$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

SAYGISIZLIK MI, YARGISIZ İNFAZ MI VAR?

Atatürk’ü anma programında müzik krizinde sosyal medyada Giresunlular ikiye bölündü.

SAYGISIZLIK MI, YARGISIZ İNFAZ MI VAR?
  • 11.11.2018
  • 1.500 kez okundu
Reklam

Giresun’da, 10 Kasım Atatürk’ü anma programında saat 9’u 5 geçe saygı duruşunda bulunulduğu sırada bir işyerinde müzik çalınması iddiası sosyal medya da vatandaşları ikiye böldü.  

Giresunlular sabahın erken saatlerinde ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleriyle 10 Kasım için Atatürk Meydanı’nda toplandılar. Saat 9’u 5 geçe sirenlerin çalınmasıyla birlikte Atatürk anıtının önünde alanda bulunanlar saygı duruşunda bulundular. Ardından da hep birlikte İstiklal Marşı okundu. Ancak bu sırada meydanda bulunan ve alanın tam karşısındaki kafeden, saygı duruşunda bulunulurken ve İstiklal Marşı okunurken müzik sesi duyuldu. Bunun üzerine bazı vatandaşlar işletmenin önüne gelerek duruma tepki gösterdi.

SOSYAL MEDYADA GİRESUN İKİYE BÖLÜNDÜ

Olayın kamuoyuna yansımasından sonra sosyal medya üzerinden iddialar ardı arkasına geldi. İlk başta “Atatürk’e saygısızlık” olarak yansıyan olayın sabah temizliği yapan görevlinin kendisini işine yoğunlaşıp zamanı unutmasından kaynaklandığı vurgulandı.

BALTAOĞLU KINADI VE PANKART AÇTI

Tecrübeli Giresunlu Gazeteci Namık Baltaoğlu, işyeri önüne gelerek açtığı pankartta, “Giresun Atatürk meydanında düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü anma töreni sırasında pop müzik çalan ve tepkilere rağmen kapatmayan işletmeyi şiddetle kınıyorum. Tüm Atatürk ve Cumhuriyet Sevdalılarını Giresun’da ve diğer illerde faaliyet gösteren işletmenin şubelerini boykot etmeye ve kınamaya davet ediyorum” dedi.

KAP, “YARGISIZ İNFAZ YAPILIYOR”

Bir başka duyarlı Giresunlu Uğur Kap ise, “Bu bir komplo. İnanmayın. Olay gerçek olsa bile ki anlatıldığı gibi değil tamamen ticari provokasyon. En üzüldüğüm şey ise olayın tamamen gerçek olduğunu varsayarak söylüyorum, gücünün yettiğini protesto edenlerin güç sahibi adamların yanlışlarında kuyruklarını saklamaları. Tören alanındaydım. Çocuklarla birlikte 100 kişi falan vardı… Sabahları o mekanları temizleyen çocuklar genelde ihtiyaç sahibi üniversite öğrencileri ve temizlik yaparken bütün mekanlarda çalışan çocuklar moral durumlarına göre yüksek volümde müzik dinliyorlar. Ben her sabah görürüm onları ve tek dertleri patronlar gelmeden dükkanı servise açabilmek. Binlerce kişi bu haber doğru yada değil bilmeden protesto etti hatta infaz oldu orada çalışan çocuk. İyi ki daha da gaza gelipte binayı yakmadınız. Kınadınız, protesto ettiniz, infaz ettiniz. Ama siz neredeydiniz? Anma töreninde en fazla 100 kişi vardı. Madımak oteli böyle yakılmıştı. Onlardan ne farkımız kaldı. Namık abiyi 32 senedir tanırım. Yakışmadı. Yazık çok yazık” ifadelerine yer verildi.

TUNCER, “İŞYERİ SAHİBİ BİZİM KADAR ATATÜRKÇÜ”

Giresun’un sevilen işadamlarından Osman Tuncer ise sosyal medya hesabından, “Yargısız infaz

sayın Giresunlu hemşerilerim. Sabah atamızı anma töreninde yaşanan bu olay kafeyi sabah açan ve orda çalışan öğrenci bir kızımızın hiç bir art niyeti olmadan yapılan masumane bir olay.

Kafe sahibinin bu olayla hiç bir haberi dahi yok. Komşum saat 11 gibi iş yerine gelince haberi oldu ve hem okuyup hem çalışan kızı da işten çıkardı. Olaya en yakın olan bizler olarak öyle yüksek volüm yok. Arzu eden gelir bir çayımızı içer olayı anlatırız. Ben ve yanımdaki büfe olayı biliyor. Art düşünce yok. Kafe sahibi en az bizler kadar Atatürkçü bir arkadaşımız. Bu yargısız infaz sonrası okumak için çalışan kızımız işsiz kaldı” şeklinde konuştu.

İŞ YERİ SAHİBİ ÖZÜR DİLEDİ

Yaşananların bir talihsizlik olduğunu ifade eden cafe sahibi Bülent Kansız ise “Sabah saatlerinde iş yerine gelen personel rutin hazırlıklarını yaparken müzik açmış ve dışarıda olup bitenlerden habersiz kendisini işe kaptırmıştır. Bu durum tamamen personel hatasından kaynaklanmış bir talihsizliktir. Bu konuda personelle ilgili gerekenler yapılmış derhal işine son verilmiştir. Yaşanan talihsizlikten dolayı milletimizden özür diliyorum” diye konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ