$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,92
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

RABİA İÇİN ÖZEL EKİP OLUŞTURULDU

RABİA İÇİN ÖZEL EKİP OLUŞTURULDU
  • 06.04.2019
  • 494 kez okundu
Reklam

Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili metruk bir binanın yıkımıyla alakalı sosyal medyada yeralan yayınlar Cumhuriyet Başsavcılığını harekete geçirdi. Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Alan, “Sosyal medyada son günlerde olayla ilgili metruk bir binanın yıkımıyla alakalı paylaşımların bilgi kirliliğinin oluşmasına neden olmaktadır” dedi. Bu arada olayla ilgili olarak Giresun Emniyet Müdürlüğü tarafından 5 kişilik ekip oluşturulduğu bildirildi.

Alan açıklamasında şunlara yer verdi; “Bu metruk bina ile ilgili 27 Eylül 2018 tarihinde Rabia Naz kızımızın babası Şaban Vatan’ın avukatı tarafından Görele Başsavcılığımıza bir dilekçe ile bu metruk binada arama talep ediliyor ve metruk binanın da bir müteahhit tarafından yıkılarak yeni bir ev yapılacağı iddiası ortaya konularak tedbiren binanın yıkılmasının ertelenmesi talep ediliyor. Görele Başsavcımız aynı gün bu metruk bina ile ilgili tedbiren yıkım kararı durduruyor ve orada olay yeri ekiplerini çağırarak araştırma, inceleme yaptırıyor.

Görele Başsavcılığının gerekli incelemelerini tamamlamasının ardından metruk binanın yıkımına izin verilmiştir. Daha sonra bu araştırma ve incelemelerin tamamı bittikten sonra 1 Ekim 2018 tarihinde metruk binanın tedbir kararını Görele Savcılığımız kaldırıyor. Daha sonra da müteahhit yeni bir bina yapıyormuş.

Yine sosyal medya ve kamuoyunda olayla ilgili siyasi baskı oluşturulduğu yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Türk yargısı hiçbir siyasi baskı veya diğer herhangi bir baskı altında karar vermez. Bu olayda 11 yaşındaki bir yavrumuzun ölmesi olayında bir siyasi baskının düşünülmesi bile Türk yargısını incitmiştir. Bu çok acı bir iddiadır. Biz bunu kabul etmiyoruz. Böyle bir siyasi baskı kesinlikle söz konusu değildir.

GİRESUN EMNİYETİNDEN ÖZEL EKİP OLUŞTURULDU

Giresun Emniyet Müdürlüğünden oluşturulan 5 kişilik ekip olayla ilgili çalışmalarını sürdürmekte olup yine İstanbul Adli Tıp Kurumunu incelenmesi için dosya geçtiğimiz hafta buraya gönderilmiştir.

İstanbul Adli Tıp Kurumundan hem teknik bilirkişi, hem de Rabia Naz Vatan’ın ölüm sebebiyle ilgili ayrıntılı rapor edilmiştir. O raporun sonucunu bekleyeceğiz. İstanbul Adli Tıp Kurumunun raporu ulaştıktan sonra Görele Başsavcılığımız gecikmeksizin gerekli kararı verecek.

Soruşturma aşamasında gizli olan dosyanın içindeki bazı bilgi ve belgelerin sosyal medyada yayınlandığını, bunun da bilgi kirliliğine sebebiyet vermektedir. Bunlar amacı dışında ve hukuki hiçbir mevzuata uygun olmayacak bir şekilde yayılıyor ve insanlarımızın adalete olan güveni sarsılma boyutuna getiriliyor. Görele Cumhuriyet Başsavcılığı hukuka uygun olarak kararını verecektir. Soruşturmasını en ince ayrıntısına kadar yapacaktır. Milletimizden sabırlı olmasını ve sosyal medyadaki kirli bilgilere güvenerek veya inanarak kesinlikle karar vermemelerini, nihai kararı yargıdan beklemeleri gerektiğini buradan rica etmek istiyorum.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ