$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Sağlık Bakanlığına açık mektup

Yalçın DURAK
Yalçın DURAK
  • 13.01.2020
  • 2.768 kez okundu

Sayın yetkili

Öncelikle bu başvurum devlet dairelerine yapılan normal başvurulardan farklı olacağı için kusuruma bakmayın. Çünkü boğazıma kadar doluyum. Neden mi?

Ben 18155068868 TC. No.lu emekli sandığı  emeklisi bir Türkiye Cumhuriyet vatandaşıyım.   Allah aşkına sizler “bu emekliler bir an önce ölsünler de onlardan kurtulalım” felsefesiyle mi bu kuralları getiriyorsunuz.

Hangi kuralları mı?

1- Bir uzman doktor,  hastanın bazı ilaçları devamlı kullanması için rapor yazıyor. Bu raporun da belirli bir süresi oluyor.  Ancak bu ilaçları üç aylık sürelerde aile hekimine reçete yazdırmak suretiyle alabiliyorsunuz. Hele, hele  bazı ilaçlara aile hekimlerinin reçete yazması da yeterli olmuyor. Kesinlikle Uzman doktorun yazması zorunlu.

Neden bu raporlar gereçli olduğu sürece reçete yerine geçmiyor? Hastalar ilaçları bitince neden eczanelerden ilaçlarını reçetesiz alamıyorlar?

(Bu soruları Sormamın nedeni, dün yaşadığım bir olay. “Tarih 25.Aralık.2019 Çarşamba” Eşimin İstanbul’da bir  hastanede  saat 9.-da randevusu vardı. Benim kalbime iki sene önce sten takıldı. O tarihten beri TALİXA 375 mg. İlacını kullanıyorum. Eşimle ben de gittim ve iç hastalıkları uzman olan  doktordan bu ilacı yazmasın rica ettim. Aldığım yanıt: Hayır yazamam,  randevusuz hasta bakmıyorum, şeklinde oldu. Bakın Dr. Hanım ben kalp hastasıyım, tel.182’den 15 güne bile randevu almak mümkün olmuyor. Benim ilacım bitti, sizden rica ediyorum, lütfen, dedim. Hayır efendim yazamam, dedi. İlacın bitti ise onu vaktinde düşünseydiniz, diye bir de azarlandım.

2 – 2019 yılı başında ağır bir domuz gribi hastalığı geçirdim. Bunun sonucu akciğerimde enfeksion  oluştu.  Bir Üniversite Hastanesinde  tedavimi yapan  doktor (Prof.) kontrol için beni, (Dr. İsmi de yazılı olarak)  üç ayrı birime yönlendirdi. Bu birimlerden ikisinde herhangi bir sorun yaşamadan aynı gün gerekli kontrollerim yapıldı.  Ancak bir bölüm (KBB) 182’den randevu al da gel, dedi.

Soruyorum size, benim hastane içi yönlendirildiğim bu üç üniteden hangisinin yaptığı doğru. Ya da acaba ben mi haksızım. Öyle ya “Km.lerce uzaktan, üç araç değiştirerek, 85 yaşında  kalkmış hastaneye gelmişsin. Bir de bölüm,  bölüm dolaşıp doktorları yoruyorsun. Yat yatağında geber,” diye düşünme mi  gerekirdi?

3 – Hele, hele şu 182 no.lu telefonla  randevu alma rezaletine ne demeli. Ben Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca’dan özellikle rica ediyorum; Sağlık Bakanı olarak değil de herhangi bir vatandaşın ismi ve TC. kimlik numarasını kullanarak (sadece İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler demiyorum) herhangi bir şehirde bir devlet hastanesinden (kardiyoloji, dahiliye, vs. polikliniğinden) bir  randevu istesin, eğer on gün, hatta onbeş gün için randevu alabilirse ben özellikle Sayın Bakandan ve tüm tıp camiasından özür dileyeceğim.

 

4 – Acaba benim suçum bu ülkeye 29 sene hizmet etmiş, emekli bir ziraati yüksek mühendisi olmam mı? Bir Suriyeli mülteci olsam  bu cefayı çeker miydim?

Son olarak bir süre önce sosyal medyada paylaştığım aynı konudaki bir hiciv yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

 

 

1-EMEKSİZ SANDIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÖNEMLİ DUYURU

 

DİKKAT DİKKAT

 

Kurumumuz mensubu, özellikle 60 yaş üstü emeklilerin hastane, sağlık merkezi, sağlık ocağı, dispanser vs. gibi sağlık kuruluşlarına yakın yerlerde ikamet etmeleri, ayrıca , hala evlerinden çıkabilme gücüne sahip iseler, eczaneler de dahil, bu gibi sağlık kuruluşlarına yakın yerlerde dolaşmaları kesinlikle yasaklanmıştır.

Mensuplarımızın es kaza bu müesseselere yakın yerlerde hastalanıp, bir acil müdahale sonucu, ALLAH GÖSTERMESİN, ölümden kurtulmaları, mensuplarımıza emeksiz hizmet vermeyi şiar edinmiş olan kurumumuzun gereksiz yere, hem emek, hem de para sarf etmesine neden olması hizmet prensiplerimizle uyuşmamaktadır.

Emeksiz yaşama zorunluluğu olan tüm emekli mensuplarımıza önemle duyurulur.

 

Önemli Not:Bu yasaklar Bağsız – Kur ve EsEsKa’nın 60 yaş üstü emekli mensupları için de geçerlidir. Çünki 60 yaşı geçenlerin bu dünyayı kalabalık etmeğe hakları yoktur. HERKES HADDİNİ BİLSİN.

Emeksiz Sandığı

Genel Müdürlüğü

 

2-HADDİNİ BİLMEYEN 60 YAŞ ÜSTÜ EMEKLİLERE TEKRAR ÖNEMLİ DUYURU:

Sizlere yukarıdaki yazı ile getirmiş olduğumuz yasaklara rağmen, pek çoğunuz hala 60 – 70 – hatta 80’li yaşlarda hayatta kalabilmektedir. Ama biz sonunda onunda kolayını bulduk ve Sağlıksızlık Bakanlığı ile yaptığımız işbirliği sonunda, 182 no.lu  telefonla randevu alma sistemi sayesinde hastanelerden randevu almanızı hemen, hemen imkansız hale getirdik.En kısa zamanda huzur içinde .ölmeleriniz dileği ile.nice sağlıksız günlere.

 

Sosyal Güvensizlik Kurulu

 

Yukarıda da değindiğim gibi sizler için pek de normal kabul edilmeyecek bu yazıma bir yanıt vermek zahmetinde  bulunacağınızı umut eder, yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar, hak edenlere en derin  saygılarımı sunarım..

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%