$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Suda Boğulmalara Karşı Tedbirli Olun!

Yaz mevsimi ile birlikte kendini gösteren, gölet, nehir, dere veya denizlerdeki büyük tehlike olan boğulma vakalarının yetişkin, çocuk, genç ayrımı yapmadan birçok insanımızı yaşamdan koparması bizleri derinden yaralıyor. Nitekim bu uyarılara ve olumsuz hava koşullarına rağmen, önceki günlerde Giresun sahilinde serinlemek için girdikleri denizde boğulma tehlikesi geçiren baba, kız ve yeğeni cankurtaran ekipleri tarafından kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Alınan bilgiye göre ailenin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Suda Boğulmalara Karşı Tedbirli Olun!
  • 30.06.2020
  • 446 kez okundu
Reklam

Bu gerekçelerle çalışanlarımızı, öğrencilerimizi ve vatandaşlarımızı boğulma tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olmaya çağırıyor, her yıl olduğu gibi aşağıdaki bilgileri bir görev ve sorumluluk anlayışı ile paylaşıyoruz.

Olası bir boğulma tehlikesine karşı alınması gereken koruyucu önlemler şunlardır:

 Öncelikle, yüzme bilmiyorsanız denize girmeyin.

 Yüzme bilseniz dahi tehlikenin yüksek olduğu dalgalı ve rüzgârlı havalarda kesinlikle suya girmeyin.

 Denize girmek için cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan sahil ve plajları tercih edin.

 Çocuklarınızı denizdeyken gözlerinizi onlardan ayırmayın.

 Suda oyun da olsa şaka yapmayın, özellikle yüzme bilmeyenleri suya itmeyin.

 Derinliğini bilemediğiniz sulara atlamayın. 2 metreden düşük derinliği olan suların omurga kırığı gibi ağır veya ölümcül sonuçlara yol açabileceğini unutmayın.

 İyi yüzme bilmiyorsanız tek başınıza denize girmeyin. Yanında kurtarma ekipmanı bulunan ve iyi yüzme bilenleri gözcü olarak sahilde bırakın.

 Kendiniz ve çocuklarınız için denizde su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği, can simidi gibi kurtarıcı malzemeler bulundurmayı ihmal etmeyin.

 Çeken akıntının olduğu kıyılarda denize girmeyin. Karadeniz sahilleri için büyük tehlike olan çeken akıntılara karşı önlemleri içeren aşağıdaki hususları titizlikle okuyun ve unutmayın.

Çeken Akıntılar

“Akıntıya Değil, Yaşama Tutunmak!”

Karadeniz sahillerinde görülen ve aslında bir doğa olayı olan güçlü akıntılar bizler için yaşamsal tehlikedir. Karadeniz’e özgü, genelde rüzgârlı ve dalgalı havalarda görülen ve çok kuvvetli akıntılar olarak bilinen çeken akıntılar, sığ sudan derin suya hareket eden, özellikle fırtınalı havalarda dalga yüksekliği arttıkça gücü de artan ve bazen çok iyi yüzme bilenlerin dahi karşı koyamadığı bir doğa olayıdır. Çeken akıntı, İngilizce “rip” akıntısı olarak tanımlanan bir kelimedir ve Türkçe karşılığı “yırtan akıntı” anlamına gelir. Karadeniz sahil şeridinde yaşayanların “deniz çekti” şeklindeki ifadelerine uygun olarak “çeken akıntı” olarak isimlendirilir. Halk arasında yaygın olarak akıntının dibe çektiği söylentisi olsa da, akıntı genelde dibe çekmez; akıntıya kapılan kişi yatay şekilde hızla kıyıdan uzaklaşırken, akıntının şiddeti ile açığa doğru sürüklenir. Boğulma da bu anlarda, güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden kişinin, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalarken veya yorgun düşüp kendini su üzerinde tutamaması sonucunda dibe batması ile gerçekleşir.

Doğu Karadeniz sahillerinin hangi noktalarında çeken akıntıların sıklıkla görülmekte olduğu bilinemiyor. Bu nedenle, her sahil şeridi dalgalı ve rüzgârlı havalarda risk ve tehlike oluşturabiliyor. Özellikle sahillerimizin kumsal, çakıl veya kayalık yapılı kıyılarında, ayrıksız her rüzgârlı hava ve dalgalı deniz bir tehlikedir. Uzmanlar, kıyıları çok iyi tanınmayan yerlerde, özellikle dalga yüksekliği diz seviyesini geçen ve dalga akıntısı güçlü olan havalarda denize girilmesini tehlikeli buluyorlar. Ayrıca, deniz sezonunun açılması ile birlikte, boğulma ve denizde meydana gelebilecek olumsuz olaylara karşı ruhsatlı plaj işleten, belgeli cankurtaranı olan, can kurtarıcı ekipman (can yeleği, can simidi, gözlem kulesi vb. malzeme) bulunduran, deniz eğlence araçları standartlara uygun olan ve her türlü güvenlik önlemi alınmış tesislerin tercih edilmesinin hayati önemine vurgu yapıyorlar.

Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen çeken bir akıntıya kapılırsanız:

 Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın.

 Akıntının sizi sürüklemesine bir süre izin verin.

 Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru (paralel), sağa veya sola yüzerek akıntıdan kurtulun.

 Akıntısız rotaya ulaştığınızda, sahile doğru yüzmeye çalışın.

 Sahile yüzemeyecek durumdaysanız, su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin.

 Su yüzeyinde kalmaya ve enerjinizi boşa harcamamaya çalışın.

 Bu esnada lütfen sakin olun. Sakin kalmak ve panik içerisine girmemek hayatınızı kurtaracaktır.

 Çeken akıntıya yakalanan kişinin yapacağı en yanlış hareket akıntıya ters yönde, akıntı kanalı içerisinde sahile doğru yüzmeye çalışmaktır. Bu şekilde kişi güçlü akıntının etkisi ile hem çok zorlanacak hem de kurtulamadığı için panik yapacaktır.

 Doğru davranış, akıntı çok güçlü ise kendini bir süre akıntıya bırakıp, akıntının zayıfladığı yerde sağa veya sola yüzerek akıntı bölgesinden uzaklaşmaktır (Kaçış yönlerini gösteren Şekil-1 ve Şekil-2’ye bakınız).

 Deniz içerisinde elini kaldıran birini gördüğünüzde bu kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu bilin. Kişiyi sakin olması konusunda (ses, el-kol hareketleri vb. yollarla) uyararak cankurtaran çağırın.

 Cankurtaran yoksa can simidi, halat vb. deniz malzemeleri atarak yardım edin.

 Bu esnada önce kendi güvenliğinizi sağlayın. Sakin, bilgili ve kendinize güveniniz varsa yardım edin. Telaşlı ve heyecanlı iseniz tehlikeye atılmayın, çevreden yardım isteyin.

 Deniz kıyafetlerinizin seçimine özen gösterin. Ağırlık yapacak kıyafetlerle denize girmenin tehlikeye işaret ve boğulmaya neden olabileceğini asla unutmayın.

 Suda boğulmalarda ilk yardımın önemi oldukça büyüktür. İlk yardım yapabilmek ve ilk yardımcı olabilmek için İlk Yardım Yönetmeliğine uygun “Sertifikalı İlk Yardım

Eğitimi” almalısınız.

 Akıntıya değil, yaşama tutunun; hayata can simidi olun.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%