giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Kuvvetli Sağanak
19°C
Giresun
19°C
Kuvvetli Sağanak
Cuma Sağanak Yağışlı
19°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
23°C
Pazar Parçalı Bulutlu
23°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
23°C

Şenlikoğlu kılıçları çekti!

Plajlar bölgesinde, 110 bin insanın hakkı işgal ediliyor! Plajlar bölgesine yapacağımız projeye engel olmaya çalışıyorlar! Mart ayında belli aralıklarla plaj işletmesine, 75 bin, 73 bin, 134 bin ve 36 bin lira fatura kesilmiş! İşe gelmeyenleri, işe gelip çalışmayanları, işe gelip çalışanları engelleyenleri çıkarttık, çıkartmaya devam edeceğiz! 101 sözleşmeli personelin aylık maliyeti bir milyona lira. Sözleşmesi sona eren 40 kişiyle yola devam etmemeğe kararı aldık!

Şenlikoğlu kılıçları çekti!

9 aydır görevde olan Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, kendinden önce görev yapan Kerim Aksu’nun dönemindeki uygulamalara ilişkin bugüne kadar iddialardan öteye geçmeyen ima yollu üstü kapalı açıklamalar bulundu. Şenlikoğlu, ilk kez Aksu dönemine ilişkin bazı faturaları basın mensuplarıyla paylaştı. O da belediye plajına ödenen yaklaşık 300 bin liralık yemek bedeli…

Başkan Şenlikoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Kerim Aksu dönemine ilişkin önemli açıklamalarda da bulundu

“MART AYINDA PLAJA GİTMİŞLER”

Plajlar bölgesinde yapmak istedikleri projenin engellenmeye çalışılarak, 110 bin Giresunlunun hakkının işgal edilmeye çalışıldığının altını çizen Başkan Şenlikoğlu şöyle konuştu; “Plajlar bölgesinde yıkımlar yaptık.  Bu projeler için herkesten olumlu tepki alıyoruz. Süreç içerisinde bizim çalışmalarımızı daha iyi yapabilmek için kendiliğinden işletmesini bırakıp müsaade eden arkadaşlarımız oldu. Onlara ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Anlayış gösterdiler. Bu proje şehrin menfaatinedir diyerek çekildiler.  Ancak iki üç arkadaşımız 110 bin insanını hakkına girerek işgale devam ediyor. Dava açarak işi sürüncemede bırakıyorlar. Hukuki süreç devam ediyor. Ancak bu tavırlar bizim oradaki projemizin 4 ay gecikmesine, yaz dönemine yetişmemesine neden oluyor. Engel yapanlardan biri Belediye plajının olduğu alanı işgal edenler.  Bize müsaade edin, bir an önce işimizi yapalım. Burası kıyı kenar kanununa tabi tutulan bir yer. Kanunen bir hakkınızda yok.  Bu işletmeci arkadaş 2018 yılı içerisinde seçime yakın zamanlarda Belediyeye belli aralıklarla 75 bin, 73 bin, 134 bin ve 36 bin gibi rakamlarla fatura kesmiş. Yazıktır günahtır. Bunları bir tartışma olsun diye söylemiyorum, ancak insanlara Mart ayı içerisinde bu rakamlarla yemek veriyor, şimdide plajlar bölgesinde yapılacak projeye engel oluyorsun. Eğer böyle devam edeceksen ben de kılıçları çektim.”

“ÇALIŞMAYANI ÇIKARTACAĞIZ”

İşini lakıyla yapan ve çalışan işçilerle hiçbir problemleri bulunmadığının bir kez daha altını çizen Şenlikoğlu, “sahada işçi çıkaracağımızı söyledik, kimi çıkartıyoruz. İşe gelmeyenleri, işe gelip çalışmayanları, işe gelip çalışanları engelleyenleri, gruplaşma yapmaya çalışanları çıkarttık, çıkartmaya devam edeceğiz. Bu konuda hiçbir tavizimiz, hedefimiz ve rakamımız yok” dedi.

“SÖZLEŞMESİ 25 EKONOMİST, 25 BİLGİSAYAR PROGRAMCISI ALINMIŞ”

101 sözleşmeli personelden 40’ı ile yola devam etmeme kararı aldıklarını aktaran Şenlikoğlu,

“Bu bir işten çıkarma değildir. Bu arkadaşlarımız sözleşmeli personeldir ve biz bu arkadaşlarımızla yeni dönemde sözleşmelerini yenilemedik. Birimlerde öyle yığılmalar yapılmış ki 25 ekonomist 25 bilgisayar programcısı sözleşmeli olarak işe alınmış.

Sözleşmeli personellerin bize aylık maliyeti 1 trilyon. Sözleşme yenilemeyeceklerimize  ‘Sizin kadronuzla ilgili belediyenin bu durumu kabul etme şansı yok’ dedik. Siyasi davranmış olsaydık bu arkadaşların %90’ını çıkarırdık” diye konuştu.

Başkan Şenlikoğlu, göreve başladıklarında sıkıntılı bir tablonun karşılarına çıktığını belirterek: “Ancak bunu sık sık dile getirmedik.  Çünkü kavga eden değil, üreten icraatlarıyla öne çıkan bir belediye başkanı olmak istiyorum. Söylenecek, anlatacak o kadar çok şey var ki, biz bunları heybemize doldurduk, zamanı ve zemini geldiği zaman bunları gündemimize taşıyacağız.  Biz belediyenin kurumsal yapısını revize etmeye çalışıyoruz ve bu anlamda kurum içerisinde bir takım değişiklikler yapıyoruz. Biz performansa dikkat ediyoruz ve buna çok önem veriyoruz. Geçmiş dönemde belediyede personelin işe gelmemesiyle ilgili bir durum vardı. O problemi hemen hemen aştık ve ikinci aşamaya geçtik. İşe geliniyor fakat hala işini yapmayanlar var.  Biz bu arkadaşlarımızda bir takım eksiklikler gördüğümüzde ikaz ediyoruz. İki üç günde bir şehirde sabah erken saatlerde mahalle, cadde ve sokaklarımızı geziyorum.  Hangi eksiğimiz var Temizlik İşlerinde, Fen İşlerinde Park ve Bahçeler Müdürlüğünde hangi çalışmalarımız yapılıyor, durumumuz nedir yerinde incelemeler yapıyorum” dedi.

Belediyeyi ciddi anlamda borç yükü ile devraldıklarını kaydeden Şenlikoğlu, “Mali tabloyu defalarca açıkladık. Ciddi manada bir borç yüküyle belediyemizi devir aldık. Ancak enkaz edebiyatı yapmak istemediğimiz için bunu pek fazla gündeme getirmedik. Bir belediyenin borcu olabilir elbette. Diğer belediyelerinde borcu var. Önemli olan borcun karşılığında neler yapılabildiği, bu şehre hangi hizmetleri bırakabildiğimizdir. Bizim borç eleştirimizin temelinde bu var. Bu borçlanmanın karşılığında şu hizmetler yapılmış diyebilirdik, ancak böyle bir durumda yok. Ben borçlanmadan korkan bir belediye başkanı değilim. Borçlanabiliriz ancak karşılığında hizmet vermeliyiz.” şeklinde konuştu.

DAL ÇIK, BULANCAK DURAĞI

Kendi dönemlerinde Giresun’un hak ettiği hizmetleri almasını istediklerini söyleyen Başkan Şenlikoğlu, şehrin en büyük sıkıntılarının başında trafik olduğunu ifade ederek:

“ Bunun için kilit nokta dal çık projesidir.  Şehrimizin önünü kapatmadan geçirmeye çalıştığımız dal çık projesiyle hedef anayoldaki trafiğin hızlı bir şekilde akışını sağlayabilmek.  Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı sonrası Ulaştırma Bakanımızda 16 Aralık itibari ile dal çık proje ihalesinin talimatını verdi.  Biz bu şehrin ana girişini yeniden düzenleyeceğiz. Dal çık projesi eleştiriliyor,  buna bir anlam veremiyoruz. Devletin parası boşa harcanıyor deniliyor. Neden boşa harcansın, devle şehrine hizmet yapıyor. Trabzonlular Ordulular aldıkları bu tip hizmeti eleştirmiyorlar, maliyetinin hesabını yapmıyorlar. Biz devletin parasını boşa harcamıyoruz. Bu projedeki esas hedef şehir içindeki trafiği hızlı bir şekilde ana yola aktarılmasıdır. Bu şekilde trafik lambası da kalkmış olacaktır. Şehrin girişi çok önemli. Bu projeyi yatırım programına ne kadar erken aldırırsak, o kadar avantajımız olacak. Kısa süre içerisinde Bulancak Durağı bölgesinde düzenlemeye gidiyoruz. Balıkçı kardeşlerimizin olduğu alanda bir düzenlene yapacağız. Osman Ağa heykelini Keşap durağının olduğu Osman Ağa meydanına taşıyoruz.Balıkçı pazarının yan tarafında bulunan barakalarının olduğu alanı 4 trilyon ödeyerek kamulaştırdık. O bölgeyi geniş çift şerit şeklinde dizayn edeceğiz.  Yine bu bölgenin hemen karşısındaki binayı TMSF’ den kiraladık. Binanın Onarımına başlayacağız ve ana binamız hariç bütün hizmet binalarımızı buraya taşıyacağız.”

EML PROJESİ

Başkan Şenlikoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“ Endüstri Meslek Lisesi’nin olduğu alanda bir otopark projemiz var. Ancak bunun için Öncelikle okulun taşınması gerekiyor. TOBB’un Giresun’a yapacağı bir okul projesi var vebiz okulun Endüstri Meslek Lisesi olarak yapılmasını talep ettik. Aksu bölgesinde kendilerine arazi de gösterdik. Bu taşınma biraz uzayacağı için proje gecikebilir.

Keşap tüneli çıkışından Erikliman’a kadar olan 17 km’ lik hattın ışıklandırma ihalesini yaptık. Sahil bandını komple ışıklandırıyoruz. Şehrin giriş ve çıkışına fındığın başkenti kirazın anavatanı yazılı anıtlar koyacağız. 2020 bizim temel atma törenlerimizin yaşanacağı bir yıl olacak. Kale’yi aydınlatıyoruz. Doğu ve Batı yakasına ışıklı Giresun yazısı yazıyoruz.”

AKSU ÇÖP ALANI

Aksu Bölgesindeki proje için de bilgi veren Şenlikoğlu: “Bu bölgede büyük bir projemiz var. Burası şehrin girişi ve burada şehrin hak etmediği bir görüntü mevcut. Bir çöp dağı ile karşı karşıyayız. Bu alanla ilgili vatandaşımıza verdiğimiz bir söz var. Cumhurbaşkanımızdan DLH Altyapı Hizmetleri Genel Müdürlüğüne talimat verildi. Çöpün çevresinde bir tahkimat yapılacak. Bununla ilgili çalışmaları sürdürüyor, konuyu takip ediyoruz. Diğer bir husus ise çöp alanının rehabilitesini yaparak orayı bir destinasyonalanına çevireceğiz. Bu projemizle ilgili olarak Çevre Bakanımız iki hafta önce görüştük ve kendileri söz verdi. Yaklaşık 2.5 milyon liralık bir taahhüt aldık. Kısa süre içerisinde oradaki rehabilite çalışmalarına başlayacağız” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.