$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,75

Prof. Dr. Haydar Baş hocamız…

Orhan KILIÇOĞLU
Orhan KILIÇOĞLU
  • 17.04.2020
  • 200 kez okundu

BU YAZIM BİR HAKKIN TESLİMİDİR!

Türk milleti bir büyük değerini kaybetti.
Ruhu şâd, mekânı ve makamı Cennet olsun.

Bir seferinde kendisine, ‘’Hocam siz öz be öz Türk’sünüz, Türkçüsünüz’’ dediğimde, ‘’Neremden anladın, şüphen mi var?’’ diye sorunca;

‘’Hocam, namazda secdeye gittiğinizde, ben arka safınızdaydım, kafanızın arkasında çıkıntı vaziyetindeki kocaman TÜRK KEMİĞİNİ gördüm’’ diyerek hoş bir sohbetimiz olmuştu.

ATATÜRK’Ü EN GÜZEL ANLATAN İNSANDI.
Atatürk hakkında yazdığı kitâpla, din adına Atatürk düşmanlığı yapan Türk ve Cumhuriyet düşmanı münafıkların bir balyoz gibi indi beyinlerine. Bu kitâp sayesinde, Atatürk’e soğuk bakan milyonlar gerçek Atatürk’ü öğrenip bir anda Atalarına sarıldılar.

Merhum Haydar Baş Hocamızı çok yakinen tanıyıp, 38 yıllık bir münasebetimizin ve sohbetlerimizin olması dolaysıyla, ölümünün ardından bu yazıyı yazarak O’nun milli ve mânevi konularda ne denli büyük meseleleri gündeme taşıyarak Türk milletine olan hizmetlerini anlatmayı görev bildim.

ÖNCELİKLE BİLİNMELİDİR Kİ;
O’ Karadeniz Bölgemizde yürütülen sinsi söz de PONTUS FAALİYETLERİNİ…

ABD’lilerce Trabzon ve civarında yapılmak istenen kirli FESTİVALLERİ…

Türk milletini kendi dini ile avlamak gayesi güden iğrenç DİNLERARASI DİYALOĞU…

Hilelerle Türk milletinin elinden alınmak istenen zengin MADEN YATAKLARIMIZI…

Dünyanın göz dikip el koymaya çalıştığı BOR REZERVİMİZİ…

Başta İsrail olmak üzere ecnebilerce Türk’ün vatanını yağmalamak olan TOPRAK SATIŞLARINI…

Ve daha sayısız tehlikeleri önceden görüp Türk milletini bu tehdit ve tehlikelere karşı, gazete, dergi, televizyon konuşmaları, panel, seminer ve konferanslarla uyaran Türkeş’ten sonra ki yegâne siyâsi liderdi.

Ortaya attığı ”MİLLİ EKONOMİ MODELİ” bir anda dünyanın ilgisini çekerken, bir tek Türkiye’de itibar görmedi.

Milli Ekonomi Modeli’nin Türkiye’de itibar görmemesinin tek sebebi; Osmanlı İmparatorluğu’nda olduğu gibi Atatürk sonrası devirlerde Türk olanların yönetimin dışına atılmış olmasıydı!

Bugünkü siyâsi liderlerin toplamının zor şer ancak gram gelebildiği yerde, Haydar Baş Hoca Ton’du.

Rusya, İran, Azerbaycan ve Türk Dünyasını ABD Dolarına karşı mücâdeleye davet ederek, aralarında kendi paralarıyla, hatta Türk Dünyası olarak ortak bir para birimine geçilmesini ilk defa Haydar Baş Hoca teklif etti.

Bir Azerbaycan seyahatinde;
‘’Bir Azerbaycan Türkünün turist olarak Türkiye’ye gelip Dolarla alış veriş yapmasından vazgeçilsin. Kendi paralarımızla alış veriş yapalım’’ tavsiyesinde bulunmuştu.

Rahmetli Aytunç Aydındal, Ümit Özdağ gibi ömrünü Türk milletini iç ve dış tehlikelere karşı daima uyanık olmaya çağırmakla geçirdi.

Hayatı boyunca, Vatikan Kilisesinin (Papalığın) Fener Patrikhanesi’nin ve daha birçok yerli ve ecnebi İstihbarat Kuruluşlarının takibinde oldu. Bu yüzden bunalıp çoğu kez arabasına binerek gecenin geç saatlerinde ıssız yollarda dolaşıp rahatlamaya çalıştı.

Bir akşamüzeri ziyaretine gittiğimde bana;
‘’Orhan Bey kardeşim, gel sana bir oda bir masa vereyim de bu vatan için beraber çalışalım, bu vatan çok büyük tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya’’ dediğinde, ben de kendisine;
‘’Muhterem Hocam, biliyorsunuz ben ülkücüyüm ve ülkü ocaklarına sık sık giderek gençlerimize bir şeyler anlatmaya çalışıyorum, yanınıza gelirsem bir takım samimiyetsiz insanlar, başka partiye geçti diye hakkımda dedikodu üreterek gençlerle aramı açarlar’’ dedim.

Haydar Bey Hocam biraz sinirli bir vaziyette;
‘’Ne yani ben ülkücü, Türk milliyetçisi değil miyim? Ben seni ülkücü olduğun için seviyorum. Ülkücülerin 1968 de Kop Dağındaki KOMANDA KAMPININ ezan okuyup namaz kıldıran bendim’’ dedi.

Haydar Baş Hocamız, çok büyük bir tasavvuf ehliydi.
İnsanın yaradılış gayesini, iç dünyasını, gönül âlemini, gönlün, Allah’ın insanda kendine mahsus mekânı olduğunu ve insan gönlünün nasıl kazanılacağı gibi konuları en güzel anlatan bir Muhterem zattı.

Hele o ”Ahsen- takvimi” bir anlatışı vardı ki insana kendisini semada dolaşıyormuş hissini yaşatıyordu.

Şöhret olup çokça şımarıp ukelâlaşan ve hadisleri, sünnetleri ve daha birçok imâni konuları inkâr ederek milletin inancını bozan, aynı zamanda hem sınıf arkadaşı, hem hemşehrisi olan bir İlâhiyatçı PROF’a haddini bildiren bir büyük insandı.

RUHUN ŞÂD,
MAŞERE KADAR Kİ YERİN PEYGAMBERİMİZI KUCAĞI OLSUN.
HAKLARINI BİZLERE HELÂL ET. MİLLETİMİZDE ÇOK EMEĞİNİZ VAR.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ