Savaşta askerinizi sahipsiz erzaksız bırakamazsınız. Bırakırsanız sonuçlarına katlanırsınız.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%