giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
9,6155
EURO
11,2367
ALTIN
554,31
BIST
1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Sağanak Yağışlı
19°C
Giresun
19°C
Sağanak Yağışlı
Pazartesi Yağışlı
13°C
Salı Yağışlı
13°C
Çarşamba Az Bulutlu
16°C
Perşembe Az Bulutlu
17°C

‘SEVGİLİ ANGELA’ MERKEL DOĞURDU!

10.12.2018
0
A+
A-

İkinci evliliğinde, ilk eşinin soyismi Merkel ile yaşamını sürdüren Almanya başbakanı, son eyalet seçimlerin de uğradığı büyük oy kaybından sonra, başbakanlık koltuğunu kurtarmak için, onsekiz yıldır sürdürdüğü parti başkanlığını bırakacağını, açıklamak zorunda kalmıştı. Nihayet! Son genel başkan Helmut Kohl’ü en zayıf zamanında arkasından vurup, partinin başına kurulmuş, onsekiz yıl boyunca da, kendisinin alternatifsiz genel başkan olduğunu haykırıp durmuştu.

İnsanlar Merkel’in parti başkanlığını bırakacağını duydukların da sevindiler. Hele parti başkanlığına aday olanların için de, Friedrich Merz gibi, ekonomiyi, finans sektörünü tanıyan, bankacılığın dilinden anlayan birisinin bulunmasının, partinin ve de otomatikman, memleketin yaşamına yön veren, yanlış, inatçı, insanına hizmet etmeyi unutmuş görünen icraatın artık değişeceği, yaşamın tekrar normale yönlenmeye başlayacağı rüyasına kapıldılar! Ama önceki gün yapılan genel başkanlık seçimin de, Angela Merkel kucaklarına, kendisinin kopyası, Annegret Kramp-Karrenbauer isimli bebeğini! kucaklarına verince, rüyalarından uyanıverdiler!

Kısaltılmışı AKaKa olan yeni genel başkan sayesin de Angela Merkel, üç yıl daha başbakanlığı garantilemiş durum da. Eğer Merkel’in politikasını doğru bulmadığını belirten Friedrich Merz kazanmış olsaydı, koalisyon hükümetini yıkılıp, erken genel seçime gitme şansı doğacaktı. Yapılacak seçim de başbakan adayı Merkel değil, partinin başkanı Merz olacaktı. Yeni başbakan partisinin konservatif çizgisine sadık kalacak, Merkel gibi sadece kendi çıkarını düşünüp, solculardan çok solcu, yeşillerden çok yeşilci olmayarak, partisinin seçmenini tekrar kazanacak, hem de Merkel’in yanlış politikaları sayesinde filizlenen aşırı sağcı partinin büyümesini durduracak dı! Olmadı, delegeler yıllar sonra önlerine gelen bu fırsatı kullanamadılar; Merkel’in bebeği! AKaKa seçimi %52 ile kazandı. Sokaktaki vatandaşların partiden olanları %70, olmayanları da %85’ler oranın da, parti genel başkanının Friedrich Merz olmasını istiyordu. Bu sonuç nasıl ortaya çıktı?

Merkel meclis grup başkanı seçimi kaybedince, başına geleceği sezmiş olmalı ki, Saarland eyalet başbakanı olan bu hanımı hemen parti genel sekreterliğine atadı. AKaKa parti genel başkanlığına aday olup, diğer adaylarla birlikte gittiği her il ve ilçe teşkilatında, vatandaşa Angela Merkel’i ve politikasını çok doğru bulduğunu, sonuna kadar destekçisi olduğunu, başkan olduğun da onun çizdiği yoldan ayrılmayacağını açıkladı. Friedrich Merz ise; Merkel’in başta ekonomik istilacılar olmak üzere, yanlış politikalarının seçmeni partiden soğuttuğunu, başkan olduğun da partisinin kendi çekirdiğine döneceği sözünü verdi. Bir tarafta yeni seçim tehlikesi; milletvekillerinin çoğunun yeniden seçilememe tehlikesi, diğer taraftan Merz geldiğin de, yıllardır koltukların da Merkel’e kulluk edip, alkışlayan şakşakcıların işlerinden olma tehlikesi! Bazı bakanlar ve eyalet başbakanlarının da, Merz’in genel başkanlığın da koltuklarında oturamıyacak olmaları!

Merkel seçim öncesi salonda yaptığı konuşmadan sonra, tam dokuz dakika ayakta alkışlandı; sokaktaki vatandaş ezici bir çoğunlukla, bir an önce Merkel’in başbakanlıktan da istifa etmesini istiyor, salonda delegeler alkışlarıyla sevgiler sunuyor! Burada almancası, „sie haben den Schuss nicht gehört” olan, Türkçe’ye, onlar atışı duymamış olarak çevirebilecek halk deyimi hayat kazanıyor. Maalesef, delegeler ve partililer, halktan yükselen ateşi görmüyorlar, duymuyorlar.

Önceki konuşmalarında Merkel’in politikasını övmekten bıkmayan, kadından çok erkeksi yüzü ve kalın gözlükleriyle kürsüye gelen bebek! hanım; genel başkan olduğun da, euro’nun geleceğini garanti altına almak, memleketin ekonomik istilacıların darmadağın ettiği, kadınların gündüz bile sokaklarına çıkamaz olduğu, iç güvenliğini tekrar sağlamak, modern okullar açmak, dijital gelişmeye ayak uydurmak, internet’i memleket geneline yaymak, otobüs bağlantılarını ücra köşelere kadar taşımak vaadlerinde bulundu. Memleketin başına karabulutlar gibi çöken, ekonomi istilacı çamuruna tek kelime yok! Yeni madamın bu açıklaması, Almanya’nın şu andaki problemlerini gözler önüne sermekle kalmıyor, başbakan Merkel’in görevini yapmadığını, vatandaşına hizmet götürmediğini gösteriyordu. Ve Merkel’in izinden gitme sözünün de, koskoca bir yalan olduğunu! AKaKa %52 ile seçildi, parti ilk defa %48’lik karşı oyla, cart diye ortasından bölünmüş oldu. Gelen yıl Mayıs’da önce avrupa, ardından da eyalet ve belediye seçimleri var. Bu seçimle delegeler Merkel politikasının aynen sürdürüleceğini onaylamış oldular; AKaKa parti başkanı oldu ama, ipleri Merkel’in elinde, izinsiz adım atması mümkün değil. Bu politika parti oylarının erozyonunu durdurmayacak, Hıristiyan Birlik soluğu eriyen Sosyal Demokratların yanında alacaktır. İkinci parti büyük bir ihtimalle, aşırı sağcı Afd olur. Yeni bebek Afd ile hükümet kurmayacaklarını açıkladığına göre, memleketin gelecek hükümetleri, bu yeni bebeğin başbakanlığın da yeşiller ile kurulacaktır. Ekonomik istilacıları, kendilerine yapılan insan hediyeleri olarak tanımlayan, çok yakın bir gelecekte, motorlu taşıtları yasaklamayı amaçlayan yeşiller partisinin yönettiği memlekette yaşamak, pek cazibeli olmasa gerek! Keşke yeni genel başkan, ağlayıcı mimiklerle yaptığı konuşmasın da, yelkenli hava taksisi sözü de verseydi!

Yeni erkeğimiz, pardon yeni parti genel başkanımız, duygu dolu konuşmasının bir bölümün de, annesinin gözlerinin içine bakarak, sevecen, yumuşacık ve bebecik postunda, liebe Angela, sevgili Angela’yı seslendiriverdi! Almanya ve avrupanın diğer memleketlerin de, insanlara soyisimleri ve siz olarak hitap edilir. Bunun böyle olduğunu futbolseverler futbolcu isimlerinde, müzikseverler şarkıcılarınkinde görürler. Hiç kimse muhatabına, müsaadesini almadan ön ismini kullanamaz, sen diyemez! Çok samimi olduğunuz, ailecek görüştüğünüz, dost olduğunuz insanlarla, ön ismiyle bağlantı kurabilirsiniz, o ismin önüne sevgili, sevgisiz, acımasız, dostum ve bilumum benzerlerini ekleyebilirsiniz. AKaKa başbakan Merkel’e, ön ismiyle hitap ederek, ona olan yakınlığını, dostluğunu ve bağlılığını gözler önüne sermiştir. Demokratik sistemin özüne aykırıdır. Bağımlı politika işaretidir. Önümüzdeki seçimler de fatura ağır olacaktır, hem partiye, hem de maalesef memlekete!

Papaz kızı „Sevgili Angela’nın” bütün çabası, üç yıl daha başbakan kalabilmek, kendisinden sonra kurulacak hükümete, başbakanlığı döneminde yaptığı yanlış icraatların soruşturmasını önleyecek bir başbakan hazırlamak! Merkel’in doğu Almanya’lı olduğunu biliyorsunuz. Partinin başına seçilen AKaKa batı Almanya’dan. Merkel Ost mutti, -Doğu’lu mama, ana- diye tanımlanıyordu. Şimdi bir de West mutti’miz, -Batı’lı mama’mız- oldu! Tesadüfe bakın; Merkel’in ustası, doğu Almanya’nın son diktatörü Erich Honecker’in memleketi, Saarland’tı. Yeni mama’mız da Saarland kökenli! Merkel hanımın ne kadar başarılı olacağını önümüzdeki günler, aylar veya kötü bir ihtimal, yıllar gösterecek. Ama şu anda Almanya’da ki politik gelişmeleri,1928’de yazılan, birinci dünya savaşının korkunçluğunu gözler önüne seren, 1933’de Hitler’in toplatıp yaktırdıkları arasında bulunan, Erich Maria Remarque’nın kitapının ismiyle açıklayabiliriz: „İM WESTEN NİCHT NEUES” Memleket’de bir değişiklik yok!

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.