$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

PAPAZIN GELİŞİNİN SEBEBİ TOPAL OSMAN’MIŞ!

Geçtiğimiz aylarda Fener Rum Patriği Baş Papaz Bartholomeos başkanlığında oluşan heyet  Bafra`da kalıntıları bulunan kiliseyi ziyaret etmişti. Ziyaretin sebebinin Milli Mücadele Kahramanı Topal Osman olduğu ortaya çıktı.

PAPAZIN GELİŞİNİN SEBEBİ TOPAL OSMAN’MIŞ!
  • 20.11.2018
  • 2.971 kez okundu
Reklam

Bafra’da yayınlanan BRTHABER internet sitesinde yayınlanan haberde şunlara yer verildi;

GAZETENİN HABERİ

Ziyaret nedeni Bafra halkı tarafından merak edilirken, Nikos Michailidis isimli bir kişi attığı tweet ile ziyaret sebebini gözler önüne serdi.

Nikos Michailidis attığı tweette “Batı Pontos, Bafra! OTKAYA MAĞARASI Bu mağara’da Topal Osman’in terorist katileri tarafından onlarca Rum vatandaşı, çocuk ve yaşlı, öldürüldü. Bedenleri ormana atıldı…100 yıl sonra, o masum insanların anısına, bu mağara ‘da bir ayin gerçekleşti, mumlar yakıldı. Unutamıyoruz..!” Sözleri ile gerçekleştirilen ziyareti açıkladı.

PEKİ, TOPAL OSMAN KİMDİR?

Özellikle Bafra, Samsun, Çarşamba ve Kavak bölgelerindeki çeteler Merkez Ordusu kurulmadan önce 15. Fırka komutanı Şefik Avni Bey tarafından destekleniyordu. Silah, techizat ve istihbarat konularında desteklenen çetelere her türlü imtiyazlar tanınıyor, işledikleri suçlara dair haklarında hiç bir takibat yapılmadığı gibi ödüllendiriliyorlardı da.

Bu yanıyla Rumlara karşı kurulmuş olan bu çetelerin başında olan Topal Osman , Bafra`da bulunan Batı Pontos Rumlarına karşı da mücadele vermişti.

Hatta Topal Osman rivayete göre oluşturduğu çetelere şu emri vermiş. “Duyduğuma göre Rum çeteleri Bafra, Kavak ve Havza taraflarında dolaşıyorlarmış. Yollarda rast geldikleri Türk`ü kesip çarmığa geriyorlarmış. Bugün Samsun Köylerine ise yarın bizedir. Burada ki Pontuscuları temizlemekle işe başlamalıyız. 

KARDEF’TEN PATRİK BARTELEMOUS’A TEPKİ 

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu (KARDEF) Nebiyan Dağı ve Bafra’da gerçekleştirdiği etkinliklerle, Rum Patriği Bartholomeos’a tepki gösterdi. 
16-16 Ekim’de Samsun’u ziyaret eden ve gezisi sırasında Pontus çetelerinin kan döktüğü Esençay Mahallesi’ndeki kilisede ayin düzenleyen Fener Rum Patriği Bartholomeos’a tepkiler devam ediyor. KARDEF de yaptığı etkinliklerle Patrik Bartholomeos’a tepki gösterdi. 
KARDEF yönetim kurulu ve beraberindekiler ilk olarak, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Pontus ayaklanmasına karşı yürütülen milli direnişin Samsun’daki sembol isimlerinden Fatma Çavuş’un mezarını ziyaret etti. 19 Mayıs ilçesine bağlı Dağköy’de kılınan namaz sonrası Fatma Çavuş’un mezarı başında Yasin-i Şerif okundu ve İlçe Müftüsü Emin Patan eşliğinde dualar edildi. 
Burada kısa bir konuşma yapan KARDEF Başkanı Kemalettin Altınsoy, “Başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nda canla başla mücadele eden, bize özgür bir ülke teslim eden tüm kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Fatma Çavuş ve onun gibi milli ruhumuzun sembolleşmiş isimlerine minnet borçluyuz” dedi. 
Aynı gün Bafra ilçesi Gazi Paşa Mahallesi Camisi’nde Kurtuluş Savaşı’ndaki şehit ve gazilerin aziz ruhları için mevlit okutan KARDEF yetkilileri, vatandaşların gösterdiği yüksek ilgiden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Mevlit sonrası Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 500 kişilik cemaate pide ve ayran ikram edildi. Ayrıca Bafra’daki tüm Balkan dernekleri de KARDEF’in etkinliğini destekledi. 
Gerçekleştirilen etkinliklere Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç’ın yanı sıra AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti ilçe yönetimleri de katıldı. 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ