$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,78
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

PİRAZİZ ELMASI KORUNACAK

Kendine has aromasıyla fark yaratan Piraziz Elmasının korunması için çalışma başlatıldı.

PİRAZİZ ELMASI KORUNACAK
  • 16.03.2019
  • 1.074 kez okundu
Reklam

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Türk Patent Enstitüsü tarafından 2013 yılında ‘coğrafi işareti’ tescillenen ve Piraziz ilçemizde koruma altına alınan, kendine has aromasıyla fark yaratan Piraziz Elması’nın;  her yıl yeni kapama bahçelerin kurulması,  üretiminin artırılması ve geliştirilmesi için saha çalışmaları aralıksız sürmektedir” denildi.

Açıklamada, “Bu kapsamda kimyasal ilaç kullanılmadan tamamen doğal yöntemlerle yetiştirilen Piraziz Elması için şu anda bahçelerimize en büyük zararı veren ‘Gövde Kurdu’ ve ‘Kök Çürüklüğü’ ile mücadele sürmektedir. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından zararlının tespiti yapılan bahçelerde, elma fidanında bulunan galeri içerisindeki gövde kurdunun yaşam alanlarına müdahale edilmekte ve temizlenen bölge aşı macunu ile kapatılmaktadır. Böylece herhangi bir bitki koruma ürünü kullanılmadan zararlının kontrol altına alınması sağlanmaktadır.

Mayıs-Haziran aylarında da erginlerin yoğun uçuş yaptıkları dönemde pekmezli besi tuzakları hazırlanıp asılmak suretiyle gövde kurduna karşı doğal mücadele yöntemlerini  nasıl uygulayacakları ve yoğunluğun en asgari düzeye nasıl çekilebileceği konularında çiftçilerimize teknik destek verilecektir” ifadelerine yer verildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ