$ DOLAR → Alış: 7,65 / Satış: 7,68
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Sağlık çalışanları dertli ve şikayetçi!

Türk Sağlık-Sen Giresun Şube Başkan Yardımcısı Hülya Korkmaz, “Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarının talepleri, hakları ve sorunları ile kendi arasına koyduğu sosyal mesafeyi kaldırmalıdır” dedi. Korkmaz yaptığı basın açıklamasında, salgının devam ettiğini ancak, tavandan ek ödemelerin sonlandırıldığını kaydetti.

Sağlık çalışanları dertli ve şikayetçi!
  • 17.08.2020
  • 354 kez okundu
Reklam

Koronavirüs salgını ile mücadelede sağlık çalışanlarının ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldıklarını savunan Türk Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı Korkmaz, “Birincisi canlarını verip şifa dağıttığı, ailesinden uzak kalarak fedakarlıklarda bulunarak yazdıkları kahramanlık destanıyla oldu. İkincisi ise önemlerinin herkes tarafından idrak edildiği bir dönemde temel talepleri ve kronikleşen sorunları için hiçbir adım atılmayarak mağduriyetlerinin devam ettirilmesiyle oldu. Bu dönemde 3 ay tavandan ek ödeme düzenlemesi müjde diye sunuldu fakat aslında bu ödemeler sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleri idi. Ayrıca tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler, yanlışlar ve idarenin iki dudağı arasına çalışanın emeğinin sıkıştırılması ile adaletsiz, çalışma hayatında huzuru zedeleyen bir düzenleme olarak yerini tavandan değil yavandan ek ödeme olarak aldı. Salgın bitmedi ama tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldılar” dedi.

“AİLE HEKİMLİĞİ SİSTEMİNDE ÇALIŞAN PERSONELLERİMİZ İÇİN SÖZ VERİLEN EK ÖDEMELER, ACİLEN ÖDENMELİDİR”

Sağlık çalışanlarının en az yarısının tavandan ek ödemeden yararlanamadığını belirten Korkmaz, “Temizlik elemanından, sekreterine, şoföründen hizmetlisine, memurundan, veri hazırlama kontrol işletmenine, özellikli birimde çalışıp lise mezunu olan ebe, hemşire, sağlık memuruna kadar çok fazla personel, ya hiç ücret alamadı, alanlar ise 5-10 tl gibi komik rakamları aldılar. Covit-19 virüsü ile direkt temas etme olasılığı çok yüksek olan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları Sayın Sağlık bakanımızın söz vermesine rağmen, hiçbir ek ödeme alamamışlardır. Aile hekimliği sisteminde çalışan personellerimiz için söz verilen ek ödemeler, acilen ödenmelidir. Ama kamuoyunda yaratılan algıya bakıldığında sanki sağlık çalışanlarına çift maaş veriliyor gibi ortam oluşturulmuş, sağlık çalışanlarının fedakarlıkları göz ardı edilmiştir. Salgın başladığı döneme göre, salgın döneminde sağlık çalışanlarının çoğunluğu gelir kaybına uğramıştır. Çalışanlar salgın öncesi dönemden daha kötü durumdadır” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TEK SORUNU ÜCRETLER DEĞİLDİR”

“Sağlık çalışanları mutsuz, sağlık çalışanları ümitsiz, sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadır” diyen Korkmaz şunları kaydetti;

“Sağlık çalışanlarının tek sorunu ücretler değildir. Sağlık çalışanları sürekli olarak mobbinge maruz kalmakta, salgın döneminde fazla çalışmalarda adaletsizlik, kanun gereği bazı personellere fazla çalışma ücreti ödenememesi, geçici görevlendirmelerin personel üzerinde Demokles kılıcı gibi baskı unsuru olarak kullanılması, salgın bahanesiyle dal hastanesi personellerinin farklı birimlere görevlendirilmesi yapılarak, dolgu malzemesi olarak kullanılması, diğer servislerden pandemi servislerine görevlendirilmelerde, personelin çalışma şartlarının farklı uygulamalara tabi tutulması, sağlık çalışanları arasında huzursuzluğa ve bıkkınlığa sebebiyet vermektedir. Sendikal ve siyasi ayrımcılığa, adam kayırmacılığa maruz bırakılan sağlık çalışanları için adaletli ve liyakatli bir yönetim anlayışı derhal uygulamaya konulmalıdır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ