$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

STK VE SİYASİLERDEN ORTAK ÇAĞRI!

GESOB Başkanı Kara, Milis Yarbay Topal Osman Ağa’nın isminin yeni Eğitim ve Araştırma Hastanesi veya stadyuma verilmesiyle ilgili hiçbir engel bulunmadığını belirterek, Giresunlular olarak bunu istediklerini kaydetti.

STK VE SİYASİLERDEN ORTAK ÇAĞRI!
  • 25.06.2019
  • 623 kez okundu
Reklam

Giresun’da, siyasiler ve sivil toplum kuruluşları Milli Mücadele kahramanlarından Topal Osman Ağa ile şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın isimlerinin yapımı devam eden stat ile üniversite araştırma hastanesine verilmesi istendi. Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, düzenlediği basın toplantısında, 157 sivil toplum örgütü olarak ortak imzalı bir bildiri hazırladıklarını ve bu yöndeki taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştıracaklarını söyledi. Osman Ağa ve şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın, Giresun’un yetiştirdiği, Milli Mücadele yıllarında önemli hizmetleri olan kahramanların başında geldiğini belirten Kara, “Her iki isim de yöre insanı tarafından birer kahraman olarak hatırlanmaktadır. Giresunlular olarak üzerimizde unutulmaz izler bırakan bu kahramanlarımıza karşı tarihi sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz.” dedi.

GESOB Başkanı Kara, ”Giresun’un yetiştirdiği, devletimize ve milletimize Millî Mücadele yıllarında önemli hizmetleri olan kahramanların başında Milis Yarbay Gazi Osman Ağa ve Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan gelmektedir. Adı geçen bu iki devlet adamımız günümüzde yöre insanı tarafından birer kahraman olarak hatırlanmaktadır. Kahramanlarımız, Giresun ve havalisinde eğitim, kültür, sanat, edebiyat, spor hayatı üzerinde de silinmeyen izler bırakmışlarıdır. Özellikle, Işık gazetesi, Türk Yurdu, Gedikkaya gazetesindeki yazıları bu faaliyetlerle ilgili bilgileri doğrulamaktadır. Giresunlular olarak üzerimizde unutulmaz izler bırakan bu kahramanlarımıza karşı tarihi sorumluluğumuzun olduğunun bilincindeyiz. Kahramanlarımızın aziz hatıralarını gelecek nesillere de taşımak düşüncesindeyiz. Bu tarihi sorumluluk gereği olarak şehrimizde yapımı devam eden stadyum ve araştırma hastanesine verilecek adlarının bu iki tarihi kahramanlarımızın adları şeklinde verilmesini Giresun’un her insanı arzu etmektedir” dedi.

İstiklal mahkemelerinde yargılanıp daha sonra isminin meydan ve hastanelere verilenler olduğunu ve Osman Ağa’nın da isminin bir yere verilmesi gerektiği ifade eden Kara, “Bu kesim yeterince tarihi bilmiyor, internet sayfalarında birkaç yazıyı tesadüfen okuyarak ‘Osman Ağa’nın ismi bir yere verilemez, itibarı iade edilmelidir’ diye bir kıytırık sözle yetinmemelidir. Osman Ağa’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) böyle bir şey yok. Cumhuriyet döneminde vatana ihanet edenlerle ilgili istiklal mahkemeleri kurulmuş ve istiklal mahkemelerinde idam edilen, hüküm giyenlerin itibarlıları ellerinden alınmıştır bu doğru bir vakadır. Fakat Osman Ağa’nın yargılanarak hüküm giyen bir kişi olmadığı, savunma mekanizmasının kullanılmadığı, yaralı bir zanlı olarak devletin eline teslim olmasına rağmen ifade vermemesi için infaz edildiği, başı gövdesinden ayrıldığı gıyabında bir karar verildiği, savunma hakkı verilmediği gerçeğini tüm Giresun ve tarih bilmektedir” şeklinde konuştu.

“Osman Ağa itibar meselesi söz konusu olsa ona verilen itibarların tamamı ailesinde bulunmaktadır. İtibarı elinden alınan kişinin unvanları da alınır” diyen Kara şunları söyledi;

“Giresun Valiliği sayfasına girdiğiniz zaman Osman Ağa’nın unvanlarını görürüsünüz. Bugün istiklal mahkemelerinde yargılanmış olanlara İskilipli Atıf Hoca 4 Şubat 1926 yılında idam edilmiş olmasına rağmen 23. 02. 2012 tarihinde İskilip Devlet Hastanesine ismi verilmiştir. Bu sadece bir örnektir yine Dersim isyanının baş aktörü Seyid Rıza’nın ismi 12.06.2014 tarihinde Tunceli’de Seyid Rıza Caddesi ile birlikte verilmiştir. Şeyh Said ile ilgili ise Diyarbakır’da 02.12. 2014 tarihinde Şeyh Said meydanı olarak tarihe geçmiş vakalardır. İstiklal mahkemelerinde yargılanmış olanların ismi verilirken Osman Ağa’nın isminin bu konularla tartışılması dahil düşünülemez, bu Giresunlulara ve Türkiye’ye hakarettir. Biz artık Aksu’da yapılmakta olan stat ve hastaneye bir daha Osman Ağa’nın itibar tartışmasının yaşatılmamak üzere devletin görevidir bu isimleri vererek bu misyonu tamamlayıp Giresunluları huzura kavuşturmak, şehitlerimizin kemiklerini rahatlatmak görevimizdir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%