$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Soylu’yu bıktıranlar kimler?

Çınar ÇETİNKAYA
Çınar ÇETİNKAYA
  • 14.04.2020
  • 2.629 kez okundu

Hatırlayınız:

Gecen sene tüm devlet ve hükümet erkanının bulunduğu Anıt Kabir’de yapılan bir anma  töreninin dağılması esnasında  iki Bakanı Süleyman Soylu ile Berat Albayrak karşılaşıp, selamsız, yanyana geçişirken Süleyman Soylu damat Berat Albayrak’a  mahallenin kabadayısı gibi bir omuz atmış, Albayrakta sert bir şeyler mırıldanarak yoluna devam ederken Soyluda anlamlı anlamlı gülümsemiştir.

Aslında Damat Albayrak ile Süleyman Soylu hiç bir zaman hiçbir konuda birbirlerine saygı göstermemiş, her seferinde birbirlerine düşman kardeşler gibi davranmışlardır.

Hatta AKP kulislerinde bilinen ve gazeteci Said Sefa’nın dile getirdiği habere göre  (Google dan bakabilirsiniz) bir tartışmada Damat Berat, Süleyman Soylu’ya tokat atmış,Soylu’da Damata sinkaf küfürler etmiştir.

Damat Berat çok genç birisidir. Eğitimlidir ama siyasi tecrübesi olmayan bir kişidir. Gösterdiği siyasi cesaret, damat olmasından kaynaklanmaktadır.

Süleyman Soylu ise gençliğinden beri, sırasıyla bir partinin Gençlik Kolları Başkanı, İlçe Başkanı, İl Başkanı ve sonunda DP Genel Başkanı olan, siyasi ve toplum yönünden kendisini yetiştirmiş çok tecrübeli biridir.

Ayrıca güçlü lobisi olan Trabzon kökenlidir. Lafını esirgemeyen, anlık tepki veren, gri tarafı olmayan Karadeniz genlerinden dolayı kimseden korkmayan cesaretli bir kişidir.

Damatta Trabzonludur ama kendisinde Karadenizlilik özelliği pek yoktur.)

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı olup seçimi kazandığı taktirde  AKP’nin başına HAS Partiden getirdiği Numan Kurtuluşu hazırlamak istemiş ancak bu düşüncesinden dolayı kendisine çevresinden çok büyük tepki gelmiştir…

Bu sıralar DP de getirilen Süleyman Soylu, sahip olduğu bilgi birikimi ve tecrübesiyle AKP içerisinde kısa zamanda tüm engelleri aşarak Recep Tayyip Erdoğanın güvenini kazanarak Cumhurbaşkanın bir nolu adamı olmuştur.

Süleyman Soylu, bu görevleri esnasında kendi siyasi görüşüne uygun AKP içerisinde ki merkez sağ ve  MHP görüşlü kişilere kendisini sevdirmiş, bu görüşlü kişiler gözünde güçlü bir lider posizyonuna gelmiştir.

Bana göre önümüzde ki süreçlerde ülke genelinde merkez sağ’da yeni lider olacaksa bu Süleyman Soylu olacaktır.

Bu AKP nin başına gelerekde olabilir, başka bir yeni partinin başında da  olabilir.

Süleyman Soylu lider olarak sahaya çıkarsa  merkez sağda ki Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın hiçbir şansının olacağını pek zannetmiyorum.

Tayyip Erdoğan’da, Süleyman Soylu’nun parti içinde ki gücünü gayet iyi bilmektedir.

 

GELELİM ASIL KONUYA

 

Taa yıllar öncesinden yoksulluktan saltanat sefasına ulaşan Emine Erdoğan ve çocukları, hasta olan, sağlığı bozuk Recep Tayyip Erdoğandan sonra saltanatın başına çocuklarına göre daha eğitimli olan damat Berat Albayrak’ı getirmek için devamlı Recep Tayyip Erdoğan’a baskı ve telkinlerde bulunmaya başlıyor.

Ancak Recep Tayyip Erdoğan ailesinin bu baskısına pek sıcak bakmıyor ama çok bunalıyor.

Emine Erdoğan’a göre damatın 3 dönem Milletvekili olması, iki bakanlık koltuğuna oturması, asıl hedefe giden yolun daha henüz ilk basamaklarıdır. Sonra ki basamaklar, damatın ülke yönetiminde daha çok tecrübe sahibi olabilmesi için onun İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturtulması olacaktır.

Ancak Tayyip Erdoğan damadının daha ileri gitmesini pek istemiyor.

(Damatın bakan yapılması da Berat Albayrak’ın çok kıymetli ve bilgili olmasından değil, ailesini bir nebze olarak susturmak için verilmiş bir rüşvet yani “sus payı” dır.)

 

Tayyip Erdoğanın Damatın önünü kesmek istemesi üzerine ailesi ve Berat Albayrak, parti içinde kendilerine en büyük rakip olarak Süleyman Soylu’yu hedef tahtasına koyuyorlar.

Ve onu pasifize ettirmek yani bıktırıp kaçırmak için her türlü senaryoyu uygulamaya başlıyorlar.

En ufak bir açık bahane edilerek Süleyman Soylu’yu karşılarına alarak acımasızca  saldırmaya başlıyorlar..

Hatırlayınız: Geçen sene bu baskılardan bunalan Süleyman Soylu bakanlıktan istifa dilekçesini bizzat Recep Tayyip Erdoğana vermiş ancak Cumhurbaşkanı bu dilekçeyi sümen altı yapmıştır.

 

Ancak Recep Tayyip Erdoğan’a rağmen ailesi, Süleyman Soyluyu bir köşeye sıkıştırmanın planlarından hiçbir zaman vazgeçmemiştir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP  ve kendi makamının selameti acısından damat Berat’a değil, güçlü Süleyman Soylu’ya ihtiyacı olduğundan, bu son istifa dilekçesini de kabul etmemesi işte bu nedenledir.

Bana göre Erdoğan ailesi Süleyman Soylu’ya gol atmak isterken Tayyip Erdoğan’dan gol yemiştir.

 

Demek ki ailenin düşüncesi, ülke kalkınması değil, yoksulluktan  birden saraylara kavuşulmasının verdiği şımarıklıkla – sonradan görme- bu saltanatın devam ettirme isteğidir.

 

Ülkenin Süleyman Soylu gibi, Ali Babacan gibi, Ekrem İmamoğlu gibi Mansur Yavaş gibi , Yavuz Ağıralioğlu gibi genç dinamik siyasetçilere ihtiyacı vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%