$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

SEVGİ EĞİTİMİ

İbrahim BOZKURT
İbrahim BOZKURT
  • 01.12.2018
  • 472 kez okundu

İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygudur sevgi…
Genel olarak; Hoşa giden bir şeye eğilim; tutkuya dek varabilen bir ruh durumu olarak tanımlanabilir.
Türlü biçimleri vardır: karşı cinse duyulan sevgi, çocuğa karşı duyulan sevgi, bir nedene dayandırılamayan duygudaşlık (sempati), uzun süre içinde oluşup gelişen kişisel gönül dostluğu, doğaya ve benzerlerine duyulan sevgi… (TDK Sözlüğü)
Felsefede sevgi, evrende birleştirici ilkedir. Kişiliğin asıl özü sevgi olduğu gibi, insanları birbirine bağlayan da sevgidir; kendi içine çekilmiş ayrık yaşayan kişi değil, dünyaya ve insanlara sevgi ile yönelen kişi, yine böyle kendisi gibi sevebilen kişilerle kendini bir duyan kişi… (BSTS / Felsefe Terimleri Sözlüğü)
Bu tanımlara bakılırsa, günümüzde yaşadıklarımızın temel suçlusu bellidir. Popülist bir yaklaşımla eğitemeden yine popülizmin kollarına bıraktığımız gençliğin halidir görünen… Bizim basiretsizliğimiz, gençliğin çaresizliğidir… Sözde yarınları emanet ettiğimiz ama bir şeyler vermekten uzak kaldığımız gençliğimiz…
Milli Eğitim Bakanlığının milyonlarca Türk Lirası harcayıp geliştirdiği programlara, ücretsiz dağıtılan kitaplara hatta sayıları 100’ ü aşan üniversitelere rağmen, halâ değerler eğitimi hususunda problemi olan bir nesil yetiştiriyoruz. İlkokul sıralarından başlayıp üniversiteye kadar her an vurmaya, kırmaya hazır bir nesil… Nerede yanlış yapıyoruz ya da yapılıyor? Bu salt öğretmenin suçu mu? Yöneticiler de bu gruba girer mi? Yoksa bu sorumlular artırılabilir mi? Ya da acaba programlar mı yetersiz veya yanlış?
Giriş paragrafındaki özetle; “İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu” olarak bahsedebileceğimiz “Sevgi” dir mesele… Eğitim konusu onunla başlar, onunla biter.
Bir kedi yavrusu sevdik mi? Bir hayvanı okşadık mı birkaç kez? Yaptıysanız, anlatmak istediğimi kolayca aktarabilme başarısı sağlayacağım. Yoksa bu anlatım o kadar da kolay değildir. Öğrenmek, sonraki plânların işidir. Oysa ilk olarak “Değerler eğitimi” ni vermemiz gerekir. Yakın çevreyi, ülkeyi ve insanı sevdirmemiz gerekir başarı için… İnsanı seven bireyin onlar için üstesinden gelemeyeceği güçlük söz konusu değildir.
Amerika’ da yapılan bir sosyolojik araştırmada hep başarısız olan bir semtin çocuklarının bir jenerasyonda üstün başarıyla hep iyi kademelere gelmesi dikkat çekince, onları ilkokulda yetiştiren öğretmeni bulup sorduklarında, aldıkları cevap manidardır. Öğretmen “Ben onları çok sevmiştim” der.
Başaracağız, bu ülkeyi, bu insanlarla hep ileriye götüreceğiz. Bundan en ufak bir kuşkum yok. Ama seveceğiz. Sevgi ile eğitip, sevgi yolunu göstereceğiz. Seven, sevilen ve sevilmeyi bekleyen, bireyleri beklentilerine kavuşturacak bir yapıyla kazanacağız.
Her yerde her zaman sevgi eğitimi… 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%