$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

‘SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLİKTEN VAZGEÇİLMELİ’

‘SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLİKTEN VAZGEÇİLMELİ’
  • 17.01.2019
  • 706 kez okundu
Reklam

Türk Sağlık Sen Giresun Şube Başkanı Şube Başkanı İbrahim Ekiz, “Sağlıkta yönetici atamaları kadrolu ve sınavla yapılmalıdır sözleşmeli yöneticilikten acilen vazgeçilmelidir” dedi.

Ekiz yayınladığı basın açıklamasında şunlara yer verdi; “Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatında İl Müdürlüklerinde İl Sağlık Müdürlüğünden sonra, başkan, başkan yardımcısı, uzman, şube müdürü ve şef ile alt birimler olan hastaneler başhekim, başhekim yardımcılığı, hastane müdürlüğü, hastane müdür yardımcılığı kadrolara yapılacak atamalarda Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı ile ilgili atama yapılmasını ve kadrolu olması  gerektiğini uzun bir süredir ifade ediyoruz.

Çünkü yönetici kadrolara şartsız, sınavsız ve keyfiyete göre atama yapılması kamu çalışanlarının yükselme umutlarını yok etmekte, kamu yönetimine olan inanç ve güveni sarsmaktadır.

Ayrıca keyfe keder ataması yapılan hatta içlerinde kamu çalışanı bile olmayan yöneticilerin sağlık kurumlarını yönetmesi kurumlar ve çalışanlar için sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın yeni dönemde eskinin bu kötü alışkanlığından kurtularak idareci atamalarında yeni bir düzen getirmesi şarttır.

Türk devlet yapısında devlet kurumların da başkan, başkan yardımcılığı diye bir gelenek yoktur. Devlet kurumları, şube müdürü, müdür yardımcısı, il müdürü sıralı unvanlar şeklinde olup sözleşmeli değil, 657 sayılı devlet memurları kanunun 76. maddesine göre kadrolu atama yapılmalıdır.

663 sayılı kanun hükmünde kararname ile bilinçli olarak çökertilen sağlık bakanlığı yönetim sisteminin sözleşmeli statü ile çalıştırılan idarecilerden herhangi bir verim alamadığı gibi torpilli, yandaş, liyakatsiz ve ehliyetsiz kişilerle sözleşmeli yöneticilik sayısında kurumsal anlamda çökmüştür. Sözleşmeli yöneticiler kurumun geleceğini değil aldığı ücret ile günü kurtarma hesapları yapmaktadır. Bu sistemde sağlık bakanlığı derhal vazgeçmelidir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında yapılacak olan tek şey, sağlıkta orta ve alt düzey yöneticilerin atamalarının tamamında yazılı sınav ve kadrolu atama şartının getirilmesi olacaktır. Belli bir birikimi, kamu tecrübesi olan, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alan çalışanlar arasında yapılacak adaletli yazılı  bir sınav  ile hakkı ile  eden iş ehline verilmelidir.

Sağlık teşkilatında dört yıllık üniversite bitiren hatta alanında yüksek lisans veya doktora yapan kamu çalışanları yeterince vardır.

On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, birilerinin hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan sağlık kurumlarında yönetici olması haksızlıktır ve kul hakkına girmektedir.

Sağlık çalışanlarının burada temel beklentileri adaletin tesis edilmesidir. On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan duyuru veya sınav yapılmadan sağlık kurumlarında yönetici belirlenmesi haksızlıktır ve kul hakkına girmektedir.

Sağlık Kurum ve Kuruluşları, objektif ve rekabete açık bir sınavda başarılı olmuş, mesleklerinde yetkin insanlar tarafından yönetilmelidir.

Bizim talebimiz ülkemizin ve devletimizin menfaatidir. Beklentimiz ise adaletin tesis edilmesi, ehliyet, liyakat ve tecrübenin temel kriterler olmasıdır. İşle bu seferde liyakatsizliğe kurban edilmeden ehline verilmelidir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%